שנה טובה ופורייה שתהיה לך

מדריך למטופלות פוריות: כך תשרדי את חגי תשרי, את ארוחות החג, את המבטים, את השאלות, את הפלישה לפרטיות שלך. ואת כל ההריונות במשפחה שתיאלצי לראות, והתינוקות שתצטרכי לחבק

05/09/2013
ריבי רונן-וינשטיין קבלו עדכונים מריבי רונן-וינשטיין
  • RSS

המתקפה העיקרית צפויה בארוחת החג. שאלה פולשנית תגיח במוקדם או במאוחר מצדו השני של השולחן תוך כדי צביטת לחיו של תינוק כלשהו: "לא בא לך? תראי איזה חמוד". שאלה נוספת, לא פחות מאתגרת, עשויה להגיע בלחישה רועמת: "חשבת להחליף רופא? אומרים שכדאי להחליף אחרי כמה כישלונות". אבל לעתים די במבט הסוקר את הבטן הנפוחה מזריקות ("זה הריון או שהיא סתם שמנה?") כדי לקלקל את מצב הרוח לשעות הקרובות.

לא רק מפגשים מרובי משתתפים מזמנים לנו החגים. גם כשהארוחה בהרכב מצומצם צריך להתמודד לפעמים עם ההריון של האחות הצעירה והאהובה שמצפה לילד שני בשעה שאת מתמהמהת עם הראשון. ולפעמים היוצרות מתהפכות ואת מוצאת את עצמך מנחמת את אמא ואבא שמצטערים בשבילך וכבר אין בהם כוחות לחזק אותך אלא הם זקוקים בעצמם לעידוד.

שתהיה לך שנה פוריה וטובה

יש לי וירוס מעיים

איך מתמודדים עם המראות, הקולות, המבטים, ההשוואות והאיחולים לשנה הבאה? כל אחת, מן הסתם, בוחרת את הדרך שמתאימה לה, וכל הדרכים לגיטימיות. האחת תוותר על אירועים משפחתיים או אירועים שיהיו בהם תינוקות. חוץ מזה, היא התקשרה לספר שיש לה וירוס מעיים. לכו תוכיחו שלא. מישהי אחרת, שלא מוכנה לשלם את המחיר הכבד של ההיעדרות, תגיע לזמן קצוב ותמהר לדרכה לפני הקינוח.

צאו לי מהרחם

אבל רובן, כך נדמה, לא יוותרו על המפגש המשפחתי ויספגו את התערובת של התעניינות, חום, דאגה כנה, חיטוט מיותר, לחץ מתון ומידע רב הקשור בפוריות האישה והגבר וכולל שמות של רופאים, רבנים, קוסמות וידעונים שמכניסים להריון כל אחת ומיד.

כדי להדוף את כל אלה מומלץ להתאמן על משפטים פשוטים כמו "אני מעדיפה לא לדבר על זה" או "כשיהיה משהו חדש, אתם הראשונים שתשמעו עליו". ואם כל זה לא עוזר רצוי להטות את הדיון לנושא אחר, החל באוכל וכלה בפוליטיקה: "זה קינואה עם במיה?" או "מה אתם אומרים על אובמה?" ובעיקר: "מי הפוליטיקאי שהכי איכזב אתכם השנה?"

אני לא מרכז העולם

כי בסופו של דבר, כך נדמה, כל אחד מהמשתתפים בארוחה המשפחתית עסוק בענייניו האישיים, בטרדות היום-יום, וקצת בנושאים ברומו של עולם ("סוריה זה כאן?"). ולאחר שהמנה הראשונה כבר בבטן והסקרנות הראשונית שוככת, אפשר להודות על האמת: בעיות הפוריות שלך כבר לא במרכז העניינים. אז תעזבי קצת את המחשבות על מה שהם חושבים ותחשבי קצת על עצמך.

כשאני קרובה לעצמי

אפשר גם לשמוח לקראת המפגש המשפחתי וליהנות מהחום, הקירבה והאוכל המנחם. אפשר להתבשם בריחו של התינוק החדש שנולד במשפחה, ואפשר בו-בזמן לקנא באמא שלו ולכעוס עליה ועל המסע הארוך והכואב שלך עד למטרה. מי אמר שאמביוולנטיות זה רע?

כי החודש הזה הוא זמן טוב להכיל את עצמך ולסלוח לעצמך, אבל גם זמן טוב לעשות חשבון נפש נוקב שקשור בטיפולי הפוריות ובאופן שבו את מנהלת אותם. האם יש דברים שתרצי לעשות אחרת בשנה הבאה? ואז, לאחר שהחשבונות נגמרים והפנקס נסגר, אל תשכחי לטפוח לעצמך על השכם על הדרך שעברת ועל ההתגברות על הקושי ולאחל לעצמך שנה טובה. אמן.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

ריבי רונן-וינשטיין היא מאמנת אישית ומלווה מטופלות פוריות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה