נזלת? בקיץ? נראה שחטפת את "שפעת המזגנים"

זה הלוק הקייצי החדש: גופיה, כפכפים וטישו. חם בחוץ, אבל הנזלת מציקה והגרון כואב. מדוע זה קורה בקיץ, מה הקשר למזגנים והאם ניתן למנוע את ההצטננות מבלי למות מחום?

26/08/2013
יוסי דוקס, אינפומד קבלו עדכונים מיוסי דוקס, אינפומד
  • RSS

נוהגים לקרוא לה "שפעת המזגנים", והיא פושה בנו בכל קיץ מחדש. אבל למעשה מדובר בכל וירוסים שגורמים להצטננות. הגורמים לה הם בעיקר החללים הסגורים וחסרי החלונות בהם אנו עובדים וכן, גם המעברים בין הטמפרטורות – מהחום הקיצוני והלחות בחוץ לאוויר הקר והיבש של המזגן בפנים.

למה המזגן גורם לנו להיות חולים?

בחדר סגור בו פועל מזגן, תחלופת האוויר נמוכה. הדיעה הרווחת היא שוירוסים מתרבים בתוך מערכות המיזוג, ולמעשה מערכת המיזוג היא זו שמפיצה אותם ביתר קלות. משום שהמזגן מאוד מקל על העברת הוירוס מאחד לשני, אם מגיע אדם חולה למשרד, הוא עלול בעזרת המזגן להדביק בעצם את כולם.

שפעת המזגנים

לא רק מערכת המיזוג תורמת להפצה ויצירה של ווירוסים, אלא האוויר הקר בעצמו. אחת הסיבות לעלייה בשכיחותן של מחלות כמו שפעת והצטננות בחורף היא הטמפרטורה הנמוכה. הסיבה היא שנגיפי הצטננות ושפעת מתרבים בצורה הטובה ביותר בטמפרטורות נמוכות. ולכן, גם בקיץ, אם אנחנו נמצאים בחללים ממוזגים, טמפרטורת דרכי הנשימה נמוכה יחסית וכתוצאה קל יותר לנגיפים להתרבות ולגרום למחלה.

כמו כן, קיימות מספר תיאוריות שמצאו קשר בין טמפרטורת גוף נמוכה לבין ירידה בתפקוד של מערכת החיסון. עם מערכת חיסון חלשה יותר, ברור שקל יותר להידבק. למשל, מחקר משנת 2004 שהשווה בין סביבות העבודה של כ-900 נשים. מחציתן עבדו עם מזגן ומחציתן עם מאוורר. בקרב "נשות המזגנים", שיעור ימי המחלה היה גבוה יותר בצורה משמעותית.

עוד נתון מעניין שנבדק מחקרית, הוא שקירבה של המזגן למקורות מים, גם מעודדת הפצה של מחלות.


אז איך נלחמים ב"שפעת המזגנים"?

הטיפים הבאים יכולים לעזור. לא מובטח שהקיץ הבא יהיה נטול הצטננויות לגמרי, אבל אולי אפשר יהיה לצמצם את כמות הטישו:

  • וודאו כי מתבצע ניקוי של מערכת המיזוג בצורה יסודית – כמו ניקוי מסננים, פתחי אוורור וחלקים אחרים במידת האפשר.
  • אם אתם נמצאים בחלל שיש בו חלונות, אווררו את החדר מדי פעם (וכן, צריך לנהל משא ומתן עיקש עם אוהבי הקור, בלי בושה) או צאו להתאוורר בחוץ בעצמכם, העיקר לא להישאר בחלל סגור הרמטית במשך רוב שעות היום.
  • הקפידו על היגיינה אישית ורחיצת ידיים (נכון תמיד).
  • נסו להגביר את אחוזי הלחות בחדר על מנת שלא יהיה יובש מוגזם.
  • אם כבר מקררים במזגן, הקפידו על טמפרטורה יציבה ואחידה שמקובלת על כולם. נסו לא לקרר בצורה קיצונית.
  • נסו לוודא שאין מקורות מים קרובים לפתחי המיזוג.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה