איך אפשר לטפל בצלקת

צלקת יכולה להיגרם בגלל פציעה, כוויה או ניתוח. זה אמנם לא נעים, אבל זו אינה גזירת גורל, וישנן דרכים למנוע צלקת לא יפה. למשל, למרוח ג'ל סיליקון שמכיל מסנן קרינה

24/07/2013
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

בסך הכל רציתי להוריד 4-5 ק"ג לקראת החתונה של שרון, ללבוש שוב את שמלה השחורה הקטנה, שכבר שנים לא נלבשה. לגידי, בעלי, היו אופניים ישנים, זרוקים במחסן. קצת חומר נגד חלודה, קצת צבע, זוג צמיגים חדש – ויאללה, שבת בבוקר, יום יפה לרכיבה בפארק. מפה לשם, הקילוגרמים נשרו, השמלה נלבשה, מחמאות התקבלו כך שהחלטתי להמשיך במסע. עד אותו בוקר מר ונמהר.

איך לטפל בצלקת

קניתי אופניים חדשים, בגדים מנדפי זיעה ובקבוק מים של מקצוענים והצטרפתי לקבוצת רכיבה, כשהמדריכה שלנו הודיעה שבשבת הבאה נצא לרכיבה באיזור לטרון, הייתי מאושרת. לא עלה בדעתי לרגע שאת הבוקר הזה אסיים עם תפרים ורגל חבושה מקרסול ועד ברך.

לא הבחנתי בענף שהיה מונח על הכביש, האופניים ואני בצענו סלטה חיננית באוויר. לאופניים שלום, אבל אני נשארתי עם צלקת באורך 6 ס"מ ברגל ימין, שלא מתכוונת להיעלם כל כך בקלות. הצלקת כל כך מכוערת בעיני, שלא לדבר על כך שאסור לחשוף אותה לשמש, וכך הסתיים עבורי עידן השמלות.

מדוע נוצרות צלקות?

ד"ר אינס ורנר, מומחית לרפואת עור, מסבירה: "צלקת נוצרת כאשר יש פצע בעור, והגוף מתחיל את תהליך הריפוי. אם מדובר בפצע קטן שמחלים, אז הצלקת כמעט בלתי נראית. אבל לעיתים, לאחר ניתוח, כוויה או תהליך דלקתי שנוצר במקום, הצלקת הופכת ללא יפה, מקבלת צורה לא אחידה ביחס לשטח העור שמסביבה, נהיית אדומה וכדומה. תהליך הריפוי שלה נמשך מספר שנים והצלקת עוברת מספר שינויים בצבע ובמרקם".

"ישנם 3 סוגים של צלקות", מפרטת ד"ר ורנר: "צלקות אטרופיות, שקועות (כמו למשל אחרי אקנה), צלקות היפרטורפיות, הנוצרות בשל יצור יתר של קולגן,  צלקת אלו מורמות מעל פני שטח העור ומופיעות אך ורק בשטח החתך או הפצע עצמו. הסוג השלישי נקרא קלואידים – זו צלקת הבולטת ואף גדלה החוצה משטח הפגיעה המקורי".

שאלה: מה קובע את אופן ההחלמה וסיכויי היווצרות צלקות לא-רגילות?

"ראשית, יש כאן מרכיב גנטי ונטייה משפחתית. ושנית - המיקום בגוף. צלקות קלואידיות נוטות להופיע יותר  באזור החזה והגב העליון, למשל, לעומת אזורים אחרים בגוף".

כיצד מטפלים בצלקות?

בצלקות בולטות או צלקות אדומות על פני העור מומלץ להשתמש בג'ל סיליקון, כמו קלו-קוט, אשר מורחים על אזור הצלקת פעמיים ביום למשך  כ-3  חודשים. כדאי להתחיל למרוח כשבועיים  לאחר הניתוח או הפציעה (או לאחר הוצאת התפרים), כדי לשפר את תהליך ההחלמה ולזרז אותו. אך  גם אם עברו מספר חודשים ומבחינים לפתע שמתחילה התרוממות מעל קו העור – יש להתחיל את הטיפול בג'ל ולא לחכות, כדי להביא להחלמה אחידה יותר".

שאלה: מה עוד אפשר לעשות כדי לשפר את החלמת הצלקת?

  1. להימנע מחשיפה לשמש: אשר יוצרת היפרפיגמנטציה (עודף צבע) בעור ועלולה לגרום לצלקת להיעשות כהה (נכון גם לתקופה שלפני הניתוח המתוכנן). כדאי להשתמש בתכשירי הגנה מהשמש, והכי מומלץ קלו-קוט UV בעל פעולה כפולה – המספק גם הגנה מהקרינה וגם ריפוי.
  2. להוסיף לחות לעור – עור הרווי בלחות מחלים טוב יותר, לכן כדאי למרוח מראש קרם לחות או את ג'ל קלו-קוט על אזור הצלקת.
  3. להשתמש בג'ל באופן רציף ועקבי -  הקפדה על מריחה יומיומית של הג'ל למשך התקופה, החל משבועיים לאחר הפציעה/ניתוח, משפרת משמעותית את סיכויי החלמתה האחידה של הצלקת.

jkjkjkj

למזלי, לפני 4 חודשים פגשתי את רונית, חברה מהתיכון. לאחר שהשלמנו 25 שנה ב-15 דקות, התברר לי שהנערה שעזרה לי בשיעורי מתמטיקה היא היום רופאת עור בכירה. העזתי וחשפתי רגל לבנבנה. מה עושים עם הצלקת הזו, שאלתי אותה בייאוש. רונית, ד"ר וייס בשבילכם, חייכה חיוך קטנטן, והסבירה מה עליי לעשות.

כבר 3 חודשים שאני משתמשת בג'ל הסיליקון שגם מכיל מסנן קרינה, שרונית המליצה לי עליו, ושקניתי בבית מרקחת ללא מרשם (גם הרוקח המליץ). משתמשת באדיקות. ותאמינו או לא – השמלות חזרו לאופנה.

------------------------------------------------------------------------------------------------

למידע נוסף על קלו-קוט ולקבלת שובר הנחה היכנסו לאתר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה