הבעיה האמיתית של מיילי סיירוס ומריסה מאייר

מיילי סיירוס נענעה קצת את הישבן ומנכ"ל יאהו הצטלמה בשמלה צנועה בווג - וכולם מזדעקים כאילו הגיע הקץ לפמיניזם. כריסטין ברונסטין מ"הפינגטון פוסט" חושבת שיש כאן רמה חדשה של צביעות - ואיפה הגברים בסיפור הזה?

10/09/2013
כריסטין ברונסטין, הפינגטון פוסט קבלו עדכונים מכריסטין ברונסטין,
  • RSS

"למה הפמיניסטיות שופטות את מיילי סיירוס?" היתה כותרת תוכנית שהגיש באחרונה ראש לימבו. אני אמנם חושבת שלימבו הוא אדם דוחה, אבל גם אני שאלתי את עצמי את השאלה הזאת ותהיתי איזה מסר אפשר למצוא בסערה שקמה בעקבות הופעתה של סיירוס ב-VMA, טקס פרסי הווידאו של MTV. זאת מיד לאחר המחלוקת סביב הפוזה השוכבת של מריסה מאייר בתצלום שהתפרסם באחרונה בווג. למה, אחרי כל השנים האלה של מאבק על הזכות ללבוש ולעשות מה שאנחנו רוצות, אנחנו עדיין מבזבזות כל כך הרבה אנרגיה על ויכוחים כאלה?

וכשאני כותבת "אנחנו", אני מתכוונת לכולם. למעשה, אלה לא רק אנחנו, הפמיניסטיות. יותר אנשים צייצו על נענועי התחת של סיירוס מאשר על הסופר בול של השנה, שעד לטקס ה-VMA בסוף אוגוסט החזיק בשיא הציוצים לדקה.

מיילי סירוס, צילום: gettyimages

אז מה הפגיעה הגדולה? זה לא כאילו התנהגות שערורייתית היא דבר נדיר בטקס פרסי הווידאו. השנה, ליידי גאגא לבשה חוטיני צדפים! אתם זוכרים את שנת 2003, כשמדונה, שהיתה אז בת 45, התנשקה עם בריטני ספירס בוגרת-דיסני, שהיתה אז בת 22? בהיסטוריה הארוכה של טקס VMA, הביצוע של מיילי סיירוס היה מתון למדי.

וגם הפוזה השוכבת של מאייר בווג, שכל כך הרבו להתפלמס עליה. השמלה בעיצוב מייקל קורס מכסה בצניעות את ברכיה, והצילום הזה די משעמם, אפילו יחסית לווג (אם כי בהחלט אהבתי את נעלי איב סן לורן שלה). עם זאת, הצילום עורר גל של כותרות דרמטיות כמו "הצילום של מנכ"לית יאהו בווג יוצא נגד סטריאוטיפ בן עשרות שנים". אילו לבשה חליפת לטקס כמו מיילי סיירוס, יכולתי איכשהו להבין את הכותרת הזאת.

היקף התוכחה נגד שתי הנשים נרחב מאוד. בשידור של MSNBC קראה המגישה לנסיונות של סיירוס לבצע "טוורקינג" - פורנוגרפיה. המבקרת החברתית קמיל פאלייה מאמינה שהבעיה עם הביצוע של סיירוס היא שהיא ביצעה את התנועות הסקסיות לא נכון, ובכך הפכה אותן לבלתי-סקסיות. כפולת העמודים של מאייר בווג, שהיתה נחשבת בסדר גמור לכל הנשים המדהימות האחרות המעטרות את דפי המגזין, נתפשה כ"שחצנית" ו"מתאמצת להיראות סקסית". אז אם את שוכבת הפוכה, בלבוש מלא, את מתאמצת להיראות סקסית, ואם את מזיזה את התחת בלבוש לטקס את מתאמצת להיראות סקסית ולא מצליחה?

שער מגזין ווג

לעומת זאת, הגברים באותו תחום עצמו יוצאים ללא פגע. בטקס פרסי הווידאו, כשסיירוס ורובין ת'יק שיחזרו תנועות מהווידאו שלו Blurred Lines, שזכה להרבה גרסאות פרודיות, רק סיירוס חטפה על  הראש. גלוריה לורינג, אמו הגאה של ת'יק, גם תפסה טרמפ על גל הירידות על סיירוס. "לא ציפיתי שתקרב את התחת שלה ככה לבן שלי... הבעיה היא שעכשיו אני לא יכולה למחוק מה שראיתי. אותו ממש אהבתי. אהבתי את החליפה בשחור-לבן," אמרה לורינג, משבחת את תלבושתו של בנה. "אני לא מבינה מה מיילי סיירוס מנסה לעשות. אני פשוט לא קולטת."

אלכסנדרה פטרי, שמפרסמת בלוג בוושינגטון פוסט, הגיבה בצורה משעשעת על הצונאמי סביב מיילי סיירוס:

"אם את אמן ממין זכר שרוצה להיראות מגניב וסקסי, כל מה שאתה צריך לעשות, אני חושבת, זה לעמוד שם, לבוש חליפה. אם את אשה שרוצה להיראות סקסית, את אמנם יכולה לעמוד שם לבושה חליפה, אבל זו צריכה להיות חליפת יום ההולדת שלך. אחרת, את צריכה ללבוש כמעט כלום (אם נעגל כלפי מטה) ולנענע את התחת (על עקבים, בדרך כלל), ולאחר מכן לחייך ולומר שאת מרגישה מועצמת (עד היום רק ביונסה באמת הצליחה לעשות את זה כמו שצריך).

כדי להדגיש שאת לא מנסה להיות סקסית, את צריכה להיות ממש ביזארית, בסגנון ליידי גאגא, ואפילו אז עלול להיות בלבול מסוים. אבל סקסי זה ברירת המחדל. כשגבר הופך לכוכב פופ, הוא לא אומר לעצמו, "יופי, עכשיו אוריד את המכנסיים!" אבל נשים... נו טוב."

אז נראה שהמסר הוא, אם את אשה:

* זה בסדר להיראות סקסית (לפעמים), אבל לא סקסית מדי.

* אם את מנסה להיראות סקסית, הקפידי לעשות זאת בצורה סקסית.

* אבל בשום אופן אל תנסי להיות גם חכמה וגם סקסית.

* ווג זה בסדר בשביל אלילות אופנה, אבל לא בשביל מנכ"ליות של חברות, אלא אם כן, כמובן, את מומחית בעסקי הפופ או האופנה, ואז זה בסדר לשכב על הספה וללבוש מה שאת רוצה.

אולי אני טפשה, אבל אותי זה מבלבל לאללה.

למרות מה שמבקרי תרבות מסוימים עלולים לטעון, הנשים האלה יודעות מה הן עושות. מאייר (בעלת השכר השני בגובהו בחברת יאהו) פרצה הרבה תקרות זכוכית עם חבילת-השכר שלה. היא נמנית עם המנכ"לים בעלי השכר הגבוה ביותר, ואחת מ-21 נשים בלבד ברשימת ה-500 של פורצ'ן, כמו גם "נקודת אור" בפער המינים בתחום הטכנולוגיה. המנייה של יאהו (ואיתה גם חבילת השכר של מאייר) עולה בהתמדה.

מי שמצטרפת אל מאייר בבכי על ציוצים מרושעים כל הדרך אל הבנק היא סיירוס, שעוד טרם מלאו לה 18 נחשבה לנערה שמרוויחה הכי הרבה באמריקה.

אולי שתיהן קיוו לתפוס ככה קצת פוקוס? אף אחת משתי הנשים האלה לא הגיעה לשלב זה בקריירה שלה על ידי התחמקות מאור הזרקורים. אולי אנחנו לא צריכים למהר כל כך להניח שהן לא ידעו מה הן עושות כשנענעו והצטלמו ככה.

תרגום מאנגלית: שרית פרקול


לכתבה המקורית בהפינגטון פוסט

הפינגטון פוסט הוא אתר החדשות והבלוגים המוביל בארצות הברית בייסודה של אריאנה הפינגטון. עם 10 מליון גולשים מידי חודש, הוא הפך למוקד עוצמה והשפעה על התקשורת ועל קובעי המדיניות בגבעת הקפיטולמיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה