כשהמינוס בבנק פוגש את ארוחת החג

ללחצים לקראת אירוח המשפחה בראש השנה מתווספות גם דאגות על ההוצאה הכלכלית הכבדה. כמה מחשבות על כסף וחגים (עם סיום אופטימי)

28/08/2013
ענת ברק קבלו עדכונים מענת ברק
  • RSS
» חג שמח ויקר (צילום: Thinstock)

הפעם תורי לארח בראש השנה. ברור לי שיהיה לחץ מקדים לקראת ערב אחד קצר, שאורכו כמה שעות בלבד, ובסופו, לרוב, כאב בטן שנלווה ליותר מדי סוגי מאכלים שנאכלו בו זמנית. מעבר ללחץ הנפשי שמתלווה לתפריט שעליי להכין ולאיכותו המתבקשת, הרי שכעת מתברר לי שגם ההיבט הכלכלי של הערב מלחיץ לא פחות.

עשרים סועדים שצריכים לאכול על כלים יפים ולשתות מכוסות איכותיות (הנה הדבר הראשון שאני חייבת לרכוש לארוחת החג), אוכל (והרבה), כשהתפריט ח-י-י-ב לכלול מנת דגים, מנות בשר ותוספות, וכמובן שתייה. תחשבו את העלויות של הכול ותגיעו להוצאה כבדה.

אם זה לא מספיק, הרי שלמחרת ערב החג, אנחנו מתארחים וצריכים להביא מתנה למשפחה המארחת. אהה.... ואל תשכחו את הילדים שרוצים להתחדש בבגדים חדשים לכבוד החג, מה גם שבגדי החג שלהם כבר לא ממש מתאימים להם לאחר קפיצת הגדילה האחרונה.

מצאתי את עצמי נאלצת להתמודד עם המחשבות שאני מנסה להדחיק בדרך-כלל. מאיפה אני חוסכת כדי להוציא כל כך הרבה כסף, על חשבון סעיף אחר בתקציב המשפחתי שלנו, שגם ככה סובל מחריגות ובעיות? לצד ההוצאות הקבועות על הדירה (מחאה חברתית כבר אמרנו?), אלפי השקלים שמושקעים בחינוך ובעתיד של שלושת הילדים, וכן - גם לפעמים בא לנו לצאת לדייט אחד בחודש בשביל לשמור על השפיות, קשה לי לחשוב מאיפה אני מממנת את הסעודה.

צמצום עלויות החג

רגע אחרי ששקעתי לבאסה, בן זוגי היקר בא ואמר לי שתי מילים "יהיה בסדר". זה הספיק לי בשביל להבין שנתמודד עם הכל. אבל בכל זאת, כמובן שהייתי חייבת להסיק מסקנות לשנים הבאות. הבנתי שחשוב להתכונן להוצאות גדולות בלתי מתכוננות. החיים שלנו רצופים הפתעות, ואם רק הייתי חוסכת 100 שקלים בחודש, הייתי מגיעה לחג עם הסכום הדרוש, ועם הרבה פחות לחץ.

אבל זו רק חוכמה בדיעבד. כרגע האופציות שעומדות בפניי הן להתמודד עם ההוצאה הגדולה שכנראה תגדיל את המינוס, לקחת הלוואה או להשתמש בחסכונות אחרים ולקוות שיהיה בסדר.

בינתיים, החלטתי לחפש דרכים לחסוך. למען אלו שנמצאים במצב דומה לשלי, הנה כמה אופציות: קודם כל, אמא שלי הציעה לי שכל אחד יביא משהו - מלבד החיסכון הכלכלי, הרי שזה יוריד ממני לא מעט עבודה ולחץ. בנוסף, אני מנסה לבדוק האם אני באמת חייבת לרכוש עכשיו סט כלים חדש, או שאולי יש לאחד המכרים סט מכובד מספיק לערב החג.

לגבי הבגדים לילדים - התחלתי לחפש מבצעים אטרקטיביים שיורידו את מחיר הקנייה, ובאשר לשלל המתנות למשפחה, חשבתי להציע שנערוך הגרלה, בה כל אחד יגריל שם של בן משפחה אחד שהוא יקנה רק לו מתנה (כשאף אחד לא יודע מי הגריל מה!). זה יוסיף אלמנט חגיגי ומפתיע לאירוע, וכולנו נחסוך קצת בהוצאות.

בכל מקרה, כבר עכשיו אני יכולה להגיד שבחג הזה הבנתי משהו חשוב. הכיף הגדול בלארח את כל המשפחה שלי ביום הראשון של השנה החדשה, ההכנות סביב האירוע וגם ההתרגשות של הילדים, שווה את הכול. תהיו בטוחים שבשנה הבאה אני כבר אהיה מוכנה לכל הוצאה בלתי צפויה. שנה טובה ובהצלחה לכל המארחים!

________________________________

למידע על ניהול נכון של התקציב המשפחתי - לחצו כאן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך