8 שאלות ותשובות על חיסון הפוליו

מתלבטים אם לחסן את הילדים? ד"ר קרן לנדסמן, רופאה ובלוגרית, חושבת שכדאי לעשות הכל כדי למגר את התפרצות הפוליו, ויש לה תשובות לשאלות הנפוצות

06/08/2013
קרן לנדסמן קבלו עדכונים מקרן
  • RSS

>> הכותבת היא רופאה ובלוגרית. לפוסט המלא שלה על מחלת הפוליו, בבלוג "סוף העולם - מבט מהיציע": פוליו – עשרים הדברים שכל הורה חייב לדעת

טוב, בואו נדבר על פוליו. משרד הבריאות הודיע אתמול בצהריים על מבצע חיסון בחיסון החי-מוחלש. מדובר בחיסון *התנדבותי*. כלומר, לא חייבים להתחסן.

הנה כמה שאלות נפוצות שנשאלות על ידי הורים היום והתשובות עליהן:

1. למה להתחסן?

החיסון המוחלש לא מגן רק על הילד שמקבל את החיסון אלא גם על בני המשפחה שלו. אחד היתרונות של החיסון הזה הוא יכולתו "להדביק" את הסביבה בחיסון, וכך לחסן את כל המבוגרים שמטפלים בילד.

טיפול בפוליו, 1955, gettyimagesטיפול בפוליו, 1955, צילום: gettyimages

2. מה ההבדל בין החיסון החי-מוחלש לחיסון המומת?

קודם כל – הוא ניתן בבליעה ולא בזריקה. דבר שני – הוא לא מומת. המשמעות היא שהוא עלול לגרום לסיבוך נדיר שנקרא "שיתוק בעקבות חיסון פוליו" או vaccine associated polio paralysis. או, בקיצור VAPP. הסיכון לסיבוך הזה הוא בין אחד ל-2.5 מליון לבין אחד למליון ילדים שמקבלים את החיסון.

ככל הידוע לי, מעולם לא דווח על VAPP בעקבות מתן חיסון חי מוחלש אם הילד קיבל קודם לכן את החיסון המומת.

לכן מחסנים רק את הילדים שקיבלו חיסון מומת בעברם. כלומר – רק ילדים מתחת לגיל שמונה. כך מפחיתים את הסיכון בחיסון לאפס בזמן שמגנים על הסביבה.

הרעיון הוא ליצור חסינות עדר ולמגר את הוירוס מהאוכלוסיה שנושאת אותו.

3. מה זאת אומרת "נושאת אותו"?

הילדים שחוסנו בחיסון המומת פיתחו עמידות מצוינת לוירוס. אף אחד מהם לא חולה. הבעיה היא שהנוגדנים שלהם נמצאים בדם ולוקח זמן עד שהם מגיעים למעי. וירוס הפוליו מגיע קודם כל למעי ורק אחר כך מגיע לדם (שם הנוגדנים מחכים לו). לכן נוצר מצב אבסורדי שבו הילד לא חולה במחלה, אבל הוירוס נמצא במעי שלו, ממשיך להתרבות ועלול להדביק אחרים.

על פי מחקרים אפידמיולוגים שנעשו באיזור הדרום התברר שכל הילדים שנושאים את הוירוס הם ילדים בדיוק מהסוג הזה – חוסנו בחיסון המומת ולא בחיסון המוחלש, ולכן לא חולים בפוליו אבל עדיין מסוגלים להפריש את הוירוס. זה המצב שאותו מנסים לעצור.

העצירה תהיה על ידי מתן חיסון מוחלש בבליעה לילדים שלא קיבלו אותו מעולם, באיזור שכרגע יש בו הפרשה של נגיפי פוליו לביוב. כלומר – רק במחוז הדרום, ואפילו לא בכל המחוז.

4. שמעתי שזה חיסון חדש שלא נבדק מעולם במחקרים קלינים.

זה אכן חיסון חדש. הוא מכיל רק שני זנים של פוליו מתוך השלושה הקיימים. יש שלושה – 1, 2, 3 (רופאים לא ידועים במקוריות שלהם). את זן 2 ביערנו לפני שנים, ואין צורך לחסן נגדו. החיסון שניתן כרגע הוא אותו חיסון שנותנים במדינות כמו פקיסטן וניגריה, והוא מכיל רק את הזנים 1 ו-3. הוא בטוח ויעיל. נערכו עליו ניסויים קלינים שמוכיחים את הבטיחות שלו, וכאמור – הוא ניתן כבר שנים לאלפי ילדים, כך שתופעות הלוואי שלו ידועות היטב.

5. מה יעיל? יש פוליו בפקיסטן! אם מחסנים, למה יש שם פוליו?

יש פוליו בפקיסטן כי לא מחסנים שם בכל המדינה, רק בחלק מהמחוזות. בחלק גדול מהמדינה יש התנגדות למתן החיסון (וכך גם באפגניסטן וניגריה), ולכן יש שם עדיין פוליו. כולל ילדים משותקים ומתים כתוצאה ממחלה שהיינו יכולים להכחיד לפני עשור.

6. מה אני עושה עכשיו?

תלוי איפה אתם גרים. אם אתם גרים דרומית לקריית גת וצפונית למצפה רמון – מומלץ לגשת לטיפת חלב ולקבל את החיסון.

אם אתם גרים דרומית למצפה רמון או צפונית לקרית גת – מומלץ לנשום עמוק ולהרגע. עם קצת מזל, אולי נצליח לעצור את ההתפרצות עכשיו ולא נצטרך לחסן את כל הילדים בארץ.

7. ואם נצטרך לחסן את כל הילדים בארץ?

אז נחסן אותם. אין ברירה, אנחנו לא רוצים שהוירוס יגיע לאוכלוסיה לא מחוסנת, כי שם הוא גורם למקרי שיתוק באחד מאלף ילדים, לא באחד למליון.

8. את הילדים שלך תחסני?

הגדול שלי בן עשר וקיבל את החיסון המוחלש. הקטנה בת שש ולא קיבלה אותו מעולם. לכן, אפילו שהיא מוגנת מפני המחלה, בהחלט אחסן אותה בחיסון המוחלש אם תהיה המלצה כזו.

שנהיה בריאים ונוכל לחזור לדבר על מחלות אקזוטיות במקומות רחוקים.

ילדים בתור לחיסון, 1956, צילום: gettyimagesילדים בתור לחיסון, 1956, צילום: gettyimages
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • מתנגדים לחיסון פוליו? תפסיקו לחשוב רק על עצמכם | בחדשות | סלונה 19/08/2013

    [...] קראתי קצת על הנושא, והבנתי ששתי הילדות המחוסנות שלי עשויות להיות נשאיות של הנגיף במערכת העיכול, ובאמצעות הצואה עלולות להדביק אנשים אחרים, שהמערכת החיסונית שלהם חלשה, מסיבה זו או אחרת. בחלק מהמקרים מדובר בלא מתחסנים אידיאולוגית. אני יכולה להגיד שעל הזין, ומה אכפת לי, העיקר שהילדות שלי לא יחלו, אבל אני מאמינה בסולידריות חברתית. אני מאמינה בכל לבי שחיסונים הם רשת ביטחון חברתית שעל כולנו מוטלת החובה לתחזק. אני מאמינה שהמתנה של 20 דקות בתור וקצת פרצופי גועל הם מחיר קטן תמורת הידיעה שהילדות שלי לא ידביקו חו"ח אדם בלתי מחוסן. [...]

בחזרה למעלה