5 טיפים לפתיחת עסק משלך

נמאס לך מבוסים מלחיצים וממשכורת שלא משקפת את הערך האמיתי שלך? אולי את צריכה לפתוח עסק עצמאי. אבל לפני שאת עושה את זה, קראי את העצות הבאות

04/08/2013
דנית כהן קבלו עדכונים מדנית
  • RSS

טיפים לפתיחת עסק עצמאי

ההתלבטות בין להישאר שכירה בעבודה יציבה ובטוחה לבין להעז ולפצוח בקריירה עצמאית חדשה ומאתגרת קיימת אצל לא מעט נשים. העבודה החודשית תחת מנהל ישיר עם דדליינים לאתמול אינה נראית אטרקטיבית במיוחד כשבסופו של יום, או בסופו של חודש, המשכורת רחוק מלהיות משקפת את הכישוריים האמיתיים. הפוטנציאל הגלום בפתיחת עסק והפיכתו לכזה המרחיב את קהל לקוחותיו ואת הרווח הגולמי שלו מוכיח כי בקריירה עצמאית השמים הם הגבול. ואמנם, לאחר שזיהית בעצמך את התכונות החיוניות לניהול עסק, חשוב להתקדם ולבצע את הדברים בחוכמה, במיוחד כששנת החיים הראשונה של העסק היא קריטית להמשך קיומו. להלן 5 עצות שכדאי לקחת בחשבון כשמחליטים לפתוח עסק עצמאי:

בלי בניית תוכנית עסקית טובה לא יוצאים לדרך

מאחורי כל עסק מצליח ורווחי עומדת תוכנית עסקית נכונה ומקצועית, המהווה מסמך מפורט שבוחן את כדאיות העסק ומציעה תוכנית ביצועית הכוללת יעדים, מטרות וצעדים אופרטיביים. בתוכנית העסקית מידע המתבסס על נתונים עסקיים ותחזיות לטווח ארוך. התוכנית מפרטת את המודל העסקי, הענף, פוטנציאל השוק והמתחרים הבולטים, מציגה גם את השירותים והמוצרים המתוכננים, היעדים האסטרטגיים ולוחות הזמנים לצורך השגתם. מעבר להיותה נחוצה לפתיחת העסק, הרי שמדובר כתנאי סף לצורך קבלת הלוואות למימון העסק. גם אם נראה שיש בידייך הידע והיכולת להכין את התכנית בעצמך, לא כדאי להסתכן במסמך ביצועי חובבני. שקלי בחיוב להיעזר לצורך שלב זה ביועץ/מאמן עסקי המתמחים בהכנת תכנית עסקית מקצועית.

ההיבטים הפיננסיים שחשוב להכיר

לגבי מקורות מימון לעסק, בנוסף להלוואה הבנקאית הרגילה תוכלי להגיש בקשה להלוואה מטעם קרן המעניקה הלוואות לעסקים קטנים בעידוד הממשלה. קרנות אלו, הפועלות לעידוד עסקים קטנים ובינוניים, כוללות את הקרן לסיוע לעסקים קטנים בערבות מדינה, קרן ק.י.פ לעידוד יוזמות פרטיות והאגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית. מידע מורחב אודות גופים אלו תוכלי לקבל במרכזי מט"י - מרכזים לטיפוח יזמות המציעים שירותים ייעודיים ליזמים ועצמאים וגם באתר הבית של לשכת המסחר המציעה מכלול שירותים לבעלי עסקים. בהקשר להיבטים פיננסיים אחרים שחשוב להכיר, גם כשמדובר בעסק בהיקף מצומצם בתחילת הדרך, הרי שכל עסק חייב בניהול ספרים על פי חוק ולצורך כך כדאי לשכור שירותי ראיית חשבון מקצועיים ולא להתפתות לבצע את המלאכה עצמאית. שירותים פיננסיים על ידי רואה חשבון עצמאי או משרד חשבונאות המציע מכלול שירותים תחת בית אב אחד יכללו הכוונה מקצועית לגבי אופן ההתאגדות לעסק (עוסק פטור, מורשה, חברה בע"מ או שותפות), סיוע בפתיחת תיקים ברשויות (מע"מ לעוסק מורשה, מס הכנה וביטוח לאומי), דיווחים חודשיים לרשויות, הגשת דוח שנתי, הצהרת הון ויעוץ פיננסי שוטף.

היתרונות הגלומים בפתיחת עסק מהבית

תחומי עיסוק רבים מאפשרים כיום עבודה במגרש הביתי וגמישות המאפשרת שילוב אולטימטיבי של קריירה ומשפחה. ובכל זאת, עבודה מהבית אינה מתאימה לכל אחת ונדרשות תכונות אופי מסוימות על מנת שהדבר יצליח לאורך זמן, כמו משמעת עצמית גבוהה ביותר, מולטיטסקינג ויכולת ניהול יעילה של הזמן. בסוג עיסוק הכולל גם פגישות עסקיות לקוחות מחוץ לבית תוכלי בהחלט ליהנות מכל העולמות: נוחות בעבודה במיקום המוכר לצד תקשורת שאינה רק וירטואלית. לצורך גיוון בעבודה מהבית ולרכישת כלים מקצועיים בתחומך, תוכלי להירשם לקורס מקצועי לבעלי עסקים ויזמים או כזה שממוקד בתחום פעילות העסק. גם במידה ואין ביטחון שמסגרת עבודה מהבית תתאים לאופי ולסיטואציה הקיימים, כדאי לבחון את הנושא במהלך תקופת ניסיון מוגדרת, כאשר במידת הצורך, תוכלי תמיד לשכור משרד חיצוני לצורך המשך פעילות העסק.

ליווי מקצועי לתוצאות אופטימליות

כבר משלב אפס כדאי להסתייע בליווי מקצועי של יועץ או מאמן עסקי שיוכלו לשרת אותך נאמנה לאורך כל חיי העסק או לפחות לאורך תקופות מסוימות. יועץ עסקי יוכל לכוון אותך לגבי הצעדים הבירוקרטיים הנדרשים לפתיחת העסק ולבחון מקצועית את כדאיות העסק תוך התחשבות בכל המרכיבים הרלוונטיים. מאמן עסקי פועל מתוך הנחת הבסיס שבידיך הכלים לצורך פתיחת העסק ולכן חלקו בכוח מתרכז בפיתוח היכולות האישיות, סיוע בהגדרת היעדים והמטרות, זיהוי נקודות חולשה העלולים לעכב את ההתקדמות של העסק ואיתור שיטות יעילות להתמודדות עם אלו. כשאת בוחרת איש מקצוע למשימה, כדאי לבחור כאלה שקיבלת המלצות לגביהם ולוודא את ניסיונם הקודם הרלוונטי והשכלתם בתחום. יועץ עסקי מגיע לרוב עם השכלה אקדמית פיננסית ועסקית מובהקת ומאמן מסיים הכשרתו במוסד לימודים מוכר על ידי אגודת המאמנים הישראלית או איק"א והינו רשום בלשכת המאמנים בארץ.

האצלת סמכויות ושאר השינויים הנדרשים

מעבר מעבודה כשכירה לקריירה עצמאית, המחייבת אחריות טוטאלית והשקעה בהקמה ומינוף העסק, תחייב אותך לשינוי מחשבתי ולהסתכלות אחרת על הדברים. אם בעבודה הקודמת, היה הספק מוגדר וצורך להעביר כרטיס נוכחות המעיד על היותכם מתפקדות כנדרש, בעסק עצמאי אין משמעות לכמות שעות עבודה אלא ביכולת לספק את הסחורה ולקדם את העסק כך שיתרחב בצורה משביעת רצון ובהתאם לציפיות. כפועל יוצא, במיוחד בשלב ההתחלתי, תידרש השקעה של שעות עבודה אינטנסיביות. לצורך כך כדאי להיערך עוד לפני שלב ההתנעה לעסק ולוודא שאכן אפשרי מבחינתך להאציל סמכויות ולחלוק את הנטל עם בן הזוג ושאר בני המשפחה. שילוב בין קריירה ומשפחה אינו מובן מאליו, כאשר הקושי בולט כשיש לך "בייבי" חדש, והאחריות לגביו מוחלטת. היערכות מבעוד מועד לכל השינויים הנדרשים תקל על ההסתגלות למעמד ולמצב החדש כדי שתוכלי לצלוח את שלב התנעת העסק ופתיחתו על הצד הטוב ביותר וביתר יעילות.

שיהיה בהצלחה!
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה