סדנת פליימאגו: להבין את הצד השני

סדנה ייחודית שמשלבת בין שתי שיטות טיפול - פלייבק ואימאגו, מבטיחה לחזק את הקשר והקירבה עם בני הזוג על ידי התנסות בהחלפת תפקידים ביניהם. ויש גם הנחה לגולשות סלונה

14/07/2013
סיגל פאר קבלו עדכונים מסיגל פאר
  • RSS

מי מאיתנו לא מכירה את הסיטואציה הבאה: "בני זוג נפגשים בסוף היום. היא מרגישה שהוא לא באמת מקשיב לה. היא לא שמה לב שהוא טרוד. היא זקוקה לתשומת לבו עכשיו. הוא זקוק לזמן שקט עם עצמו. הצרכים של כל אחד מהם נותרים ללא מענה. איך ייראה הערב שלהם?סדנת הזוגיות שלנו יכולה לעזור בזה.  בסדנה היא תספר והוא יקשיב. לרגע ישים את עצמו  בצד, יבקר "בעולם" שלה ורק ישקף מה שסיפרה לו. אחר כך הוא יספר לה והיא תקשיב. לרגע היא תכנס "לנעליו" ותשקף בדרך יצירתית את החוויה. זו הזדמנות כמעט חד פעמית להחליף תפקידים ולהבין אחד את התחושות של האחר, ויותר מכל פשוט להקשיב".

כך מספרת נורית שושן, מנחת קבוצות, מאמנת אישית, שחקנית ומנחה תיאטרון פלייבק, על סדנא פליימאגו ייחודית אשר ייסדה ביחד עם עידית כהן צמח, מנחת אימאגו, מאמנת אישית וקבוצתית. הסדנה בת ששת המפגשים, משלבת בין הפלייבק והאימאגו ומתמקדת בהענקת כלים לתקשורת טובה בין בני הזוג, במטרה לחזק את הקשר והקרבה ביניהם, להעמיק את השיתוף והביטחון, ולהחזיר את השמחה והאהבה לזוגיות.

נורית ועידית מדגישות כי הסדנה מיועדת לבני זוג בכל שלב במערכת היחסים – בין אם היחסים טובים ויש רצון לחזק אותם, ובין אם בני הזוג חווים קושי בזוגיות.

"האימאגו היא שיטה לטיפול בזוגיות וטיפוח מערכות יחסים שפותחה על ידי דוקטור הארוויל הנדריקס ואשתו הלן האנט."  מספרת כהן- צמח. "היא כוללת תיאורה וכלים מעשיים. התיאוריה מתייחסת לסיבות שהביאו אותנו לבחור זה בזו ומתברר שהן שונות מאוד מהסיבות שאנחנו חושבים שבגללן התאהבנו ומסבירה איך קורה שמה שמתחיל באהבה רומנטית ומרוממת נפש הופך למאבק כוח רווי תסכולים ואכזבות. דר' הנדריקס בנה כלים העוזרים לייצר מרחב זוגי בטוח וחם המהווה מקום שבו כל אחד מבני הזוג צומח דרך הקשר. הזוגות יוצאים מהסדנה מצוידים בכלים שיאפשרו להם להמשיך ולטפח את הזוגיות, את האינטימיות והקרבה ביניהם."

כהן צמח, מספרת  על דרך האימאגו בחייה האישיים עם בן זוגה: "יגאל ואני נכבשנו בקסם השיטה ומיישמים אותה בחיינו, דרך קבע. בזכותה אהבתנו והחברות בינינו הולכים ומעמיקים עם השנים. "

"תיאטרון פלייבק נוצר בארה"ב בשנת 1975 ע"י ג’ונתן פוקס וג’ו סלס", מספרת שושן,  "במטרה לחבר קהילה סביב יצירה משותפת ושיתוף חוויות אישיות. הרעיון הוא להקשיב ולשחק סיפורי חיים אמיתיים מתוך מקום אמפאתי ומכבד". השיטה הובאה לארץ בשנת 1991 ע"י אביבה אפל מייסדת תיאטרון "משחק מהחיים", בו נורית שושן מנחה, משחקת ומשמשת כמנהלת עסקית. "בחרתי לעשות שינוי בחיים בעקבות הכלים שקיבלתי מהפלייבק. מתחביב זה הפך להיות העיסוק שלי".

בסדנת פלייבק משתתף מספר על התלבטות, ניצחון, או קושי שלו. חברי הקבוצה מקשיבים לו ומשקפים עבורו את הסיפור. (במקרה הזה זוגות ובני זוג). זה מאפשר להם להתאמן ולתרגל הקשבה, להזדהות עם המקום בו הסיפור פגש אותם ולאחר מכן לשקף בעומק, הומור ויצירתיות את הסיפורים.

השתיים מדגישות שזוגות ישתפו בקבוצה במידה המתאימה עבורם. רוב העבודה יכולה להיעשות בין בני הזוג באופן דיסקרטי, אף שהקרבה בין חברי הקבוצה יכולה ליצור פתיחות והבנה כי אותם אתגרים קיימים אצל זוגות נוספים.

כיצד משתלבות שתי השיטות יחד?

"שתי השיטות מבוססות על הקשבה ושיקוף: האימאגו באופן מובנה והפלייבק באופן יצירתי".

האם בסדנה משבר בין בני זוג יכול להעמיק?

"בסדנה יכול לעלות כאב או קושי שהיה קיים בין בני הזוג עוד קודם לכן. אנו מראיינות את הזוגות כדי לוודא שיגיעו עם נכונות לשפר את הקשר ויכולת לעבוד בקבוצה"

מה יהיה השינוי של בני זוג לאחר הסדנה?

"חיזוק הקשר והקרבה ביניהם, העמקת השיתוף, התקשורת והביטחון. הם יחזירו את השמחה והאהבה לזוגיות ויקבלו ערכת כלים לחיים"

>> הסדנה בת שישה מפגשים, ותיפתח ב-4 לאוגוסט ברחובות, בין השעות 19:30 עד 22:30. עלות סדנה לזוג – 1,300 שקל. טלפון להרשמה: 054-5958433.

שימו לב: הטבה מיוחדת לגולשות סלונה - הנחה של 200 שקל להשתתפות בסדנה (עליכן לציין בשיחה מול נציגות הסדנה שהגעתן דרך הכתבה בסלונה).
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה