5 עצות לבחירת האדריכל/מעצב הבא שלכם

החלטתם לשפץ את הבית? גם אם תמיד אמרו לכם שיש לכם כישרון לעיצוב פנים, כדאי להשאיר את האחריות לתכנון ולעיצוב הבית בידי מקצוענים. כך תבחרו אותם

08/09/2013
דנית כהן קבלו עדכונים מדנית
  • RSS

5 עצות לבחירת האדריכל/מעצב הבא שלכם

הגעתם להחלטה שלכבוד השנה החדשה הגיע הזמן לעצב את הבית מחדש? אם הכוונה היא לא רק לקנות מערכות ישיבה חדשות וכריות תואמות אלא ממש לפרויקט תכנון הבית מחדש ועיצובו בהתאם לצרכים ולטעם האישי, חשוב להתייחס לנושא ברצינות.

לצורך כך לא כדאי רק להסתמך על יכולות העיצוב החובבניות שלכם אלא להיעזר במעצב או אדריכל שילווה לאורך כל זמן הפרויקט וייצג אתכן מול הרשויות במקרה ויידרש היתר בנייה מיוחד. תפקידו גם יכלול התנהלות מול גורמים כדוגמת קבלן השיפוצים ושאר בעלי מקצוע, ויידרש גם בשלבי בחירת חומרי הגלם והריהוט שיידרשו להשלמת התמונה. להלן 5 עצות מכוונות לבחירת האדריכל או המעצב הבא שלכן:

מעצב פנים או אדריכל?

חשוב להבחין בין שני התפקודים של אדריכל אל מול מעצב פנים ומה בעצם אומר כל טייטל, כפי שמפורט בכתבה הבאה שמבהירה את הדקויות. מעצב פנים יבחן את חלל הדירה ויכוון אתכן בהקשר לעיצוב החלל הפנימי של הדירה, כולל סוגי החומרים, סגנון וגווני הריהוט, בנייה מגבס, נגרות נדרשת, תאורה ומכלול פתרונות העיצוב המשלימים את התמונה כך שהדירה תהיה פונקציונלית ומעוצבת בהתאם לטעם האישי ולנוחיותכן. לאור היכרותו המקצועית עם ספקים ויצרנים בתחום המטבח, כלים סניטריים, ריצוף ואחרים, ביכולתו לייעץ גם בעת ההזמנה ואולי להשיג מחירים ידידותיים יותר.

אדריכל, לעומת זאת, אינו ממונה על הפן העיצובי של פנים הדירה ותפקידו כולל תכנון אדריכלי של המבנה המתחשב בצרכי הדיירים ובתנאים הסביבתיים והמגבלות בשטח. תכנון המבנה ייעשה תוך ניצול נכון של תנאי השטח והאקלים בהתאם לעמידה בחוקים המוניציפליים, התקניים והתברואתיים. ובמקרה ויידרש היתר בנייה מיוחד - אין תחליף לאדריכל מאחר ולו בלבד הסמכות לייצג אתכן מול הרשויות המקומיות בתהליך שכזה. ליווי של משרד אדריכלות ועיצוב פנים יאפשר שילוב אולטימטיבי של שני הצרכים, כך שהכל יינתן תחת בית אב אחד.

5 עצות לבחירת האדריכל/מעצב הבא שלכם

איך לאתר מועמדים פוטנציאליים?

לאור ההיצע הרחב של אנשי מקצוע מתחום עיצוב הבית, חשוב להיות ממוקדים ככל הניתן לצורך חיסכון בזמן ובאנרגיות. כדאי להתמקד באנשי מקצוע המציעים את שירותיהם באזור הגיאוגרפי הרלוונטי כדי לוודא את זמינותם ונוחיות הפעילות מולם. תוכלו לרכז רשימת מועמדים פוטנציאליים לאחר התייעצות עם חברים, קולגות ואחרים לצורך השגת המלצות אישיות. ההמלצות יכללו אפשרות לבחון באופן אישי פרויקטים שאותם ביצעו האדריכלים/מעצבי הפנים המועמדים ולקבל מידע אודות אופי הפעילות מולם והאם אכן היו זמינים ונתנו שירות משביע רצון. במידה ואין בידיכם המלצות קודמות, תוכלו לבדוק רשימות של איגודים מקצועיים בתחום האדריכלות והעיצוב הכוללים שמות של אדריכלים ומעצבי פנים ולפנות לאנשי מקצוע שחברים בהם. חברות באיגודים מקצועיים בתחום יכולה להגביר את סיכויי אמינותם.

איך לבצע סינון ראשוני?

לאחר ריכוז רשימה מייצגת של אנשי מקצוע שעונים על הדרישות (הסמכה רלוונטית, רישיון לעיסוק במקצוע וניסיון מוכח), כדאי לבחון את הסגנון והקו העיצובי המנחה את פעילותם. במידה ונדרשת התמחות לצורך תכנון ועיצוב הבית, כדוגמת תכנון בתי יוקרה, סגנון מודרני/ כפרי וכיוצא בזה, ודאו כי קיימת התמחות קודמת רלוונטית. בחלק מהמקרים תוכלו לגלוש לאתר הבית של משרד האדריכלות/עיצוב הפנים לקבל מידע ראשוני ולהתרשם מהקו העיצובי המנחה בגלריית תמונות של פרויקטים ולבדוק האם הסגנון אכן תואם את טעמכם האישי. באינטרנט תוכלו גם לקבל משובים וחוות דעת אודות אנשי המקצוע ולסנן את אלו שהמשובים אודותם אינם משביעי רצון.

סינון מתקדם באמצעות ראיון היכרות

לגבי מועמדים שעברו את הסינון הראשוני, כדאי להמשיך בבחינת התאמתם על ידי ראיון היכרות רשמי. במעמד הראיון תבקשו מהם לראות תיק עבודות - פורטפוליו מאורגן שיעיד על המקצועיות והסגנון. כמו כן, בקשו ליצור קשר עצמאי עם לקוחות קודמים ובמידה ואיש המקצוע מסרב לתת את הפרטים, מומלץ לוותר על מועמדותו מאחר שהדבר מעורר חשד.

מעמד הראיון יאפשר לכם גם לבחון באיזו מידה איש המקצוע רואה את הדברים כפי שאתן רואות או דווקא מתעקש על כיוון אחר לגמרי. מעצב/אדריכל מקצועי, שכדאי יהיה להמשיך מולו, יהיה קשוב לצרכים ולרעיונות שתעלו ולאלה ייתן משקל בהמלצותיו. כמובן שכדאי לקחת בחשבון שמימוש פנטזיות לא ריאליות לא בהכרח יתאפשר ויתכן מצב שבו ינסו להחזיר אתכם לקרקע ולהציע את מה שניתן קרוב ככל הניתן למצופה אך עדיין עומד במסגרת המגבלות בשטח.

קבלת החלטה סופית ויציאה לדרך

ההחלטה המכרעת תהיה מבוססת על מכלול המידע שנאסף ושיקולים שכדאי להתחשב בהם. החל מההסמכה המקצועית והניסיון הקודם בתחום, המלצות מוקדמות, התאמת הקו העיצובי, זמינות הגיונית ועד התרשמות כללית על סמך הכימיה ותחושת הבטן. קחו בחשבון שמקצועיות והמלצות גרידא אינן מספיקות ומכיוון שמדובר בהתנהלות צמודה מול איש המקצוע, אין תחליף לתחושת הנוחות לשתף, להתייעץ ולהסתמך על שיקוליו ודעתו המקצועית.

לאחר הבחירה, חתמו על חוזה אדריכלי מפורט המהווה אסמכתא משפטית לכל דבר. החוזה כולל את תחומי האחריות של שני הצדדים, תשלומים ושכר טרחה בהתאם לתאריכים ושלבי התקדמות בפרויקט, לוחות זמנים מתכוננים וכל הערה שכדאי שתהיה בכתב ולא תישאר בעל פה. לאחר תאום הציפיות והחתימה על החוזה תוכלו לצאת לדרך המשותפת והמאתגרת.

בהצלחה!
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה