סובלת מההריון בקיץ?

השמנים האתריים, חליטות הצמחים, הפורמולה הסינית, הפירות והירקות המקררים וכל שאר השיטות של הרפואה המשלימה, שיעזרו לך לסחוב את ההריון בחום הגדול

23/07/2013
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

השתתפו בהכנת הכתבה: יועצי פורטל "קליניקה" - הבית של הרפואה המשלימה המוסמכת בישראל

בחילות, הקאות, בצקות ועייפות הן רק קומץ קטן מהתופעות הידועות של ההריון. ואולם כל מי שסוחבת הריון בקיץ יודעת, שהיא עלולה לסבול מתסמינים נוספים - תוצאה של החום הישראלי והשמש הלוהטת. איך מתמודדים?

להיות בהריון בקיץ

הבעיה: בחילה

השליש הראשון של ההיריון מאופיין במיוחד בתחושת בחילה, העלולה להתגבר בחודשי הקיץ, בעקבות הלחות, החום הכבד והמזון, שמאבד בקיץ מטריותו במהירות.

הפתרון: ד"ר רויטל שבי, רופאה מומחית ברפואה סינית, מציינת כי חליטות צמחים כגון לימונית, ג'ינג'ר או נענע, יקלו על תחושת הבחילה.

אפשרות נוספת: דיקור בנקודות המייצגות את הקיבה, הכבד, הלב, המעי הדק והכליות – בהתאם לאבחון מקדים. במרבית המקרים הטיפול ישלב כמה נקודות דיקור, כאשר הנקודה המפורסמת לטיפול בבחילות היא המנקודה הממוקמת קרוב לשורש כף היד (P6).

ד"ר רויטל שביד"ר רויטל שבי (צילום: יח"צ)

הבעיה: עודף חום והזעת יתר

נגזרת נוספת ולא סימפטית של תקופת ההיריון היא הזעת יתר ועודף חום, ובמיוחד בחודשי הקיץ. החום הכבד בשילוב המשקל העודף עלול לגרום גם לשפשפת, כתוצאה מחיכוך באזור המפשעה בעת ההליכה.

הפתרונות:

1. ישנן מספר פורמולות צמחיות שבהן ניתן להשתמש במצבים של הזעות וגלי חום בתקופת ההיריון. כך מציינת ד"ר שבי. ביניהן bai hu tang - פורמולה המורידה את חום הגוף, בעיקר כתוצאה מאכילת יתר המתבטאת בגלי חום ובהזעות במשך היום. הפורמולה עובדת בעיקר על הכבד והקיבה, ומקררת אותם.

2. פורמולה נוספת המטפלת בהזעות ובגלי חום של האישה ההרה בעיקר בלילה, כתוצאה מהשינויים ההורמונליים, נקראת  zhi bai di huang wan. פורמולה זו פועלת לקירור הכליות אשר ברפואה הסינית קשורות למערכת ההורמונאלית.

3. ד"ר שבי מציינת, כי ניתן לשלב גם דיקור סיני להקלה בעומס החום על האישה ההרה. ישנן מספר נקודות המורידות חום ברפואה הסינית (jing well point).

4. בנוסף, גם תזונה מאוזנת ונכונה חשובה במיוחד בתקופת ההיריון. בחודשים בהם החום כבד ישנה נטייה למזון להתקלקל, ועל כן חשוב להקפיד על מזון טרי ומקרר. לפי הרפואה הסינית, המזונות מחולקים למזונות מחממים ומזונות מקררים, בהתאם לאנרגיה הטבעית שלהם ובלי קשר לטמפרטורה בה הם מוגשים. חודשי הקיץ הם חודשי האנרגיה החמה (יאנג) , ועל כן יש חשיבות לאכילת מזון שיקרר את גופנו, על אחת כמה וכמה אצל האישה ההרה, עקב השינויים ההורמונליים הגורמים לרוב ממילא לגלי חום. מזונות מקררים המומלצים בחודשי הקיץ, הם ירקות ופירות טריים כמו אגס, אבטיח, מלפפון, ואבוקדו, וכן צמחי תבלין כגון נענע, ג'ינג'ר ומנטה. עוד  מומלץ לנשים בהיריון להוריד מהתפריט בתקופת הקיץ מזון מתובל וחריף שמוסיף אנרגיה חמה לגוף, ובכך מעורר גלי חום. לפי הרפואה הסינית מומלץ להימנע גם ממוצרי חלב, המוסיפים לחות למערכת העיכול, אשר בשילוב עם החום המהביל גורמים להזעת יתר.

הבעיה: חולשה, עייפות וסחרחורת

במהלך ההיריון רמת הברזל בדם יורדת, שכן העובר זקוק לו לצורך התפתחותו התקינה, ועל כן צורך מהאם חלק ממנו. חוסר בברזל גורם לעייפות, לחולשה ולסחרחורות, תופעות המתגברות בעיקר בחודשים החמים.

הפתרונות:

1. להרבות באכילת מזונות עשירים בברזל כגון דגים, עוף, בשר, דגנים מלאים וקטניות.

2. טיפול נוסף שיכול לסייע לאישה בהיריון הסובלת מחולשה ועייפות שמחריפים בחודשי הקיץ, הוא טיפול רפלקסולוגי. שמואל זיידל, מומחה לרפלקסולוגיה, מציין כי לפי הרפלקסלוגיה, כף הרגל, משמשת מעין מראה של כל הגוף, ועל ידי טיפול נכון של מטפל מוסמך, ניתן בעזרת שיטה זו לסייע להפחתת עייפות, בחילות, בצקות, סחרחורות, ואף לתרום לשיפור מצב הרוח. החשיבות בשיטה זו היא לא רק לחיצה על המיקום הנכון ועל אילו איברים, אלא גם באיזו עצמה.

שמואל זיידלשמואל זיידל (צילום: יח"צ)

הבעיה: עודף משקל

עודף משקל כשהוא תוצאה של גדילת העובר ושל הבטן ההריונית, והוא מגביר את עומס חום הגוף.

הפתרון: שיטת פלדנקרייז, המבוססת על התעמלות של הגוף, יכול לסייע לאישה ההרה להקל על המשקל הנוסף על גופה והעומס, אשר בחום הכבד הופך למטרד של ממש. דורית דינור, מומחית לפלדנקרייז, מציינת כי טיפול בשיטה זו מקנה דרכים חדשות ליציבה ולעמידה, ומלמד את הנשים בהיריון כיצד לחלק את משקל גופן החדש באופן יעיל יותר.

דורית דינורדורית דינור (צילום: יח"צ)

הבעיה: מצבי רוח, עצבנות יתר ותשישות

החום הכבד משפיע גם על מצב הרוח שלנו ושל הנשים ההרות בפרט. תוצר לוואי אחד הוא תשישות, אך גם עצבנות יתר מאפיינת את החודשים החמים. ד"ר שבי מציינת, כי אנרגיית היאנג מאפיינת לא רק את מזג האוויר אלא גם את האנרגיה המתחממת של גופנו. בתקופת ההיריון חשוב אף יותר מתמיד לשמור על רוגע ולהימנע ממצבי לחץ.

הפתרון: ישנם שמנים אתריים התורמים, מלבד הזנה של העור, גם לתחושת רוגע, ובטוחים לשימוש בשליש האחרון להיריון: לוונדר, שמן שקדים, ילנג-ילנג וקמומיל. את השמנים יש לערבב עם שמני בסיס (דוגמת שמן שקדים או שמן שומשום).

בכל מקרה, לפני השימוש בשמנים אלה, יש להתייעץ עם מטפל מוסמך.

פתרון נוסף הוא להיעזר בשיטות כגון שיאצו, עיסוי וטיפולי מגע נוספים, שתורמים אף הם לתחושת רוגע כללית, להפגת לחצים ולשחרור אנדורפינים (הורמונים המהווים משככי כאב טבעיים).

הבעיה: צירים מוקדמים

מעבר לכאבי הראש החזקים ולבחילות, עומס חום עלול לגרום להתייבשות המסכנת את האם לעתיד. התייבשות עלולה לגרום להופעת צירים מוקדמים, וכתוצאה מכך - לידה בטרם עת.

הפתרון: ישנה חשיבות רבה מאד לשתיית מים, בייחוד בחודשי הקיץ, כאשר הכמות המומלצת היא 3-4 ליטרים ביום. במהלך תקופת ההיריון, הרחם מתרחב וכתוצאה מכך נשים רבות חוות תחושה של לחץ על שלפוחית השתן, מה שעלול להוביל להתרוקנות חלקית של השלפוחית במתן שתן ולהצטברות של חיידקים ופטריות, במיוחד בחודשי הקיץ הלחים. המים גם מסייעים לחלופה של מי השפיר, ותורמים להתרוקנות מלאה של השלפוחית.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה