לא בא לי לחייך

"בחורה יפה כל כך, למה את לא מחייכת" - נמאס לך שגברים זרים אומרים לך את זה ברחוב? לאמנית טטיאנה פזלליזדה מניו יורק לא רק נמאס, היא יצאה בקמפיין שלם נגד התופעה

25/08/2013
נגה כהן קבלו עדכונים מנגה
  • RSS
» אנחנו בני אדם שלמים ומלאים. מתוך האתר של פזלליזדה

האמנית טטיאנה פזלליזדה מברוקלין, ניו יורק, יצרה פרוייקט אמנות הרחוב בשם "Stop Telling Women to Smile". היא מציגה דיוקנאות של נשים עם כיתוב כגון "Stop Telling Women to Smile" ("הפסיקו להגיד לנשים לחייך"), "My name is not baby" ("לא קוראים לי מותק") ו- "Women are not seeking validation" ("נשים לא מחפשות אישור"). הדיוקנאות מוצגים ברחובות ברוקלין, במקומות בהם גברים קוראים וצועקים לנשים ברחוב, כלומר במקומות בהם גברים מטרידים נשים. פזלליזדה מבקשת להביע התנגדות לתופעת הטרדות הרחוב, אבל לדעתי, היא מעבירה מסר לא פחות חשוב כלפי נשים.

>> הכנסו לראות את כל הכרזות

רובנו גדלנו על אידיאל יופי ונשיות מאוד ברור: תהיי יפה, תהיי עדינה, תחכי לנסיך והוא יבוא. המסרים התרבותיים חלחלו והמודלים שלנו היו בת הים הקטנה וג'וליה רוברטס ב"אישה יפה". העניין עם מסרים תרבותיים הוא שראשית, הם מועברים לכלל האוכלוסייה, כלומר נשים וגברים, ושנית השפעתם לא נעלמת כל-כך מהר. לכן, גם כשגדלנו וכולנו חכמות ובעלות תודעה פמיניסטית, עדיין הסביבה שלנו משדרת לנו מסר של מה פירוש הדבר להיות נשית, אבל לא פחות חשוב, אנחנו גם מצנזרות את עצמנו לפי האידיאל הזה. כן, גם אתן. אפילו אם אתן חושבות שהצלחתן להתגבר על המסרים התרבותיים של הילדות, תסתכלו איך המחזות של שייקספיר עדיין משפיעים על התרבות שלנו, מאות שנים אחרי, ותגידו לעצמכן בכנות שאתן לא מתרגשות מהשמלה שתלבשו או לבשתן ביום החתונה שלכן.

בנקודה הזו טמונה לדעתי החשיבות הנוספת במיזם של פזלליזדה. המסר שהיא מעבירה הוא לא רק כלפי גברים: תפסיקו להגיד לנו לחייך, אנחנו בני אדם שלמים ומלאים ואנחנו לא צריכות להתנהג כאילו הכל בסדר, הכל פשוט לנו ואין לנו רגשות וקשיים; אלא היא מזכירה גם לנו הנשים: את אדם שלם עם שם ותכונות משל עצמך וזכות קיום משל עצמך, והעובדה שגדלת על "ריקוד מושחת" וחלמת שפטריק סוויזי יקרא גם לך "מותק" (Baby), כמו שהוא קרא לפרנסיס, זה עדיין לא אומר שאין לך שם וזהות.

התערוכה מעלה אל פני השטח מסר חד נוסף, שמכוון גם הוא כלפי נשים וגברים. בדיון על הטרדות מיניות, עולה מצד גברים תהייה לגבי הפן המחמיא כביכול של הערות ברחוב. הם שואלים, בכנות, האם אנחנו לא נהנות מכך שקוראים לנו "כוסית" או "בובה", הרי מדובר באמירות שמטרתן להחמיא לנו. הפרוייקט עונה בלי להתבלבל או להתנצל: "לא". ה"מחמאות" האלה וההסתכלות עלינו כעל אובייקטים, כפי שאומרת פזלליזדה בראיון ל- The Daily Beast, נובעת מהתפיסה שנשים הן "משהו מיני שנמצא במרחב לטובת הצריכה הגברית." התערוכה הזו מזכירה לכולנו שלצעוק לנו "מותק" או "יפה" ברחוב זו לא מחמאה, וכשאנחנו מרגישות משהו רע בבטן כשצועקים לנו, זה בגלל שזו הטרדה. מה שכן, הייתי ממליצה לגברים שכל-כך אכפת להם "להחמיא" לנו לקדם שוויון מגדרי, כי אני בטוחה שכשיהיה כזה כולנו נסתובב ברחוב מחויכות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה