6 מילים חדשות שלמדנו השנה

מה זה לינצ'טרנט? ולמה ביבי צריך קרם? המילים שנכנסו לנו השנה ללקסיקון ולא יעזבו כל כך מהר

01/09/2013
חגית גינזבורג קבלו עדכונים מחגית
  • RSS

1. לינצ'טרנט

הנה עוד מושג שהיינו מעדיפות להתוודע איתו הרבה פחות, אבל השנה האחרונה זימנה לחיינו כמה וכמה לינצ'טרנטים – מקרים שבהם אדם מסוים נופל קורבן ללינץ' באינטרנט, לרוב ברשתות החברתיות ומוצא עצמו תחת מתקפה. ראינו את זה קורה במקרים מוצדקים יותר, כמו בפרשת איילה בן נפתלי שהעלתה תמונה לפייסבוק כשהיא ניצבת על רקע חבורת עובדים זרים, אותם היא כינתה "חיות"; וגם במקרים מוצדקים פחות, כפי שקרה לבנו של הסופר עמוס עוז, דניאל עוז, שהתבטא בנושא פדופיליה בפייסבוק ומיד הוכרז כפדופיל והותקף וירטואלית על ידי מאות אנשים. מספר לינצ'טרנטים הובילו גם למצבים איומים – נערים ונערות מרחבי העולם שנפלו קורבן ללינצ'ים והתאבדו. מה יש לומר, התופעה הזו בטח לא מוסיפה נקודות למין האנושי.

.

2. פח

ליהיא האשטאג. הכי פח. לא, אין לתאר

רצינו לכתוב כאן שליהיא האשטג, דמות העיתונאית התל אביבית, ההיפסטרית והפלצנית מ"ארץ נהדרת" (בגילומה של ליאת הר לב הגאונה) עשתה לנו שמח השנה יותר מהרבה דמויות אחרות (מתחרה שווה בדמות פקידת הביטוח האהבלה של שני כהן). אבל יותר מתרומתה להומור הכללי שלנו, היא תרמה בעיקר מלה ללקסיקון הישראלי היומיומי: "פח". המלה הזו חיה ובועטת בז'רגון התל אביבי כבר לא מעט שנים, יחד עם ביטויים נוספים של ליהיא כמו "לא, אין לתאר" ו"מוות" – אבל המלה "פח" הפכה כל כך שגורה וכל כך נוחה לתיאור כל מה שאינו איכותי – שחייבים לתת לה קרדיט גם על זה.

.

3. BB קרם

ביבי קרם. התשובה ללחות הבלתי נסבלת

מכורות הטיפוח מכירות את המושג הזה כבר שנתיים, אבל השנה הוא העביר הילוך וחלחל לתודעתה של כל אישה בישראל. קרם ה-BB, הסופר קרם של מדף הקוסמטיקה, הוא המצאה חדשה-ישנה של חברות האיפור, שנועדה להקל על חיינו. מדובר בקרם שמספק גם לחות, גם כיסוי וטשטוש פגמים וגם פיצ'רים כמו אנטי אייג'ינג, הבהרת כתמים והענקת מראה אחיד לעור. נכון לשנה הנוכחית, אין חברת קוסמטיקה אחת שאינה אוחזת בקרם BB משלה ובהתחשב בקיץ הישראלי, שלא מאפשר לנקבוביות לסבול מייק אפ דחוס – אנחנו יכולות רק להודות על כך.

.

4. תספורת

רקפת רוסק-עמינח. הספרית הכי טובה

את זה שהחיים הרבה יותר קלים כשאתה עשיר, כבר ידענו לבד. אבל את זה שהחיים הרבה יותר קלים כשאתה עשיר ושקוע בחובות עמוקים – גילינו רק השנה, כשהמושג הכלכלי "תספורת" הגיח לחיינו. המשמעות היא פשוטה: בעלי חובות מבקשים מבעלי אגרות החוב שלהם דחייה בתשלום, כמו למשל במקרים של יוסי מימן ואילן בן דב ובהמשך השנה גם לנוחי דנקנר. הבעיה היא שהדחיות האלה באות על חשבון הפנסיה של הציבור הרחב והעשיר הרבה פחות. בקיצור, אם אפשר להתמקד בתספורות שנוגעות לעיצוב שיער – זה יהיה עדיף בהרבה.

.

5. חוק המשילות

ח"כ זהבה גלאון. בכתה על דוכן הכנסת במחאה כנגד חוק המשילות

הצעת החוק שעברה ממש לאחרונה בקריאה ראשונה בכנסת וזו שהובילה למחאת השתיקה של כמה מחברי הכנסת (וזו שגרמה ליו"ר מר"צ זהבה גלאון לבכות על דוכן הכנסת) – היא אולי המושג הכי עצוב שהכרנו השנה והיינו שמחים מאוד לא להכיר. החוק העלה את אחוז החסימה ל-4% כדי למנוע ממפלגות קטנות ונציגי מיעוטים להגיע לכנסת. אין יותר מדי מה לומר על זה, רק לחכות שיגיע חנוכה כדי שנוכל לגרש את החושך.

.

6. רק אומרת

#רקאומרת

"רק אומרת" הפך השנה מביטוי שאומרים, לביטוי שכותבים, ועדיף במחובר - "רקאומרת". מביטוי שנמצא יותר בציוצי הטוויטר (ושזכה להאשטאג), לכזה שנכנס גם לסטטוסים בפייסבוק, עם האשטאג כמובן, אפילו עוד לפני מהפכת ההאשטאגים של פייסבוק. אבל מה זה אומר "רקאומרת"? בדיוק כמו במקור באנגלית - Just Saying - בביטוי נעשה שימוש בעיקר בסוף משפט, והמשמעות של זה היא - זרקתי את ההערה הזו עכשיו לחלל האוויר, אני את שלי עשיתי. באורבן דיקצ'ינרי סיכמו יפה את התופעה הלקסיקונית הזו כך: לומר "רק אומרת" במשפט זה כמו להוסיף 2 סנט לשיחה של שני מיליון דולר. רק אומרת.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה