מותה של הכוסית

"זה היה נועז. זה היה חתרני. מילה גסה באמת, מריחה מסקס אסור ולא נגיש". בעקבות פרשת אשכנזי-וילנאי, אייל לינור נזכר בהיסטוריה שלו עם המילה "כוסית" ופוסק: הגיע הזמן לקבור אותה

10/07/2013
איל לינור קבלו עדכונים מאיל
  • RSS

"הבכיר במערכת הביטחון שקרא לעיתונאית "אחלה כוסית" הוא לא אחר מאשר הרמטכ"ל לשעבר: מי שכיהן עד לפני כשנתיים וחצי כרמטכ"ל צה"ל, רב-אלוף במיל' גבי אשכנזי, הוא זה שלחש באוזנה של העיתונאית אורלי וילנאי "את אחלה כוסית". (וואלה)

את הכוסית הראשונה שלי פגשתי בראשית שנות העשרה. למדתי את המילה הזאת מהילדים הרעים של שכונת הדר יוסף. זאת הייתה אחת מהמילים הכי חתרניות שילד בן 13 יכול להוציא מהפה ולכן ישר התאהבתי בה. הייתי חבר של ילד ערס במיוחד שקראו לו אלון. בכל פעם שבחורה מהשכבה הייתה עוברת, הוא היה אומר לי בשקט באוזן: ראית איזו כוסית? ואני לא הייתי יודע איפה לקבור את עצמי. זה היה נועז. זה היה חתרני. מילה גסה באמת,  מריחה מסקס אסור ולא נגיש.  זאת הייתה מילה שלא מבטאים בקול רם, ולכן אלון שממש אמר אותה, היה של גיבור בעיני. כוסית לא הייתה מילה שאומרים ליד בנות, זאת לא הייתה מילה שאומרים בכיתה. היא התחברה טוב לסיגריות הראשונות, לקללות הגסות. מילה של צפונים שרוצים להיות ערסים. כך הסתיימו שנות השבעים.

אורלי וילנאי, צילום: יח"צ

כמה שנים אחר כך, בתיכון, הכוסית כבר הפכה להיות נערה מקובלת יותר. זאת הייתה מילה פופולארית בחברה – לפחות עבור הבנים. מצד שני, עדיין זה לא היה משהו שהיית אומר ליד המורה שלך או ליד אמא שלך. גם הבנות לא היו משתמשות בה, היא עדין נחשבה לגסה מדי בשימוש יומיומי. באותה תקופה גם השיח הציבורי כבר עלה על קיומה והדף אותה בגסות. לא היית צריך להירשם לימודי מגדר כדי לקרוא בכול עיתון שזוהי מילה משפילה, מבזה ובעיקר מצמצמת את המין הנשי כולו לאזור הוואגינה. הדיונים על המילה צלבו גם  אותה וגם את המשתמשים בה. הנשים נעלבו, הגברים צפצפו. ואלו היו שנות השמונים.

כשהייתי בשנות העשרים לחיי, ביצעה הכוסית פליק פלאק  לאחור. ממש כפי שהאפרו אמריקאים אמצו את הביטוי nigger כסוג של כינוי פנימי  - שרק הם רשאים להשתמש בו, כך הפכה הכוסית למילה שבנות אימצו לעצמן ככינוי כבוד הדדי. התחלתי לצאת עם בחורות שהשתמשו במשפטים כמו "תראה איזה כוסית אני" או "כדאי שתצא עם אחותי  - היא הכוסית של הלייף". החופשיות הזו בהפוך על הפוך הפכה להיות קוד של עוצמה עבור בחורות עירוניות דעתניות וחזקות הבוחרות לקחת את הכינוי המשפיל ולהפוך אותו לנכס שלהן. אבל עדין – זאת הייתה מילה שלהן ורק שלהן. בתור גבר היית צריך לחשוב פעמיים אם קיבלת את הרשות לפנות אל בחורה במילת ה"כ". היית צריך לברר היטב אם אתה עומד לקבל חיוך מקסים  - או את הדרינק לתוך הפרצוף שלך.

וכך עם השנים ובהדרגה, הפכה הכוסית לחלק מהלקסיקון הלאומי שלנו. דור חדש של צעירים גדל אל תוך עולם בו הכוסית מהווה כינוי כמעט לגיטימי לחלוטין למישהי שנראית טוב. הקשר למה שנמצא לנשים בין הרגליים, הפך להיות זניח. גם גברים שנראים טוב זכו לתואר "כוסון" ללא קשר להעדפתם המינית. הכוסית קיבלה לגיטימציה והפכה להיות חלק מהשיח היומיומי הכמעט טריביאלי. היא כבר מזמן איבדה את העלבוניות בקרב רוב משתמשיה. המילה המחתרתית שתפסה את מקומה הפכה להיות ה"מילף". וה"מילף" בעיקר בזכות מצלול פונטי מטעה (דומה לנימפה) קיבלה משמעות של מעיין פייה קסומה – בניגוד גמור לראשי התיבות אותן היא מייצגת.

אז למה הכוסית חייבת למות ? מסיבה פשוטה. כמו כול מוצר, גם סלנגים מגיעים למצב של "פג תוקף" השלב בו אתה מבין שאתה מיושן ופאתטי כשאתה משתמש בהם. זה כמו שאם תגיד את המילה "מיידלע" תשויך ישר אל דור הפלמ"ח ותסמן את מיקומך בסצנה הגריאטרית.  הכוסית צריכה למות כי אנשים מבוגרים מדי וכלל לא מגניבים מתחילים להשתמש בה. וזה מה שנורא במה שגבי אשכנזי עשה – הוא הפך את הכוסית למיידלע. איש צבא מזדקן בגימלאות זורק באופן מגושם מילה שבעיניו מייצגת מחמאה. הרמטכ"ל לשעבר הפך את המילה הותיקה לפאסה ואת השימוש בה לפאתטי. זה הזמן הנכון להיפרד מהכוסית. היא חייבת למות כי גבי אשכנזי הכניס לה כדור בראש.

>> נעמה תורן חושבת שאמנם "כוסית" היא מילה לגיטימית, אבל תלוי מי אומר אותה, ולמי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה