חידושים מזירת אמנות הבישום הבינלאומית

הדרך בה אנו מתבשמים מדי יום היא אמנות בפני עצמה ולא משנה היכן אתם מתיזים את הבושם שלכם. עכשיו, הופכת אמנות הבישום היומיומית לתחום אותו לומדים באקדמיה ולתערוכה במוזיאון מוביל בניו יורק

01/09/2013
גליה תורן-חן קבלו עדכונים מגליה תורן-חן
  • RSS

בקופסת גלוסיבוקס החדשה קיבלו המנויות את הבושם החדש "לליק סטין", הזדמנות מצוינת בשבילנו להיזכר שאחרונה פורסמה ידיעה מעניינת המצביעה על מגמה חדשה בענף הבישום והריח: באקדמיה לאמנויות יפות בפריז שוקלים להוסיף לרפרטואר הלימודים הכולל ציור, פיסול, צילום, תאטרון ומוסיקה גם קטגוריה אמנותית נוספת אותה לא ניתן לראות או לשמוע - אמנות הבישום.

העיתוי אינו מקרי, גם בעבר השני של האוקיינוס האטלנטי, בעיר ניו יורק, נעשה השנה צעד נוסף בדרך להפיכתו של תחום הבישום לענף אמנותי מוכר ושווה ערך לאמנויות הוויזואליות והאודיטוריות. במוזיאון לאמנות ולעיצוב בתפוח הגדול – ART AND DESIGN MUSEUM NYC, נוסף אגף חדש לאמנות הריחות.

האוצר האחראי על האגף הוא לא אחר מאשר צ'נדלר בור, מבקר הריחות היוצא של מגזין "ניו יורק טיימס" אשר הציב דרישה נוקשה וכמעט בלתי מתקבלת על הדעת לתערוכה הראשונה פרי יצירתו. בתערוכת הריחות לא רואים בקבוקי בושם ולא מושפעים מעיצוב, אלא מסיירים בעולמות של ניחוח בלבד מבלי להיכנע לחושים אחרים. מדובר בתערוכת האמנות הראשונה בעולם בה לא תראו דבר, אלא רק תרחרחו.

הדרישה של בור נשמעת פחות מופרכת כאשר מבינים שלמעשה רובינו "עבדים" של חוש הראיה, שהוא החוש העיקרי המשתלט על שאר החושים ולעיתים מפריע לנו להריח. במחקרי צרכנות מתברר כי הריח הוא רק הגורם מספר 3 ברכישת בושם וקודמים לו משתנים מתערבים של עיצוב ומיתוג. ביצירות של בית "לליק" ניכר איזון מופלא בין תמציות ריח מעודנות באיכות יוצאת דופן המלטפות את האף ועיצוב אמנותי כובש בהשראת עידן הארט דקו.

אנחנו בוחרים בשמים לפי הריח? לא ממש (צילום: ThinkStock)

אוהבים ניחוחות? המשיכו לקרוא, אספנו עבורכם הוכחות רבות לכך שאמנות הבישום היא הרבה מעבר לערבוב טכני של תמציות בבקבוק.

איך, איפה וכמה מתבשמים?

מומחים לריח טוענים כי הדרך שבה אנו מתבשמים מדי יום היא אמנות בפני עצמה. טקס הבישום היומי המקובל כולל רחצה, משיחת הגוף בקרם או תחליב מפנק, פיזור בושם בהתזה או נגיעה סמוך לנקודות הדופק בהן העור קרוב ביותר לכלי הדם ולכן מתרחשת פעולה של פיזור הריח באמצעות מחזור הדם וחום הגוף.

אנשים שונים מתבשמים באופן שונה. יש הבוחרים לצעוד לתוך עננת בושם, אחרים מבשמים את השיער או את הטבור, החכמים יוסיפו ויבשמו את החלקים הפנימיים של המרפקים והברכיים בהם מתרחשת תנועה שתסייע לפיזור מושלם של הריח במהלך היום. ישנם אנשים ובמיוחד נשים הנושאים את הבושם שלהם איתם לכול מקום ומקפידים להתבשם בכל שלוש שעות, במיוחד במזג אוויר קר, בעוד אחרים מתבשמים רק פעם אחת בבוקר או לפני יציאה לבילוי בערב. מה הדרך הנכונה להתבשם? באמנות כמו באמנות יש הרבה דרכים נכונות. כל עוד זה עובד בשבילכם ואתם מקבלים מחמאות מהסביבה על היצירה האישית שלכם, הרי שאמנות הבישום הפכה לחלק מהיום יום שלכם.

אמנות או אומנות?

מובן שביצירת בושם מעורבות שתיהן: האומנות הטכנית של איסוף ובחירת תווי ניחוח מרחבי הגלובוס מעניקה חשיבות רבה לבית הגידול ולארץ המוצא של חומר הגלם. ארז אדום מוירג'יניה מדיף ריח שונה מארז מהרי האטלס, ורד פרובאנס מעודן יותר מורד תורכיה או בולגריה העשירים, יסמין סמבק מהודו נושא גווני ניחוח עמוקים הרבה יותר מיסמין אירופאי.

אומן הניחוחות יהיה מאסטר במעבדה שלו והוא קודם כל כימאי מוכשר אשר מסוגל לערבב תווי ניחוח ולכתוב פורמולה מדויקת ליצירת בושם מוצלח. את האומנות של ערבוב בשמים ורקיחת נוסחאות לומדים טובי אומני הבישום באקדמיה המפורסמת בעולם לתחום הקוסמטיקה והניחוחות שנמצאת בוורסאי שמחוץ לפריס ונקראת ISIPCA. מדי שנה מתקבלים לאקדמיה רק כמה עשרות תלמידים שיצטרכו להפגין ידע טכני ושליטה כימית לפני שיוכלו לזכות בתארים אומן או אמן.

מה הופך "אף" מאומן בישום טכני המערבב תמציות ל"אמן" אמיתי היוצר יצירות אמנות מרגשות ובלתי נשכחות? כמו תמיד, בכל אמנות, זאת היכולת לתווך רגשות לאנשים אחרים שיפגשו את היצירה ויתרגשו ממנה. יצירות האמנות הגדולות בעולם שורדות שנים וערכם אף עולה עם הזמן וכך גם באמנות הבישום. בשנים האחרונות הולך ומתפתח תחום אספנות הבישום, כשיותר ויותר חובבים ומקצוענים מטפחים אוסף מרשים של בשמים קלאסיים נדירים לצד בשמי בוטיק ואמנות עכשוויים.

בשמי אמנות - אין דבר כזה שאין דבר כזה

אחת המגמות הבולטות בתחום בשנים האחרונות היא תחום בשמי האמנות המכונים לעיתים גם בשמי בוטיק או בשמי נישה. מדובר בשיבה למקורות האמנותיים המנחים את אמנות הבישום. חזרה לסדנה הפרטית המאפשרת טכניקות של יצירת בושם "בעבודת יד" כולל שימוש בחומרי גלם טבעיים בעלי נוכחות מרשימה ומורגשת יותר. מאחורי כל בושם אמנות עוד אמן בישום מוערך (מאסטר פרפיומר) אשר מספר את הסיפור שלו ומצליח לגעת בנו, הצרכנים.

לליק: אמנות בבקבוק

אמני בישום רבים עובדים בצמוד למעצבי בקבוקים המתרגמים את החזון שלהם לזכוכית ולמתכת. צמד האמנים הראשון שפיצח את הנוסחה המנצחת לבושם שיש לו הכול: ניחוח ועיצוב כובש היו רנה לליק מעצב הזכוכית והקריסטל האגדי ופרנסואה קוטי אמן הניחוחות הפריזאי. השניים התחילו לעבוד יחד בשנת 1907 והשאר - היסטוריה!

בזכות האמנות של רנה לליק, אנחנו נהנות להחזיק ביד יצירת אמנות מושלמת המשלבת את כל החושים, כל בושם מבית לליק (מנויות גלוסיבוקס קיבלו אותו החודש במתנה, וגם אתן מוזמנות לנסות) הוא יצירה מעוצבת ראויה למוזיאון ואכן לפני כשנתיים נפתח בצרפת מוזיאון לליק המציע מגוון עצום של יצירות האמן לצד ביקור במפעל הזכוכית בו משתמשים עד היום בשיטות ניפוח מסורתיות.

אז, בכל פעם שאתם בוחרים בושם או מתבשמים להנאתכם זכרו שגם אתם יכולים להיות אמנים וללבוש את הקוקטייל הפרטי שלכם כדי לרגש ולעורר זיכרונות נעימים בקרב אהוביכם. הרי בכל אחד מאתנו טמון הפוטנציאל להיות אמן.

המלצת המערכת:

לליק סטין - בושם נשי חדש ויוקרתי בעל ניחוח עוטף וקטיפתי לנשים אקטיביות שאינן חוששות לחיות את החלומות שלהן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה