אמהות או קריירה?

עדיין לא נמצא הפתרון האידיאלי לשילוב בין קריירה לגידול ילדים, אבל נשים מצליחות למצוא פתרונות יצירתיים שמתאימים לאורח חייהן. איך הן עושות את זה?

21/07/2013
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» ד"ר ליאת הולר-הררי (צילום: Thinstock)

הנושא של שילוב קריירה מול גידול הילדים לא יורד מסדר היום החברתי והנשי בפרט כבר כמה עשורים. לעיתים עוברות תקופות ארוכות שבהן נראה שנשים הצליחו להסתגל ל'מצב' ולחיות בשלום עם כל הג'אגלינג של המשימות הכרוכות בהורות ובשוק העבודה. אבל השקט הזה הוא כמובן מתעתע כי אחת לכמה זמן דמות ציבורית מסוימת יוצאת בהצהרה שנתפסת כפרובוקטיבית (אן מארי סלוטר, שריל סנדברג) או מתפרסמים סרטים או ספרים פופולאריים (אין לי מושג איך היא עושה את זה) ושוב מציפים את הקשיים והדילמות שעימם מתמודדות נשים בעולם המערבי. לרוב, הוויכוח מפלג את הנשים (וגם את הגברים) לשתי מחנות ברורים -  אלו שמעדיפות להישאר בבית בלי להתנצל ואלו שרוצות להיות חתומות על קריירה חלומית.

אז בלי להזדהות באופן גורף עם צד כלשהו, בואו נסכים שבסופו של דבר מבחירה או לא, נשים בעצם מחזיקות את החבל הזה משתי קצוותיו - מנהלות את הבית ומנהלות את הקריירה בנשימה חטופה. אפשר גם לקבוע די בוודאות שרובנו גם מבינות ומסכימות על כך שהיציאה מהבית לעבודה חשובה כיום להתפתחות העצמית שלנו, בד בבד עם גידול הילדים.

ד"ר ליאת הולר-הררי, פסיכיאטרית ופסיכותרפיסטית, מתמחה בטיפול בנשים ובנושא אמהוּת ומנהלת אתר נפש-אם, נוגעת במסגרת העבודה שלה עם אמהות בדיוק בשתי נקודות הרגישות האלה ובפער ביניהן. אחת הבעיות שמתארת ד"ר הולר-הררי היא שלמעשה קשה להכין רווקים - גם אימא וגם אבא לעתיד - לקראת הורות. "הרבה אנשים מגיעים אלי ואומרים לי למה אף אחד לא סיפר לי כמה זה קשה, למה אך אחד לא אמר שאני אצטרך להתמודד עם בעיות שונות בכל מיני תחומים", היא מספרת ומוסיפה, "האמת היא שכן מספרים וכן מנסים להסביר שמדובר בשינוי גדול מאוד, אלא שמכיוון שמדובר בחוויה שהיא בעיקר רגשית, קשה להורים לעתיד להבין זאת גם אחרי שהם שומעים את כל הפרטים".

ברשימת האתגרים שעולה עם המעבר לאימהות, עד כמה הנושא של עבודה ושילוב הקריירה מטריד נשים היום, יש נשים שמוטרדות יותר או פחות?

ד"ר הולר-הררי: "כל אישה מגלמת סיפור ייחודי משל עצמה כי לכל אחת יש ציפיות שונות מהחיים שלה ומהקריירה שהיא רוצה להגשים. במעבר לאימהות יש תכנים שלא מדברים עליהם כמו אובדן מסוים של עצמאות, תלות התינוק באם, חוסר שליטה בחיים. בעצם אין אישה שלא מרגישה במידה זו או אחרת שהיא הולכת לאיבוד בתוך החיים החדשים שלה כאמא. השינוי מאוד מאיים כי פתאום החיים נסובים סביב התינוק החדש. עם זאת, יש נשים שצוללות פנימה לתוך הפרויקט הזה ופחות נבהלות. הן מבינות שזה מצב זמני ולוקחות את הזמן. יש אמהות אחרות שמפחדות מעניינים מעשיים כמו 'איך אוכל לשמור על הפוזיציה שלי בעבודה במצב החדש?'. כל בעיה שמתעוררת בתחום הזה היא לגיטימית".

אז איך פותרים את הקונפליקט - אמהות או קריירה?

ד"ר הולר-הררי: "מתוקף תפקידי ולאור הויכוח הציבורי שמתלקח מדי פעם, אני יכולה בהחלט להגיד שאי אפשר להגיד באופן גורף מה טוב לנשים בעניין הזה. אם ילדת ועברו כמה חודשים ואת מרגישה שחסר לך סדר היום של העבודה, את לא ממוקדת ומתגעגעת לחיים הקודמים שהיו לך, אני אתמוך בהחלטה לחזור לעבודה במלוא הקיטור. אם, מאידך את רוצה לחוות את התינוק, להיות איתו בכל רגע נתון, את צריכה לעשות זאת גם מתוך הבנה שיש כאן מחיר שצריך לשלם בתחום הקריירה. מה שחשוב זה לתת לאישה לבחור מה היא רוצה לעשות".

ועדיין, אין כמעט אישה שלא מעלה את הנושא של רגשות אשם בכל בחירה שהיא עושה לטובת הקריירה או האמהות. מה עושים?

ד"ר הולר-הררי: "נכון, זה עולה אצל כל המטופלות שלי אבל הרעיון - גם בטיפול של ייעוץ פסיכולוגי הוא להגיע לסוג של השלמה. תמיד יהיה פער בין מה שמצוי ומה שרצוי. אלו החיים אבל כל אישה צריכה לבדוק לאן ליבה נוטה".

לבסוף, איזה טיפ תוכלי לתת למישהי שמתלבטת כרגע מה לעשות?

ד"ר הולר-הררי: "אני רוצה להזכיר לכל אישה שצריך לקחת בחשבון שבחברה שלנו אימהות מקבלות בעצם מסר כפול. מצד אחד יש לחץ להפוך לאימא ומצד שני, כשזה מגיע לתחום הקריירה פתאום זה לא מתאים להנהלה שאמהות תפגע בעבודה. כל אישה שבוחנת את עצמה בשאלות של עבודה ואמהות צריכה לדעת לעשות הפרדה בין הרצונות והפחדים האישיים שלה לבין מסרים שונים שהיא קיבלה מבחוץ. רק לאחר מכן היא יכולה לנסות להבין מה באמת טוב ונכון בשבילה. בסופו של דבר זו סוג של חליפה שכל אישה צריכה לתפור לעצמה באופן אישי ועם המון תשומת לב".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה