10 סיבות מדוע יאיר לפיד הוא הכישלון של השנה

הוא התחיל את השנה בתור מטאור פוליטי ומסיים אותה כשר אוצר נוראי ואושיית פייסבוק בעייתית. איך יאיר לפיד עשה זאת? בעשרה צעדים פשוטים

01/09/2013
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

מה עשר? עד שהכתבה הזו תראה אור, הרי יתווספו לרשימה עוד אי אלו סעיפים, ויאפילו על המחדלים הקודמים בזיכרון הישראלי הקצר להחריד. כי יותר מהכל, שר האוצר החדש, נער הפוסטר של הבינוניות המיינסטרימית והזחוחה הישראלית, הוא מישהו שכאשר יצריו ואישיותו נפגשים עם הרשת החברתית מדובר בפיאסקו. סליחה, שרשרת של פיאסקו. בטעויות שלו בעובדות, בדרך בה הוא מתגונן על מחדליו בתפקיד, בגישה הארוגנטית ובהשתלחויות במבקריו, לפיד מגלם את מי שהגיע לתפקיד שהוא טובע בו, ובמקום להודות בטעויותיו, הוא מאשים אחרים. "מאז הפציע בשמי הפוליטיקה הישראלית, נכתבו על יאיר לפיד הררי מילים. בסוף הוא בא ועשה את העבודה בעצמו הכי טוב שאפשר", כתב העיתונאי אורי משגב בטור מאלף על המנגנון הלפידי.

אז עשר זה לא מספיק, אבל ראש השנה הוא ציון דרך ישראלי נכון למנות את הרשימה המפוארת של כישלונותיו העצובים של תקוות המעמד הבינוני. בתיאבון.

1. ריקי כהן תשלם יותר

המטאפורה, הסטריאוטיפ, ההמצאה ששינתה את חייה של כותבת שורות אלה. (בין היתר: לאין סוף הקנטות לא מצחיקות מחברי פייסבוק מעצבנים, ומה שדפק לי כהוגן את עבודת SEO של שנים בגוגל). אבל אם להתעלות מעל חשבון אישי, מדובר בטקסט שחושף את ההתנשאות שלו כלפי אותו אב טיפוס של מורה מחדרה. ואחרי שכתב את אותו טקסט צדקני, הוא הגיע עם תקציב שפשוט מזמבר לה ולמיליוני בני המעמד שלה את הצורה.

מעניין אותי מה חושבת היום אחותי, מורה בישראל, שלושה ילדים, שחיה באורנית, יישוב שעוד יוזכר כאן בהמשך, על הבחירה בו בבחירות האחרונות. הכי עצוב, שמסך המילים שלו, המוסיף לפמפם תעמולה ריקה מתוכן, כנראה עובד, למי יש כוח לפתח ביקורת פוליטית כל יום מחדש? אז הוא הבטיח לדאוג למעמד הביניים, הוא ממשיך לכתוב להם טורים יפים ולמשוך להם מהכיס עוד אלפי שקלים בשנה בתקציב החדש, במקום להעז ולשנות סדרי עדיפויות באמת, לקחת מחבריו היקרים לשכבת ההון.

2. הזועביז האלו

הגזענות, השוביניזם והמיזוגניה הם של לפיד, אבל האמירה הזו, יותר משהיא עוד פליטת פה, היא קריצה אלקטורלית, כי לפיד מבטא בה את העמדות הרווחות בקרב רוב הציבור הישראלי, שזועבי היא הסדין הכי אדום במדינה עבורו. גם ערביה לאומית, גם אשה דעתנית, ואפילו רווקה להתריס, זה באמת יותר מידי. לפיד כאן הוא בסך הכל שליח פרחח של שנאת ההמון, וגם התנצלותו בפני אחמד טיבי היא יותר מעשה סמלי צבוע, הוא אפילו מיהר לחזור ממנה.

3. ההתנהלות בפרשת הנגיד

כשגילו לו שפרנקל מואשם בגניבה, הוא האשים את הביקורת המשתלחת הבלתי מרוסנת, את העיתונאים הזדוניים וחורצי דין באמצעות מקלדת ברשת. מאז זה די הסתבך, שלא בטובתו. אחרי שהתגלה כי גם בעברו של הנגיד המיועד הבא, ליידרמן, שוכנות מגרות שרצים, הוא חמק מאחריותו בעוד טור הומוריסטי לבוחריו, "מי ידע שפרופסורים לכלכלה הם חבורה כה צבעונית ופרועה", הוא התנער בלי חן מביזיון שלטוני מתמשך. בראיון נוסף הוא גם טען שמשרדי הממשלה והאוצר אינם מחזיקים משרד חקירות. החפיפיות הזו, שניכרת גם בעובדות מוטעות שהוא משרבב, אבל גרועה פי כמה במינוי כזה, גם היא נדבך קלאסי בביטוי הלפידי לתכונות הישראליות במיטבה, אולי זה אפילו מסייע לו. נכון לשעת כתיבת שורות אלו, אין עדיין נגיד בישראל. לפיד מבצע קול אדוניו כפי הנראה ומסרב למנות את קרנית פלוג לתפקיד, ההשערות הן שזה נובע מדו"ח לא נוח שפרסמה על הצמיחה בשלטון נתניהו.

4. "אין מגאפון מספיק גדול שיכנס לישיבות ממשלה"

הבוז, גרסת יאיר לפיד: ""ידעתי, כמובן, שיש אנשים המפגינים בחוץ בטענה שאסור לייצא גז, "אני לא רוצה לפגום בהתלהבות הדמוקרטית שלהם, אבל הם צריכים לדעת שעוד לא נולד המגאפון שישמעו אותו בתוך ישיבת הממשלה", כתב בעוד טור פייסבוק על המגינים נגד ייצוא הגז. מי שומע אתכם, אומר לכם מר באנו לשנות בפטרונות מתנשאת, לכל הרוחות הדמוקרטיה שלכם, יש את התפקיד, הכוח, התואר וקבלת ההחלטות שלי מנותקת מהצרכים הקטנוניים שלכם. הפטרונות המשיכה כאשר הפגין בוז דומה לעובדי משרד החוץ השובתים, ואז גם השתמש באיזה קשקוש על נסיעות של תיכוניסטים למחנות השמדה כדי לתרץ את הניתוק שלו.

5. בלוף השוויון בנטל

או שיהיה שוויון בנטל, או שהממשלה הזו תתפרק, איים לפיד במאי האחרון, ומאז לא אותרו סימני אותו שוויון. על הקלף הזה רכב לפיד בדרך ל19 מנדטים, מנגן על המיתרים הלא כמוסים של שנאת החרדים בהצלחה גדולה, כפי שעשה אביו בזמנו. מה נשאר מהבטחותיו המתלהמות לבוחריו במצע יש עתיד? ביולי עבר חוק גיוס החרדים, ח"כים מימין ומשמאל היו תמימי דעים שמדובר בגימיק ריק מתוכן. נחיה ונראה.

6. עדי קול מוסרת ד"ש

עדי קול, שם אירוני למי שראש מפלגתה חסם את קולה, כשהשעה אותה לאחר שהצביעה בניגוד לדעתו בכנסת, קיבלה החודש שיעור בהשפלה מיאיר לפיד. הממים בפייסבוק היו שנונים, אבל בלי ציניות, הדרך בה התנהל לפיד בפרשת עדי קול והצבעתה, מלמדת גם היא שיעור חשוב ביחסו המטריד מאוד להתנהלות דמוקרטית, ולדרך בה הוא תופס את ההיררכיות במפלגתו. וכרגיל אצלו, האופן בו תקשר את המשבר הזה, עם הסיפור על הספרייט ודיאט קולה והד"ש שמסר בשמה, הוא מעין מבוא לדיקטטורה, כשאת גרסתה של קול עצמה לא שמענו עד היום.

7. הקומבינות

בחודש שעבר העביר האוצר סכום חריג של 1.5 מיליון שקל למבשלות הבירה העצמאיות. באחת מהן, שותפים יועציו של לפיד, הלל קוברינסקי ויורם באומן. לטענתו, לא ידע שהם מעורבים במבשלה. מה שמקומם בעניין הוא שסמוך מאוד לכך העלה האוצר את מחירי האלכוהול לצרכן בשיעור ניכר, המשוואה הזו מראה מי חשוב יותר בעיני האוצר, ומי כרגיל, ניתן לחליבה אינסופית, ואפילו לא יכול להיאבק עם לוביסטים כמו חבריו. ולפעמים אין צורך לחקור, לחטט עמוק מידי, להתאמץ. הפרסום על העברות תקציבים של מיליוני שקלים לידיעות אחרונות ממשרדי הרווחה, האוצר והחינוך, עיתון שעד לפני שתי דקות העסיק את שר האוצר, הידוע כמקורב הבעלים הוא דוגמה עצובה לכך שאף אחד לא טורח יותר להתאמץ להסתיר את מערכת הגומלין המעוותת בין חברים לנבחרים, בין הון לשלטון.

8. הטוקבקיסט שבו

מותר לצפות מאדם המתהדר בידענותו, באופורטוניסט תרבותי כמוהו, שלפחות ידייק. השגיאות העובדתיות המביכות ואי התיקון, היעדר שמץ צניעות, והמענה המשתלח והציני בעמוד שלו מציגים איש ציבור שאיבד את הרסן.

9. העלאת המע"מ

את יודעת שאת בצרות כשאת מסכימה עם מירי רגב "יאיר לפיד יורק לבוחרים שלו בפרצוף", אמרה בתגובה להעלאת המע"מ ל18%. כי כשהוא שאל איפה הכסף, ובוחריו נסחפו בסיסמה הזו, הם לא העלו בדעתם שהוא ימצא אותו בכיסם. בזמן ביצוע הגזירה לא ניתן היה לקבל את תגובתו של לפיד, מאחר וטס לחופשה פרטית בפאריז. לפיד שניצל בתועלת מרבית את התסכול מכישלון המחאה החברתית בזמן תעמולת הבחירות שלו, הגיב כרגיל בציניות וזלזול להפגנות הקטנות נגד המהלך. זה לא מדגדג לו שם באולימפוס.

10. הב הב

שנאוצרים בגשם? זה הדימוי שהוא מצא למאוכזביו? לפיד לא מתמודד מי יודע מה עם המאוכזבים שלו. ""כולנו - אנשי ‘יש עתיד’ - נאלצים להתמודד באופן יומיומי עם אנשים שמסתכלים עלינו במבט של שנאוצרים עצבניים שנשכחו בגשם ומודיעים ש’הם מאוכזבים’”, כתב לפיד לתומכיו." לזכותו ניתן לזקוף את גל הממים והתמונות המתוקות ברשת, מדובר ביצורים חיוביים מאוד.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה