10 שיעורים שלמדתי כסטארטאפיסטית

"יזמים הם הסמוראים של הכלכלה החדשה", אומרת אמה אוריהס בוטין, יזמית, מנטורית ומרצה ליזמות. ספרה הראשון, "על כלכלה ואהבה", הוא לא רק הדרכה מעשית ליזמים אלא גם מצפן לאימון אישי. ראיון

12/08/2013
מועדון הקוראות קבלו עדכונים ממועדון
  • RSS
» יודעת מה הדבר הבא. אוריהס בוטין, צילום: ענבל מרמרי

ישראל מתגאה בחברות ההיי טק הרבות הפועלות בה, ובזירת סטארט אפים תוססת ותחרותית. איך הפכנו למעצמה, ואיך נשמר ונשפר את מעמדנו?

"מתחילת ההתגבשות שלנו כחברה, באזור הזה של העולם, היינו צריכים לפתור בעיות קיומיות ואף להמציא את עצמנו מחדש, פעם אחר פעם, בעיקר בצל האיומים הבטחוניים. מוסדות השלטון תומכים בפיתוח טכנולוגיות חדשניות, בסטארטאפים, וגם בעסקים קטנים. תכניות הממשלה מאד נדיבות במענקים לפיתוח. גם הפרגונים לסטארטאפים בתקשורת "מדבקים", ומעודדים עוד ועוד אנשים להתנסות בעולם היזמות. את המעמד שלנו כמעצמת היי טק נוכל לחזק, אם נשכיל לחבר את הרוח היזמית לצרכים אמיתיים שקיימים בארגונים ובתעשיה. החיבור הזה יקל מאוד גם על גיוס הכספים, ויכוון את השקעה הרעיונית למוצרים חיוניים, מחוייבי מציאות, ולגופים שבאמת זקוקים להם. תכנית שתציע אתגר וגמול לסטארטאפיסטים, עבור פתרון של בעיה אמיתית, תביא למענה אמיתי - ולא לרעיונות מופרכים שמשקיעים בהם הרבה כסף, עד שמסתבר כי בפועל אין בהם צורך, לפחות לא כפי שראה אותו היזם בעיני רוחו".

איך מצליחים בזירה כל כך תובענית? מה המכנה המשותף של היזמים המצליחים?

"הפוקוס והאנרגיה צריכים להיות מכווני מטרה: אתה חייב להאמין שזה מה שאתה רוצה לעשות. כדי להצליח, אתה חייב כל הזמן ללמוד, ולהבין שיש דברים שאתה יודע שאתה יודע, יש דברים שאתה יודע שאתה לא יודע, ויש דברים שאתה לא יודע שאתה לא יודע. כמויות עצומות של מידע זורמות אליך כל הזמן, ואתה צריך לברור במה להתמקד, במה להשתמש. השילוב המנצח הוא שילוב של דבקות במטרה, ריכוז בעשיה, לצד למידה אינסופית.

"סטארט אפ נמדד באופן הביצוע שלו. אפשר לזהות יזמים בולטים על פי צורת החשיבה שלהם, ועל פי הגישה שלהם, העסקית והאישית. קו המחשבה העסקי שלהם מבוסס על מידע רחב ועדכני על מה שקורה בעולם בתחום הפעילות שלהם. יחד עם זאת, הם אנשים שלומדים כל הזמן ושמים את האגו בצד. הם אנשים שרוצים ללמוד, להקשיב, להפנים ולהשתמש בכל מה שלמדו בצורה הנכונה. סטארט אפ שבולט מעל כולם הוא כזה שמקיים שלושה דפוסים שעליהם אני כותבת בהרחבה בספר שלי, והם המכנה המשותף ל"מועדון המיליארד דולר": 1. מסר חד וברור שפונה לתחום האמוציונאלי או הפונקציונאלי. 2. בחירת הערך הראשוני של המוצר ודבקות בו לאורך כל הדרך. 3. פרגון ואהבה למשתמשים".

מה צפוי להיות הדבר הגדול הבא?

"אני יודעת, אבל לא יכולה לגלות כי אני בדיוק עובדת על זה..."

איך הכוח הנשי יכול להשתלב בשדרה הניהולית של עולם ההיי טק?

"אנשים שהגיעו להיי טק בתחילת הדרך היו ברובם גברים מתחום התכנות. המגמה הזאת נמשכה לאורך שנים רבות, אבל היום כבר ברור שאתה לא חייב רקע בתכנות כדי להמציא ולהשיק מוצר חדש, ולכן יותר ויותר נשים נכנסות לתפקידים בכירים ונוטלות חלק מהשדרה הניהולית של חברות ההיי טק. אני, למשל, התחלתי את דרכי בעולם ההיי טק עם תואר במשפטים ובמנהל עסקים, עבדתי בתחומים האלה בחברת היי טק אבל משם הדרך לעולם התוכן הייתה קצרה. יש שלושה פטנטים בעולם התוכנה על שמי שנמצאים כעת בתהליכי אישור, הם מבוססים על לוגיקה בריאה והבנה עסקית ולאו דווקא על תכנות. סגנון הניהול העסקי של נשים מאופיין בכך שהן יודעות לנהל את הזמן בצורה אופטימלית, כי הן בדרך כלל עסוקות במגוון נושאים בעת ובעונה אחת. הן עושות את המיטב בזמן הקצר ביותר, ומצליחות להגיע לעמדות בכירות (דוגמת מריסה מאייר), משום שהן מוכשרות ומתאימות ביותר לתפקידיהן, בלי קשר להיותן נשים".

בספרך "על כלכלה ואהבה" (הוצאת טפר, 2013), מוטיב הרגש עובר כחוט השני: את כותבת על החלטות מבוססות רגש, על הצורך שלנו בפרגון, על הערך הרגשי של המוצר, וגם על צמיחה אישית, על החיבור אל ה-"אני". איך מתפקד הרגש בזירה העסקית, הצרכנית?

"לא סתם קראתי לספר שלי 'על כלכלה ואהבה' – אנחנו חיים בעולם של שפע שיש בו הכל מהכל. עדיין, ההחלטה שלנו לצרוך מוצר כזה או אחר מתבססת על רגש. אנחנו לא רוכשים את רוב הדברים שאנחנו צורכים בגלל מניעים הישרדותיים, אלא מרצון. במחקרים רבים על התנהגות כלכלית רואים שהרגש הוא הגורם הקובע הראשון בקבלת החלטות בצרכנות. אפילו קניית דירה היא דוגמא כזו. בספר, אני מעודדת את היזם להסתכל על המוצר שלו מנקודת המבט של המשתמש - איך המשתמש מקבל את ההחלטות שלו, ואיך הרגש משפיע עליו, ואיך אתה, בתור יזם, יכול למנף את העסק בעזרת ההבנה הזו".

האם זירת ההיי טק היא מיקרוקוסמוס של עולם שעתיד להתנהל בין קטבים קיצוניים, הולכים ומתרחקים? איך ההתקדמות הטכנולוגית המואצת תשפיע על העתיד התעסוקתי שלנו?

"התפתחות הידע בעולם ההיי טק מואצת מאוד. בתהליך האבולוציוני הזה, באופן טבעי, הידע נגיש ומסודר יותר, מה שמאפשר להזניק גל נוסף של תהליכי קדמה מואצים. זה נכון שהפער בין מי שרוצה לחוות את הידע, לבין מי שנשארים עם הכלים המסורתיים מתרחב, אבל אי אפשר לשפוט את הפער הזה במונחים של "טוב" או "רע", מאחר שהוא מעניק רגש חיובי לכל צד, בדרכו שלו. לצד הפערים שנוצרו, האינטרנט קירב בין עולמות שונים משום שהפיץ ידע וחיבר בין דורות, תרבויות וחברות שונות. המשרות החדשות (דוגמת קאוצ'ינג או פיצ'ינג) ממציאות את עצמן תוך כדי זיהוי הצורך בתפקידים חדשים. עם חיסולם של תפקידים ישנים נוצר צורך בתפקידים חדשים, והמשרות החדשות שנוספו לזירת ההיי טק באות לתת מענה לצרכים החדשים. שכבות התפקידים לא נמחקות, על כל שכבה שמתבטלת נוצרת למעלה שכבה חדשה".

את יזמית, מרצה ומנטורית מנוסה, וזהו ספרך הראשון. איך נולד הספר? למי הוא מיועד?

"אחרי עבודה אינטנסיבית עם למעלה ממאה חברות, הבנתי שהצטבר אצלי ידע רב מאוד. זהיתי הרבה דפוסים שחוזרים על עצמם מחברה לחברה, מאפיינים משותפים בין אנשים שונים שאני עובדת איתם. החלטתי שאני רוצה לשתף בידע הזה קהל רחב יותר, וזה הרגע שבו נולד הרעיון לספר. הרגשתי שאני יכולה לעשות סדר בדברים, ולהסביר את הדרכים להקמת סטארטאפ בעשרה שלבים. הספר יכול לעניין לא רק רק הייטקיסטים, אלא גם יזמים, אנשי עסקים שיש להם רעיון לעסק חדש, כל מי שעומד בפני שלב גיוס כספים, ורוצה להבין מה המשמעות של רעיון בעולם העסקי. מאז שהספר יצא לאור, קיבלתי תגובות מהרבה אנשים מעולם ההיי טק והיזמות, אבל גם מאנשים שעוסקים במסעדנות, בשיווק ואפילו בחקלאות".

השאלון:

מהי הדמות הכי משפיעה עליך?

מכל בני האדם - ראש העיר לשעבר של ניו יורק רודולף ג'וליאני, ומההולכים על ארבע - הכלב שלי, "הקבב" שלימד אותי שאפשר להיות מאושר מהכל.

ספר לאי בודד?

"ביום שבהמוסיקה מתה" מאת אופיר טושה גפלה.

איפה את רואה את עצמך בעוד חמש שנים?

קשה לי להגדיר נקודתית. אני ממציאה את עצמי כל פעם מחדש.

מה העצה הכי טובה שלך ליזם לא מנוסה שרוצה להרים את המיזם הראשון שלו?

לצרוך הרבה מידע ולהגיע עם החלטה על הקמת סטארטאפ אחרי חקירה אמיתית של הדברים.

>> עמוד הפייסבוק של "על כלכלה ואהבה" (הוצאת טפר, 194 עמודים, 88 שקלים)

>> לאתר הבית של אמה בוטין
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך