לטפל בהפרעת קשב וריכוז בלי ריטלין

הפרעת קשב וריכוז היא אחת התסמונות הנפוצות ביותר בקרב ילדים. מרבית המקרים מטופלים בתרופות. אבל לפני שבוחרים לתת כדורים, כדאי מאוד לשמוע על דרכים נוספות להתמודד עם ההפרעה

15/08/2013
מדור שיווקי קבלו עדכונים ממדור
  • RSS

כשהיה תינוק חשבתי שזה טבעי. "תינוק צריך להיות תזזיתי, לבכות כל הזמן, זה חלק מהעניין", תירצתי לעצמי. כאמו, התרגלתי ל"אופיו המיוחד" של יותם ולמעשה התוודעתי לכך שבכלל מדובר בבעיה, רק כאשר החלו להיערם התלונות של הגננות ומאוחר יותר של המורות.

בהתחלה התפלאתי: יותם הוא הבן השני שלי, בגיל 36 הרגשתי שאני אם ותיקה ומנוסה שכבר ראתה הכל ולא חשבתי שאני צריכה להתרגש מילד "קצת שובב". אבל כשהמורה של יותם החלה לתאר את הילד כפי שהוא – חסר סבלנות, חסר משמעת וחסר שקט באופן כללי – הבנתי שיש בעיה. מהתיאור שלה עלה משהו שצריך לטפל בו. אז פנינו לאבחון ושם נתנו ל"אופי המיוחד" של יותם שם מפוצץ: Attention Deficit Hyperactivity Disorder - ADHD  או בעברית - הפרעת קשב וריכוז.

לטפל בהפרעת קשב וריכוז בלי ריטלין

ומה אם אני לא רוצה לתת תרופות?

הפסיכיאטר לא התרגש במיוחד. הוא הסביר שמדובר בתופעה שהשכיחות שלה הולכת וגדלה בשנים האחרונות והמליץ על הטיפול התרופתי המוכר והידוע – ריטלין. מיד נחרדתי. זהו? לכל קושי בגידול הילדים ניתן מעכשיו שם מפוצץ באותיות לועזיות ונפתור את זה באמצעות תרופות? ואם אני לא מוכנה לתת לילד שלי תרופות מעכשיו ועד מי יודע מתי? ואם זה ישנה לי את הילד?

החלטתי לחפש פתרונות אחרים. בחרתי לנסות לעזור לבן שלי להתמודד עם חוסר השקט שלו בדרכים "עוקפות תרופה".

מישהו קרוב אליכם סובל מהפרעות קשב וריכוז? לחצו כאן ולימדו כיצד לסייע לו

מגע אנושי מרגיע

הרי מה חסר לו? שקט? אז ניתן לו שקט. כשאנחנו חסרי שקט למה אנחנו הכי זקוקים? למגע אנושי. מגע מרגיע, ממיס, שמשקיט את הרעשים. אלא שרק מלחשוב כמה עולים טיפולים מן הסוג הזה אפשר לפתח הפרעה, חשבתי לעצמי. ואז הבנתי מה אני צריכה לעשות, להשקיע פעם אחד בקורס שיאצו או רפלקסולוגיה או כל טיפול במגע אחר ולחסוך לעצמי אין סוף הוצאות בעתיד. מה יותר טוב מטיפול אימהי ואוהב?

ההתלבטות היתה מה ללמוד: רפואה סינית, רפלקסולוגיה, שיאצו או שיטות נוספות מתחום הרפואה המשלימה. משום שיש לא מעט בתי ספר לרפואה משלימה בארץ, לאחר התלבטות קצרה מאוד, החלטתי לפנות למירב, שמציעה לימודים בכפר הירוק באווירה פסטורלית. וגם כי זה בית הספר היחיד לרפואה משלימה שמאחוריו עומדת אוניברסיטה.אחרי בירור מעמיק, הבנתי שאם אני כבר לומדת משהו, אז עדיף כבר לקבל הסמכה רצינית, כי אם אני יכולה לטפל ביותם, אז למה לא לטפל בעוד ילדים ולעשות מזה קריירה שנייה? הרי רק מלחסוך את עלות הטיפולים האלה אפשר לפתח הכנסה.

מה שעוד עורר את סקרנותי היה קורס ADHD טיפולי מגע בילדים עם הפרעות קשב וריכוז. הפרעת קשב וריכוז נחשבת לאחת התסמונות השכיחות בתחום הנוירולוגיה והפסיכיאטריה, על פי המחקרים כ-10% מהאוכלוסייה לוקים בה, ושכיחותה הולכת ועולה. ומתברר שהיא לא רק נחלתם של ילדים ובני נוער: כ70% מהלוקים בה ימשיכו להתמודד עם הקשיים גם בבגרותם.

משום שהפרעת קשב וריכוז יכולה להתבטא במאפיינים שונים, למשל להשפיע על ההתפתחות העצמית ועל התיפקוד הלימודי, הרגשי וההתנהגותי, הבנתי שהטיפול היעיל ביותר הוא זה שמציע כלים רב מערכתיים, תוך התייחסות לגוף ולנפש גם יחד. גיליתי שהקורס הוא גם תיאורטי וגם יישומי ומעשי, לכן הוא מתאים בדיוק למה שחיפשתי, ושהוא יעשיר את הידע שלי גם לגבי התסמונת וגם לגבי הבעיות של יותם.

תודה ותעודה

עם סיום הלימודים, לצד תעודת ההסמכה, קיבלתי תודה. יש דברים שאנחנו עושים בשביל הילדים שלנו והם לא מבינים למה זה טוב, אבל אנחנו מאמינים שיום אחד הם יודו לנו על זה. אני זוכה לקבל את התודה כבר היום. וגם לא מעט שיחות מחברות, מקרובות ואפילו מהמורות בבית הספר, שמתעניינות אם אפשר להביא אליי ילדים נוספים כדי שיתנסו בטיפול.

בהמשך הדרך אני מתכוונת להעמיק את הידע שלי, להתמחות גם בטיפולים טבעיים נוספים, אולי ללמוד להיות נטורופתית או הרבליסטית קלינית. אחרי הכל, יש לי נסיון, ביטחון וילד שהטיפול בו מניב תוצאות נפלאות.

מישהו קרוב אליכם סובל מהפרעות קשב וריכוז? לחצו כאן ולימדו כיצד לסייע לו


מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה