סלאט שיימינג: מילים שרוצחות נשים

נערה בת 17 באירלנד מטופלת בכדורי הרגעה אחרי שהמונים הפיצו סרטונים ותמונות שלה מבצעת אקט מיני. הדס בשן טוענת שמי שמשתתף ב"סלאט שיימינג", הוא רוצח נשים לכל דבר

22/08/2013
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS

נערה בת 17 מאירלנד הפכה בימים האחרונים לשיחת היום ברשתות חברתיות. היא לא רצתה בכך. בזמן כתיבת שורות אלה, הנערה מאושפזת בבית החולים ומטופלת בכדורי הרגעה. אינני יודעת את שמה המלא ומה מצבה, אבל בדבר אחד אני בטוחה: אם מצבה הנפשי יחמיר, אם היא חלילה תתאבד - מותה הוא רצח בידי שונאי נשים. הרוצחים הם כל מי שפרסמו עליה ממים, תמונות וקטעי וידאו, והשמיצו אותה בהערות על התנהגותה המינית. וזהו רצח שבמהותו איננו שונה מרצח אדם בשל מוצאו, דתו, גזעו או העדפתו המינית. זוהי שואת הנשים.

ברשתות החברתיות שמה של הנערה הוא "סליין גירל"', Slane girl, שם שניתן לה בהופעה של הראפר אמינם בעיר סליין שבאירלנד. בעיצומו של המופע, היא הסתובבה עם שני בחורים (נערים? גברים? לא ברור מה גילם), התמזמזה עמם וביצעה בהם מין אוראלי לעיני כל. האקטים תועדו על ידי עוברי אורח, בצילומי סטילס ווידאו, ומיד הופצו בפייסבוק, טוויטר, יוטיוב ואינסטגרם. אל תחפשו לינקים, הרוב כבר הורד בשלב זה על ידי הרשויות, בין היתר בגלל גילה הצעיר.

יש בסיפור הזה משהו שמזכיר את מקרה חוף בוגרשוב אצלנו, בו אישה קיימה יחסי מין לאור יום עם חבורת צעירים על חוף הים. אבל הסיפור של סליין גירל הוא בו זמנית, גם יותר גרוע וגם פחות גרוע. פחות גרוע, כי האקט עצמו, פעילות מינית בקונצרט רוק - איננו כל כך מזעזע. זה לא נעשה מול אנשים שיכולים להפגע נורא מהדברים, אלא בתוך קונטקסט שהמיניות היא חלק ממנו. זאת, כמובן, בהנחה שהכל נעשה בהסכמה ומתוך צלילותה של הנערה (מה שנבדק על ידי המשטרה כעת).  אבל המקרה הזה הוא גם יותר גרוע, כשהתגלה כמה היא צעירה, וכיצד הנשרים עטו על הטרף באכזריות אין קץ. ההתעללות שהנערה עברה ברשת החברתית לאחר המקרה היא פשוט מחרידה. הערות נאצה נכתבו עליה מכל עבר, קראו לה "זונה" בדרכים שונות ומשונות, השוו אותה לשואב אבק, פרסמו עליה ממים משפילים, קיללו וגידפו אותה כאילו הייתה אוייבת האנושות. כל זאת, כמובן, בזמן שאיש לא אמר דבר על הגברים שהשתתפו איתה באקט, ואם כבר - הם יצאו גיבורים.

למנהג הזה יש שם: "סלאט שיימינג". ביוש אישה בפומבי על מה שנתפס כהתנהגות מינית מוגזמת. כמעט בכל מסגרת בה הייתי בחיי הייתה אישה אחת שאמרו עליה כי היא "נותנת", "זונה", "שרמוטה", וזה תמיד נאמר בזלזול, על ידי נשים וגברים גם יחד. שמעתי את זה על מישהי בבית הספר, בצבא, עד לאוניברסיטה ואפילו בהתארגנויות פוליטיות של מחנה השמאל. אנחנו כמעט רגילים לשמוע את זה על נשים, למרות שכשחושבים על המשמעות  - זה צריך להחשב לא פחות גרוע מכל ביטוי שנאה גזעני. מדהים שבאמריקה, בה המילה "ניגר" נחשבת לטאבו מוחלט, עדיין אפשר לקרוא לאישה "סלאט" כעניין של מה בכך.

ממה נובע הסלאט שיימינג? לכאורה, האשמים הם ה"חנונים" של החברה, גברים שאין להם הצלחה עם בנות המין השני, מקנאים באלה שכן הולך להם וכועסים על הבנות שלא רוצות אותם. מעין הומור מריר וקטנוני של עלובי נפש, שהופך לביוש פומבי של נשים שהם אפילו לא מכירים. בעידן הטכנולוגי, הכוח של החנונים האלה הולך וגובר, ויכולתם להוציא דיבתם של בני אדם באופן אנונימי, מאחורי מסך מחשב, דרך ממים והאשטגים, הוא כמו נשק קטלני בידיהם. אבל זה לא רק זה. ביוש אישה על מיניותה נובע בעיני ממשהו חזק יותר מאשר סתם קנאה. מדובר כאן בניסיון לשלוט על המיניות שלה, להכתיב לה כמה מותר לה להנות מסקס ועם מי ובאילו נסיבות. זהו פחד קמעי מהכוח המיני שלה, מהאורגזמה המסתורית שלה, מהיכולת שלה להנות מסקס ולא לצורך רבייה, פחד שמתורגם לשנאה יוקדת כלפיה, למרות שלא הזיקה לאיש. מהבחינה הזו, הסלאט שיימינג הוא לא פחות גרוע מאונס.

אנחנו מוכרחות ומוכרחים לקחת אחריות על הנושא הזה בחיי היום יום שלנו. לא להידרדר לתמיכה בסוג ההומור הזה, להבין את הקשר בין בדיחה לא מזיקה לכאורה, לרצח של נפש. וזה לא קל - תרבות הפופ העכשווית מלאה בסלאט שיימינג, לפעמים במסגרת יצירות מוצלחות מאוד. כמו למשל, התכנית "משטרת האופנה", בה ג'ואן ריברס האהובה עלי בדרך כלל, משמיצה כוכבות הוליוודיות ללא הפסק על הפרקטיקות המיניות שלהן, משווה אותן לעובדות מין בפינה "כוכבנית או יצאנית?", ועל הדרך, עושה גם סלאט שיימינג לנשים בתעשיית הזנות.

גם היא אשמה בסלאט שיימינג. ג'ואן ריברס (צילום: גטיאימג'ז)

וגם אצלנו, בביצת הטראש המקומית, אביבית בר זוהר תובעת את ליהיא גרינר על שאמרה שהיא "צריכה להיות מיוצגת בסוכנות ליווי", וקצת בא לי שאביבית תנצח. ההערות של ליהיא מעליבות לא רק את אביבית, אלא נשים בכלל, וזה מקומם במיוחד כאשר גרינר עצמה הייתה קורבן ללא מעט סלאט-שיימינג אחרי שקיימה יחסי מין בבית "אח הגדול". האם הדרך הכי טובה שלה לצאת מקורבנות היא לקרבן מישהי אחרת?

ויש עוד המון דוגמאות, בדיחות ופאנצ'ים, ממים והערות זדוניות. ויש נערה אחת באירלנד, שלעולם כבר לא תהיה אותו הדבר.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה