נצחון! תעודת עיתונאי לבלוגרים

שנתיים אחרי מחאת הבלוגרים של סלונה, חלה מהפכה במעמד הבלוגר ובחופש הביטוי בישראל, עם הנפקת תעודות עיתונאי לבלוגרים

18/07/2013
בחדשות קבלו עדכונים מבחדשות
  • RSS

חדשות טובות לבלוגרים של סלונה ולחופש הביטוי בישראל: מעתה, בלוגרים, לצד עיתונאי פרינט וטלוויזיה - יהיו זכאים לקבל תעודות עיתונאי. התעודות יונפקו על ידי לשכת העיתונות הממשלתית, ויוענקו לבלוגריות ובלוגרים המפעילים בלוג בפלטפורומות דיגיטליות עם לפחות 10,000 כניסות של משתמשים ייחודיים ליום. סלונה, כמובן, היא פלטפורמה כזו, ואנו שמחים וגאים להיות חלק מהמהלך הזה.

את המאבק שלנו למען חופש הביטוי בישראל התחלנו בסוף 2011, ב"מחאת הבלוגרים" שיזמנו עם אלפי הבלוגרים שלנו, אשר מחו על חוק לשון הרע, המעמיד בסכנה את הדמוקרטיה הישראלית. הדרישה שלנו הייתה לספק הגנה לבלוגרים, אשר חסרים גב משפחתי ומערכתי. בשיאו של המאבק הוזמנו ראשי סלונה למשכן הכנסת, לפגישה עם ח"כ יריב לוין, שגילה הבנה והכרה בערך של יוצרי המדיה העצמאייים להתפתחות התרבות הדיגיטלית בישראל ולחופש הדיבור.

במקביל, עודכנו ההמלצות של הועדה לבחינת הכללים למתן תעודת עיתונות, וגם עליהן דיווחנו לכם כאן. התוצאה, כאמור, היא שיפור ניכר במעמד הבלוגרים, שבעידן התקשורתי של היום מהווים נדבך משמעותי במדיה הישראלית. תעודת עיתונאי מקלה על העבודה עם גורמי דוברות בגופים שלטוניים, ומאפשרת זרימת מידע חלקה יותר אל הבלוגר.

טל שניידר, בעלת הבלוג הפוליטי הפלוג, שמופיע גם בסלונה, אומרת:

"זה צעד מאוד חיובי כי במדינה דמוקרטית ומתוקנת אמורות להיות מינימום הגבלות על חופש הביטוי והסיקור, ככל שיותר אנשים יכנסו וידווחו מתוך מסדרונות השלטון בין אם עיתונאים או בלוגרים שחרדים לעתיד המדינה, כל כי טוב. בעיני רוחי אני מדמיינת את החבר'ה של המשמר האזרחי ועמותות פרטיות שרוצות לדווח על החלטות מחדרים סגורים שכעת יותר להם. זה הישג של סלונה שעומדת על המשמר עבור בלוגרים באשר הם".

הפעילה החברתית והבלוגרית, אסתי סגל, שכותבת גם היא בסלונה, מצטרפת להתלהבות:

"הצעד הזה מהווה הוכחה להכרה של הממסד בנצחון של המדיה החדשה על הישנה, כי היום הבלוגרים וכותבי הסטטוסים בפייסבוק הם אלה שמובילים, יש להם את האינפורמציה ומתוכה נשאבות כתבות ותחקירים רציניים. אנחנו באים מהשטח, יש לנו את העדויות המצלולמות ואת העובדות, אנחנו אלה שחושפים ניגודי עניינים ומובילים תחקירים בנושאים שהמדיה הישנה לא נגעה בהם, למשל המאבק על הגז והפרוטוקולים של ועדת צמח והפרוטוקולים של ועדת שרים לענייני חקיקה. מתן תעודת העיתונאי לבלוגר, היא ההכרה שהמדיה הישנה פשטה את הרגל, הסיקור האמיתי ונטול הפניות והאינטרסים הוא שלנו ואי אפשר להתעלם מזה".

נמשיך לעקוב ולדווח לכם כיצד אפשר לממש את הזכאות לתעודת העיתונאי. עד אז, אם טרם פתחתם בלוג בסלונה, למה אתם מחכים?

>> המדריך לפתיחת בלוג בסלונה

>> צפו: פאנל סלונה בפסטיבל האישה בחולון, "הבלוג ששינה את חיי"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה