גבי אשכנזי, לא מה שחשבתם

"יחסו של אשכנזי לאורלי וילנאי משקף את יחסו לנשים כולן ויחסו לאנשים כולם. כולם, כולן, היא, נועדו לספק את צרכיו ולאפשר לו להשתעשע ולהתקדם"

11/07/2013
נגה כהן קבלו עדכונים מנגה
  • RSS

יש מוטיב שעובר כחוט השני בכל פרשות גבי אשכנזי לאורך השנים, והוא התפיסה שלו שהאנשים שסביבו הם לשימושו, בין אם לשעשועו או לקידומו. החל מהפצת שמועה שהחיילים שנחטפו בהר דב עסקו בסחר בסמים כשהיה אלוף פיקוד צפון, דרך מסמך הרפז שנועד להכפיש את גלנט כשהיה הרמטכ"ל ועד האמירה לאורלי וילנאי שהיא "אחלה כוסית", נראה שאשכנזי לא בוחל באמצעים כדי לדאוג לעצמו. אסור להתבלבל, מהות הסיפור של הלחישה לוילנאי הוא לא דיון בלגיטימציה של איש שאומר לאישה שהמראה שלה מוצא חן בעיניו, אלא זהו סיפור של איש צבא מנותק מהשיח הציבורי, שבוחר להטריד מינית אישה, כיוון שהוא רגיל שאנחנו סולחים לו על הכל ומאפשרים לו להתקדם בלי קשר למה שהוא עושה.

אנחנו תמיד אוהבים את הרמטכ"לים שלנו, ובמיוחד את גבי אשכנזי. הוא נראה כמו מי שהיינו רוצים שינהיג אותנו ותמיד סלחנו לו על כל מה שעשה: לא היה שיח ציבורי על פרשת החיילים בהר דב והשיח על פרשת הרפז היה עדין ומלטף. סביר להניח שמניפולציות דומות על המציאות התרחשו בעוד מקרים בעבר, אבל הם לא הוצפו והציבור גם לא היה רוצה שיוצפו. את גבי אנחנו רוצים לשמור טהור. אבל המקרה הנוכחי עם וילנאי הוא שונה. לעומת המקרים הקודמים של זריית חול בעיני הציבור, במקרה הזה אשכנזי בחר להטריד מינית אישה, בשיאו של שיח ציבורי נגד הטרדת נשים.

קשה להאמין שאשכנזי לא היה מודע לכך שהטרדה מינית היא פסולה. בשנת 2006, עם התפוצצות פרשת קצב, מונה אשכנזי למנכ"ל משרד הביטחון של עמיר פרץ. האם המרחק מהקריה לירושלים גדול מדי והשליחים לא הגיעו עם הבשורה? בשנת 2011, עם תחילת ריצוי העונש של קצב, אשכנזי סיים את תפקידו כרמטכ"ל. האם בעת שיצא מהבור לא עדכנו אותו יועציו על מה שמתרחש? בשנת 2013, עם התפוצצות פרשת עמנואל רוזן, אשכנזי מכהן כיו"ר חברת "שמן נפט וגז". האם רעש המקדחה באסדה מנע ממנו לשמוע את החדשות? או שמא, האם מדובר פה במוטיב חוזר של ניתוק מהלך הרוח הציבורי?

אשכנזי קיבל שתי החלטות תעסוקתיות גדולות לאחר שחרורו מצה"ל. הראשונה, לעבוד כיו"ר חברת "שמן נפט וגז", התרחשה לאחר המלצות ועדת ששינסקי ולאחר מאבק ציבורי קשה נגד טייקוני הגז. אשכנזי אף הגדיל ויצא נגד מדיניות הממשלה בתחום הגז. השנייה, בחירתו לעמוד בראש הועד המנהל של קרן רש"י, אותה הוא מגדר כ"קרן החברתית הגדולה בישראל", התרחשה אחרי המחאה החברתית וכשההשלכות החברתיות של ההפרטה יצאו לאור. מהסתכלות על הרצף הזה נראה שההטרדה של וילנאי לא הייתה מקרית ולא הייתה "באווירה ידידותית" כפי שהוא הסביר לאחר-מכן. אלא, מדובר בהמשך ההתעלמות מהמתרחש בחברה הישראלית, מתוך תפיסה שלא משנה מה יקרה, תמיד יישאו אותו על גלי אהדה ציבוריים.

יחסו של אשכנזי לוילנאי משקף את יחסו לנשים כולן ויחסו לאנשים כולם. כולם, כולן, היא, נועדו לספק את צרכיו ולאפשר לו להשתעשע ולהתקדם. השיקולים שלו בעת קבלת החלטות הם לא החברה או הציבור, אלא הוא הוא עצמו. הטרדה מינית, זכויות נשים, שוויון מגדרי – כל המושגים האלה בכלל לא חוצים את הרדאר של אשכנזי. באופן אירוני, כנראה שהניתוק שלו מהחברה הישראלית לא כל-כך רחוק מהניתוק של יריבו-שונאו ממגדל G.

עוד על פרשת ה"כוסית":

>> אייל לינור חושב שהגיע הזמן להוציא את המילה לפנסיה

>> נעמה תורן חושבת שאמנם "כוסית" היא מילה לגיטימית, אבל תלוי מי אומר אותה, ולמי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה