לראות את עובדות הניקיון

בית האופנה קום איל פו והאמנית מרים כבסה מתגייסות להקמת קואופרטיב עובדות הניקיון הראשון בישראל. "המטרה היא לאפשר לאנשים האלה להשתחרר מהתלות בעבודות קבלן ולהעביר את הכוח לידיהן", אומרת היוזמת, סיביל גולדפיינר

23/07/2013
שרי שיין קבלו עדכונים משרי
  • RSS

אחת המכות הגדולות במדינת ישראל היא שיטת ההעסקה של עובדי ועובדות קבלן. לעסקים זה נוח, יש מספיק אנשים שיעשו הכל בשביל פת לחם, אף אחד לא שם פס, אז זה עובד. השיטה רוכבת על גבם של העובדים הזרים, החלשים, הנדכאים, המבוהלים שלא מסוגלים להיאבק על זכויותיהם האלמנטריות כמו למשל לאכול, שלא לדבר על פרבילגיות כמו ביטוח לאומי, או חס וחלילה מתנות לחג, או יחס אנושי.

סיביל גולדפיינר, מייסדת בית האופנה "קום איל פו", ו"בית בנמל", אשה משכמה, ומעלה שתורמת כבר שנים, עשרה אחוז מהכנסות העסק לטובת הקהילה, בעיקר לאוכלוסיות נשים הזקוקות לעזרה, החליטה שהשנה היא תורמת ממרצה להקמת קואופרטיב עובדות הניקיון הראשון בישראל. המטרה היא לאפשר לאנשים האלה להשתחרר מהתלות בעבודות קבלן ולהעביר את הכוח לידיהן.

סיביל גולדפיינר

"אני כעסק צריכה כל הזמן עובדות", אומרת סיביל, המודה כי גם היא נעזרת לפעמים בעובדות קבלן. "אני לא יכולה להרשות לעצמי שמישהי תעדר. הרבה עסקים מעדיפים לשלם לקבלן ושהוא ידאג לעובדים, ימי חופשה ביטוח לאומי - הבעיה היא שהחברות לא תמיד עושות זאת. יש הרבה תחומים אפורים כמו הבראה חופש ימי מחלה. מדובר באוכלוסיה מאד חלשה שלא מודעת לזכויות שלה. ברגע שחותכים את הגורם המתווך זה מאפשר להן להרוויח יותר ותחשבי על הערך המוסף של העצמה", אומרת גולדפיינר.

באמצעות אתר הדסטארט, גולדפיינר מגייסת כספים כדי לממן את התשתיות הראשונות של הקואופרטיב ולהקים תכנית הכשרה שיספקו להן כלים ניהולים שיווקים ופיננסים, ויאפשרו להן לנהל את הקואופרטיב בעצמן. הן צריכות לגייס 110 אלף שקל, אם לא יעמדו בזמן שהוקצב (45 יום) הכסף יוחזר לתורמים.

למה בחרת השנה דווקא בפרויקט הזה?

"עשינו הרבה פרויקטים במשך השנים וכולם למען נשים. כמי שמעסיקה עובדות המגיעות מקבלן נתקלתי במשך השנים בסיפורים נוראים והשנה החלטתי שאני מתמקדת בזה. הפרויקט הזה הוא חלק מסדרת פרויקטים שנקראת 'מעבירות'. העסק מערב את הלקוחות לטובת פעילות חברתית. לא רק העסק והקהילה, אלא גם הלקוחות. כל שנה יש לנו מעבירות. אנחנו לוקחות משהו מהלקוחות ומעבירות הלאה. למשל לוקחים מהן בגדים ישנים תמורת הנחה. אנחנו מוכרים את הבגדים, ואת הכסף תורמים לאוכלוסיות שצריכות את זה. השנה לקחנו מהלקוחות כלי מיטה ישנים, אספנו המון. הזמנו את האמנית מרים כבסה, שחיה בניו יורק, והיא הפכה חלק מהסדינים לעבודת אומנות, מפות שולחן. את העבודות האלה אנחנו מנסות להפוך לכסף. הפעם לשם שינוי אנחנו לא תורמים את הכסף לעמותות, אלא שמים אותו ישירות בקהילה. הכסף הולך לטובת הקואופרטיב".

איך יעבוד הקואופרטיב?

"אנחנו רק תומכות בהקמה. בכסף שיתרם נממן תכנית הכשרה, שתאפשר להן להקים אותו. מדובר באוכלוסיה הכי מוחלשת של פליטות שלא מדברות את השפה, לא יודעות לשמור על הזכויות שלהן. הרבה פעמים לא משלמים להן. יש שם סיפורים מאד קשים. אנחנו ניתן להם את הרעיון, וההכשרה ונביא אותן לזה שיבנו את הקואופרטיב. יש ארגון שנקרא "ברית הקואופרטיבים" שמנהלת אותו עו"ד יפעת סולל, והם נותנים את כל הייעוץ והתמיכה של כל קואופרטיב בארץ. הרעיון הוא שהעובדים ייקחו בעצמם את העבודה בלי שמישהו אחר ירוויח עליהם".

את חושבת שהן באמת יוכלו לנהל ארגון כזה?

"יש בקהילה נשים מדהימות, מאד כריזמטיות עם תכונות מנהיגות, שהן יגייסו עוד נשים. נשים אינטליגנטיות שפשוט ברחו ממדינתם מטעמים פוליטיים.  כרגע אנחנו מדברות רק על עובדות ניקיון".

והחזון?

"החזון הוא להביא נשים מכל האוכלוסיה ולא רק מאוכלוסיית הפליטים. ישראליות, ערביות. זה יהיה מאד מעניין לחבר אותן אחת לשנייה".

מה עם אנשים פרטיים, האם גם הם יוכלו להעסיק מנקות דרך הקואופרטיב הזה?

"זה רעיון מצוין, אבל בשלב ראשון אנחנו פונות לעסקים, ואנחנו נהיה העסק הראשון שייקח עובדות כאלה".

איך הולך?

"אנחנו בשלב הגיוס. כל תרומה הכי קטנה תעזור, מ-30 שקל עד 10,000. על כל סכום יש מתנה, יש סדרה של גלויות עם עבודות של כבסה יש את המפות של כבסה. קשה למצוא סולידריות עם שכבות מוחלשות. חשוב לי לקרוא לאנשים לראות את הנשים האלה. אלה הנשים השקופות שבאות בלילה לבנק, מנקות והולכות. לבתי חולים מגיעים כל יום אוטובוסים שמביאים אותן בבוקר, הן נשפכות מהאוטובוס, נכנסות ויוצאות מיציאה אחרת. אף אחד לא נותן להם מתנות לחגים. אנשים נמצאים במאבק ההישרדות הפרטי שלהם, והם לא מצליחים לראות אנשים אחרים, אבל אפשר להיות חלק משינוי בעזרת סכום קטן".

לא כולם רוצים לתרום עם מספר הויזה שלהם בתוך האינטרנט. אני למשל

"רעיון מצוין. אפשר להתקשר לחנות לדבר עם שלומית 054-2277006, ולתרום דרכה".

>> הכנסו לתרומה לקואופרטיב הניקיון.  הנה חלק ממפות השולחן, בעיצוב מרים כבסה, שיוענקו בתמורה לתרומה באתר:
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה