גננות במקום הורים?

הצעת החוק של אורלי לוי אבקסיס ויריב לוין, שתחייב את הגננות להודיע על כל ילד שלא הגיע לגן, מעמידה ילדים אחרים בסיכון ומבטלת את האחריות ההורית. ופוגעת, כרגיל, בנשים

17/07/2013
ענבל גרון קבלו עדכונים מענבל
  • RSS
» מי אחראי עליך? (צילום אילוסטרציה, THINKSTOCK)

כותרת שהופיעה בתחתית המסך באחת מתכניות הבוקר בשבוע שעבר, תפסה את עיניי: ״במאמץ למנוע מהורים לשכוח את ילדיהם ברכב: גננות יחויבו ליצור קשר עם ההורים, אם הילד לא מגיע לגן". תרגום חופשי: בואו נוריד את האחריות לשלום הילדים מההורים שלהם, נגיד להם שרשלנות זה עניין שלגמרי מתקבל על הדעת ונפיל אותה, מנחשים על מי? על הגננות והמורות.

לאחר בירור קצר, למדתי שחברי הכנסת אורלי לוי-אבקסיס ויריב לוין, הגישו את הצעת החוק, שכבר אושרה בקריאה טרומית במליאת הכנסת, ברוב של 67 חברי כנסת.

הנתונים שפרסמה חה"כ לוי-אבקסיס מטרידים: "בין השנים 2008-2013, דווח בתקשורת על מעל ל-180 מקרים בהם ילדים הושארו לבדם ברכב, 11 מקרים מתוכם נגמרו במוות (המניין עלה בינתיים ל-13 ע.ג.) ועוד רבים הסתיימו בפגיעה אנושה לילד".

נתחיל בזה שההצעה עשויה אולי להציל חיים, זה מובן, אך לא זכור לי שוויתרתי באיזה שהוא שלב על האחריות לשלומם וביטחונם של ילדיי וטרם הסכמתי שנבחרי הציבור ייקחו אותה ממני, למרות שברור לחלוטין שיהיו גם הורים שיקפצו על המציאה. הטלת האחריות על כתפי הגננות והמורות אינה לרוחי, בלשון המעטה. זו הצעת חוק מקוממת, לא הוגנת ולא נכונה מוסרית, מכל הבחינות. כוונות טובות יש, היגיון, אין.

השיחות להורי הילדים שלא הגיעו למסגרת החינוכית, אמורות להתבצע בתחילת היום, מן הסתם. קחו לדוגמא בוקר טיפוסי בגן ילדים עירוני ותגלו לי איפה מכניסים את העניין הזה של הטלפונים. הגננת והסייעת מקבלות 35 ילדים וילדות בשעה הראשונה, שעמוסה באתגרים. ילדים המתקשים להיפרד, בוכים, שני ילדים, באופן קבוע, כל פעם זוג אחר, מגיעים חולים לגן (שזה נושא עגום בפני עצמו), אחד משתעל, לשנייה שורפת העין. באזור המשחקים, צמד חברים מתקוטט על איזה אוטו צהוב שווה וילדה אחרת מושכת לחברתה בשיער, כי לא החזירה לה את התוף בזמן. מתי, בתוך הבוקר הסואן הזה, הגננת אמורה לשלב שיחות טלפון להורים?

נגיד שזה קורה והגננת או הסייעת, במקום להתייחס אל או להשגיח על הילדים והילדות שכן הגיעו, מתפנה לבצע את השיחות ונגיד שאחד ההורים שילדו לא הגיע לגן באותו בוקר, לא עונה לטלפון. מה אז? הגננת צריכה לקחת התיק ולרוץ אליו הביתה? אולי לשלוח ניידת משטרה לחפש אותו ברחבי העיר? או פשוט לטוס ישר למקום העבודה של ההורה ולחפש בחניון את הרכב?

היה והגננת או המורה, שעסוקה בעשרות משימות מורכבות לאורך הבוקר, שכחה להתקשר בזמן, חלילה וחס? חוק כזה הופך אותה, באופן אוטומטי, לעבריינית פלילית מועדת.

גם מן ההיבט הפמיניסטי ויסלחו לי האבות הנהדרים והאחראים להפליא, (אני בעדכם כאן), ההצעה הזו איומה. רוב הפעוטות נשכחו ברכבים על ידי גברים ב-99% מן המקרים, אז לבוא ולהפיל את האחריות על הגננות והמורות שהן ב-99% נשים, בעיני, זו פעולה לא הוגנת. לא הוגנת כלפי הגברים, כיוון שמדובר בהצהרה לא נכונה על כך שכביכול אין להם מסוגלות הורית מספקת. לא הוגנת כלפי הנשים, שהן הפתרון הקל, הזול, הזמין והטוב שאפשר לבנות עליו שיעשה את המלאכה, טיפול בילדים הרי מובנה אצלנו הנשים.

הפעם את טועה. חה"כ אורלי לוי אבקסיס

יש לי הצעת חוק אחרת:

במאמץ לשנות נורמות התנהלות מקולקלות של הורים ובמטרה לתקן את סדרי העדיפויות שהשתבשו והשתרשו (קרי: שכחת ילדים ברכב, שליחת ילדים חולים לגנים ועוד) יחויבו כלל ההורים, קצת לפני או מעט אחרי: לידה, אימוץ, אפוטרופסות וכו׳, לעבור קורס הדרכה או הכשרה בנושא ״אחריות הורית״, שיתקיים וינוהל באופן שוטף על ידי הרשויות המקומיות.

התכנים יקבעו ויסופקו על ידי משרד החינוך. בקורס יינתנו דגשים אודות הנורמות הפסולות הנהוגות כיום, כמו למשל, הקושי להעדיף את התינוק שלך על פני הסמארטפון וילמדו מהי מסוגלות הורית מול מסוכנות הורית ומהי אחריות הורית בהשוואה לכל שאר תחומי האחריות בחיים, תוך עמידה על השינוי המהותי בסדר העדיפויות, מרגע הפיכתך להורה.

היה והורים יזלזלו או יבריזו מהקורס, הם יתנו את הדין. העונש המתאים יקבע על ידי משרד המשפטים בתיאום עם משרד הרווחה.

שורה תחתונה: כל רצון טוב ושיתוף פעולה מצד המורות, הגננות והסייעות בנושא הזה, על בסיס זמן (לא) פנוי שלהן, יבורכו ויתקבלו בשמחה, כל עוד אינם מעוגנים בחקיקה. במקום לחפש דרכים לכסות את התחת לכל הנורמטיביים, העסוקים, העייפים, הטרודים, השכחנים, המסטולים (סמנו בעיגול את התירוץ המועדף), יש להתחיל ללמד את ציבור ההורים, הקורס תחת נטל המשימות של העידן החדש, פרקים נבחרים ב"אחריות הורית".

הורים אחראים על הילדות והילדים שלהם. פה באה נקודה.

עוד בנושא:

>> ניר גונטז' על השכחון

>> ליאת עיני חושבת שההורים קיבלו את העונש שלהם

>> גל ברקן חוגרת את ילדיה רק במושב הקדמי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה