במקום דיאטה – תתחילו לרקוד

הוא נחשב לריקוד "זול", שמבוצע בלבוש מינימלי ובנענועי אגן, אבל מי שהתנסו בריקוד בטן מעידות שבזכותו הן זקופות, אוהבות את הגוף שלהן, ניראות טוב ושריקוד בטן מחזיר את העוצמה הנשית

22/08/2013
כרמית ראובן קבלו עדכונים מכרמית ראובן
  • RSS

כן, יש חיה כזאת – אישה ששלמה עם הגוף שלה. קוראים לה לילך סבט, רקדנית בטן שמתארת את הריקוד כדבר ששינה את חייה. "בגיל 15 כשגדלתי בקיבוץ, ראיתי רקדנית בטן בפעם הראשונה". מספרת לילך, "זה לא היה מקובל, נחשב לריקוד זול, ולמרות שנמשכתי לזה, לא העזתי לרקוד. רק כשגרתי ביפן ובאוסטרליה וחיפשתי משהו שאוכל להתפרנס ממנו בלי שאצטרך להשתמש בשפה, החלטתי שריקודי בטן זה הדבר. חזרתי לארץ והתחלתי ללמוד ריקודי בטן בבית הספר סהרה סיטי במקביל ללימודי הרפואה המשלימה.

ריקודי בטן במקום דיאטה, רקדניות בטן בבית הספר סהרהרקדניות בטן בבית הספר סהרה (צילום: רענן ביבס)

"בהתחלה הגעתי עם בגדים נורא גדולים לשיעורים ורק לאחר מכן התחלתי להגיע עם צמוד ולהסיר מעלי את הבגדים. עם הזמן למדתי לשחרר, לרקוד מתוך הנאה ואני רוצה לשתף אחרים בהנאה הזאת".

מרגישה שהגוף הוא הבית שלך ושאת ניראת טוב

ד"ר ענבל וילמובסקי היא דוקטור לקרימינולוגיה ומגדר. היא מרצה באוניברסיטה ועובדת במוסדות סגורים עם נשים בסיכון אבל אם תשאלו אותה, היא תגדיר את עצמה – רקדנית בטן. "התחלתי כשהייתי בת 20, הייתי אז ילדה מאוד ביישנית ונחבאת אל הכלים, והריקוד הזה נתפס בעיני כמשהו ייצרי, חושני ומאוד מיני. בהתחלה רציתי לברוח, זה ממש הפחיד אותי, אבל אז הגעתי לשיעור נוסף, ולעוד שיעור והרגשתי שאני נהנית. יש משהו חזק בזה שמדובר בקבוצת נשים שהן לא שיא הכושר ולא הצעירות הרזות האלה שאת רואה בחדר הכושר שגורמות לך להרגיש רע עם עצמך, הן כמוך. ואת לא מתביישת מהן.

"עם הזמן ראיתי מה זה עושה לדימוי הגוף ולדימוי העצמי. ככל שאת רוקדת, הגוף מתעצב, את זקופה יותר ברחוב, הולכת עם הרבה יותר ביטחון, מרגישה שהגוף שלך הוא הבית שלך, שהכל במקום ואת ניראת טוב".

ד"ר וילמובסקי מסבירה שהריקוד עזר לה בעמידה מול קהל, שיפר את היציבה שלה, את הנוכחות שלה מול אנשים, שיחרר לה כאבים ישנים ובעיקר, עזר לה להתמודד עם לידת בנה. "לרקוד היה תמיד "לחזור הביתה" והמשכתי לרקוד עד השבוע ה- 40 להריון וחזרתי לרקוד מיד אחרי. זו היתה ההצלה שלי, מה שהחזיר אותי לעצמי".

ד"ר ענבל ולימובסקי, רקדה עד סוף ההריוןד"ר ענבל וילמובסקי, רקדה עד סוף ההריון (צילום: אליסיה שחף)

למה לא הולך לנו בדיאטות?

עדנה נבון, מלמדת בסמינר הקיבוצים בתכנית ללימודי טיפול באמצעות מחול מזרחי, ההתמחות שלה היא דווקא בדימוי הגוף ברוח היהדות. לדבריה, על פי התפיסה היהודית "לא הולך לנו בדיאטות" שאנחנו עושות, משום שאנחנו לא רק גוף אנחנו גם נפש רוח ונשמה. "הנפש היא שותף סמוי והיא שמנהלת את חיינו. כיום המדיה מכניסה לנו לראש מודלים שהם לא אנושיים. דימוי גוף הוא בעל חשיבות עצומה, הוא משפיע על הכל בחיים. שטיפת מוח הזו רק מחמירה את היחסים שלנו עם הגוף שלנו, לכן צריך למצוא כל דרך לטפל בזה. הריקוד המזרחי הוא אחת הדרכים, הוא מאפשר לנשים לקבל את עצמן כפי שהן, והקבלה הזאת, היא שלום הבית עם הגוף".

לשקם את דימוי הגוף

הקרימינולוגית רונית לב ארי ניהלה במשך שנים את המחלקה למניעת אלימות במשפחה של נעמ"ת ואת הרשות לקידום מעמד האישה במשרד ראש הממשלה. היום היא מנהלת כפר נוער לנערות בסיכון ומלמדת בתכנית ללימודי טיפול במחול מזרחי של סמינר הקיבוצים, היא נחשפה להשפעות החיוביות של ריקודי הבטן דרך הבת שלה, שהחלה לרקוד.

"המחמאה הכי גדולה שקיבלתי לאחרונה היא שהבת שלי הוזמנה להופיע בעכו בחפלה של משפחה ערבית", היא מחייכת. "ראיתי בעיניים שלי איך עובר עליה שינוי דרמטי מבחינת דימוי הגוף שלה, קבלה של הגוף ואוירה של העצמה נשית מאוד מיוחדת".

לב ארי, מחלוצות המחקר על נשים בישראל, מסבירה איך הריקוד החושפני הזה עוזר לנשים להתמודד עם טראומה מתקיפה מינית. "כשאשה עוברת תקיפה מינית או אלימות היא מרגישה שלקחו לה את עצמה. בריקודי הבטן היא משקמת את דימוי הגוף שלה, היא יכולה לבטא את עצמה בלי מילים".

רקדניות בטן בבית הספר סהרהרקדניות סהרה: לא חייבות להיות צעירות ורזות  (צילום: רענן ביבס)

מיכל גזית, רוקדת במופעי במה ובמסיבות רווקות, בוגרת לימודי פסיכולוגיה וחלוצה בתכנית להכשרת מחול מזרחי טיפולי בסמינר הקיבוצים. לדבריה הריקוד עוזר לשחרר לא רק את הגוף. "את פתאום מוצאת את עצמך יותר קיימת במרחב, תופסת מקום, משחררת פלפל, נוכחת יותר בישיבות עבודה. זה ריקוד שבו את לא צריכה להיות רזה את לא צריכה להיראות בדרך מסויימת, לא חייבת להיות צעירה, להיפף נשים מבוגרות או אחרי לידות הן הרבה יותר בשלות".

יפעת פרג – מורה לריקודי בטן, בעלת תואר שני בתראפיה בתנועה אומרת שריקודי הבטן מסייעים גם בהריון ואחרי הלידה. "לנשים בהריון זה ממש משמעותי. הן עוברות המון שינויים והן כל הזמן שומרות על הגוף למען העובר, הריקוד יכול לפתח ביטחון גדול לקראת הלידה. כשהייתי בהריון ניסיתי להכין את עצמי לרגע הגדול אבל כשהגעתי לחדר הלידה הרגשתי די חסרת אונים. בהריון השני כבר עשיתי עם עצמי עבודה שכללה גם ריקודי בטן, הכרתי את הגוף שלי, יכולות והמגבלות שלו, וכשהגעתי לחדר הלידה הייתי הרבה יותר קשובה לגוף ועם הרבה יותר ביטחון".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה