15 דקות התהילה של בריטניה

למה הבריטים אובססיביים לגבי הבייבי המלכותי של ויליאם וקייט? אולי כי כשכולנו עקבנו באדיקות אחרי כל פיפס מחדר הלידה, הם הרגישו שהם חזרו למרכז הבמה ושלרגע אחד - הם מרכז העולם

23/07/2013
יורי גנקין קבלו עדכונים מיורי
  • RSS

לפנות בוקר הגיעה סאגת ההריון של קייט מידלטון לסיומה (החלקי – לקראת הסוף תבינו למה) עם לידתו המוצלחת של יורש העצר שיהפוך ברבות הימים למלך. לא אגזים אם אומר שעיני העולם כולו היו נשואות בימים האחרונים לחדשות מבית החולים ומארמון בקינגהאם, אך אצל הבריטים, כצפוי, הטירוף החל כבר לפני תשעה חודשים. הם התחילו מהר ולאט לאט הגבירו - א-לה מבצע סבתא.

מילת המפתח שמאחורי האובססיה הבריטית היא הזדהות: הציבור הבריטי ראה בבחירת ליבו של הנסיך ויליאם המשך ישיר לאמו המנוחה – הנסיכה דיאנה. ההתנהלות המשוחררת וחסרת הגינונים של הנסיכה מוויילס ולאחר מכן של הדוכסית מקימבריידג' כבשה את ההמונים והפכה את שתיהן למושא הערצה ואהבה לאומי. במובן הזה, קייט מייצגת את השילוב האולטימטיבי – חלק ממשפחת המלוכה – ובה בעת – אחת משלנו.

gettyimages

מרבית החוגגים שגדשו אמש את רחובות לונדון כלל לא נולדו או היו צעירים מדי מכדי לזכור את האווירה שקדמה ללידתו של הנסיך ויליאם. וכעת, הגיע הפיצוי. מאז מותה של הנסיכה דיאנה התרחק הציבור הבריטי ממשפחת המלוכה משום שהמרחק בינם לבין המלכה ובני משפחתה נתפס כבלתי ניתן לגישור. הפדיחות של הנסיך הצעיר הארי לא הסבו נחת לאף אחד ואילו החיבור שנוצר בין ויליאם לקייט עשה את ההבדל כבר מהרגע הראשון.

אזרחי האי הבריטי, ולא רק הם, רואים בזוג הצעיר את ההתגלמות הטהורה ביותר של הדור החדש של משפחות המלוכה. לא עוד אירועים מלכותיים רבי הוד והדר שמשדרים ניתוק וניכור מהציבור, לא עוד מערכת יחסים של שליטים ונתינים. ההתנהלות האותנטית והחיבור האנושי האמיתי שלא ניתן לזייפו הם שם המשחק. זה היה סוד הקסם של דיאנה שהייתה יכולה להפוך היום לסבתא – בנה הבכור ואשתו הלכו בדרכה. בהקשר הזה לא ניתן להתעלם כמובן מחילופי הדורות במשפחות המלוכה האחרות של אירופה – לפני מספר חודשים בהולנד – ורק בשבוע האחרון אצל השכנה בלגיה. אצלנו מדברים על פוליטיקה חדשה – ביבשת הישנה יסתפקו במלכים חדשים.

gettyimages

ובכל זאת, מעבר לחיבור האנושי, אני מאמין שמאחורי האובססיה הבריטית סביב הרך הנולד עומדת סיבה נוספת – כזו שאולי סמויה מן העין אך מפעפעת אי-שם בתת-מודע של החוגגים. אזרחי הממלכה המאוחדת רגילים לחשוב על מדינתם בתור אימפריה, אך בעולם ובעידן שבו אנו חיים קרנה של האימפריה הזו דעך משמעותית – על אחת כמה וכמה מאז שהיא התפרקה מנכסיה הקולוניאליים. בריטניה נתפסת היום בעיקר כבעלת בריתה העיקרית של ארצות הברית אך לא מעבר לכך. הדומיננטיות הבריטית בזירה הבינלאומית פינתה את מקומה לתפקיד משני כשאפילו באירופה גרמניה וצרפת הן אלו שמניעות את המהלכים העיקריים.

ולמשוואה הזו בדיוק נכנס ההריון של קייט שמשקף במובן מסוים את חמש עשרה דקות התהילה של בריטניה. כשכל העולם עוקב באדיקות אחרי כל פיפס מחדר הלידה, הבריטים הרגישו שהם חזרו למרכז הבמה ושלרגע אחד – רגע שבואו נודה, נמשך כמה שבועות טובים – הם מרכז העולם. אז נכון, הם עוד רחוקים שנות אור מחזרה לימיו של וינסטון צ'רצ'יל אבל זה מה יש – ועם זה הם ניצחו.

אז הציפייה הדרוכה לרגע הלידה כבר מאחורינו אבל בחירת שמו של היורש עוד לפנינו – סוכנויות ההימורים עוסקות כבר תקופה ארוכה בהתלבטות בין ג'ורג' לג'יימס. לא נותר לנו אלא לקוות שהם לא יכריעו על פי בקבוק הקולה הראשון שיפול לידיהם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה