גבי אשכנזי: למי קראת כוסית?

הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, לחשש לעיתונאית אורלי וילנאי שהיא כוסית, והרשת גועשת. נעמה תורן חושבת שאמנם כוסית היא מילה לגיטימית, אבל תלוי מי אומר אותה, ולמי. ושאשכנזי יצא טמבל

09/07/2013
נעמה תורן קבלו עדכונים מנעמה
  • RSS

גבי אשכנזי

בוינ'ה אשכנזי, אתה מה זה טמבל!

ונגיד שאורלי וילנאי כוסית בעיניך.

ונגיד שבדיוק היה לך חשוב באותו אירוע חגיגי – יומולדתו ה-90 של נשיאנו – לחלוק איתה את רגשותיך, כשאתה  עומד אנגז'ה עם אשתך, והיא, כלומר וילנאי, צמודה לבעלה.

ונגיד שכוסית היא מילה לגיטימית – הרי אנחנו הנשים משתמשות בה בעצמנו.

ונגיד, לא ייאמן אבל נניח -  שאין לך טאקט, אין לך מושג איך עושים סמול טוק ואם היינו מצלמים אותך באירוע דיפלומטי, נגיד בטקס אצל המלכה, לא היית שורד אותו כמו הילדה, גיבורת ספרה המופלא של רותו מודו, "סעודה אצל המלכה", אלא יותר כמו גיבור קומדיית הפרשות מהליין של אמריקן פאי.

ונגיד גם שאתה פשוט תוצר של 60 ומשהו שנות חספסוס גברי שהלך בשדות ולא מצא את הדרך חזרה.

מה לעזאזל חשבת לעצמך?

למה שלא תלחש לאשתך שהיא כוסית, כשאתם רוקחים לכם טירפוד מינוי של רמטכ"ל זה או אחר? למה שלא תרשום לה את זה על פתק ותניח על הכרית שיחכה לה כשהיא קמה בבוקר?

ומה היית מרגיש לו גיא מרוז היה מלחשש את מילות הקסם האלה באזני אשת חיקך ?

שמעתי כתבת של וואלה אומרת ש(האינטרפרטציה שלי) בוינ'ה זה מה זה כבד כל העליהום הזה, כוסית היא מילה שגם אנחנו משתמשות בה ובואו נרגיע, וגם למה אנחנו כועסות שגבר אומר לנו את זה אבל משתמשות בה בעצמנו.

אז אני אומרת, בואו באמת נרגיע ונעשה גם סדר באותה הזדמנות: כל אחת שרוצה להיות כוסית, זכאית להרגיש כוסית, ובכיף שלה גם לשמוע שהיא כוסית – אבל תלוי ממי. בדרך כלל רצוי שזה יהיה בן הזוג או מישהו שחולק איתה אינטימיות כזאת או אחרת שבה הוא מספיק קרוב כדי להעריך אותה במדד הכוסיות והיא באותה מידה יכולה ללחוש באוזנו את מידת שביעות רצונה מביצועיו המיניים, מגודלו הכללי והספציפי וממבנה התחת שלו.

למי מותר להגיד כוסית?

אבל, כשזה לא המקרה:

אתה לא אומר למורה שלך שהיא כוסית.

אתה לא אומר לבוסית שלך שהיא כוסית. בוודאי ובוודאי שלא למעסיקה או לפקודה שלך, או לעובדת שלך, טמבל.

אתה לא אומר את זה לעוברת אורח ברחוב, אלא אם כן מתחשקת לך סטירה מעופפת, ואתה לא אומר את זה לאמא שלך, וגם לא לאשה של החבר שלך, של השכן שלך וגם לא למנכל"ית הבנק שלך.

את כן יכולה להגיד על עצמך שאת כוסית, וגם לחברה טובה שלך, אם היא חושקת במחמאה וזו בעיניה מחמאה.

ונכון, יש פה סטנדרט כפול: נשים יכולות להגיד על עצמן דברים שגברים לא יכולים. כמו ששחורים יכולים להגיד על עצמם מלים שהם לא יקבלו מלבנים. כמו שבדיחות השואה הכי טובות הן של וודי אלן או יהודים אחרים (כן, נשים הן מיעוט, לא מספרי, אבל מכל בחינה אחרת זאת עדיין עובדה מצערת, עד כמה שאנחנו כוסיות, עדיין מעצבן אותנו).

ועוד דבר: עברית היא שפה ענייה. מתחדשת עשירה בדלות, אם יורשה לי משחק מלים שכזה, לעומת שפות אחרות, וקשה להתווכח עם העובדה שכוסית היא לא המלה הכי כוסית בשפה הזאת. מי שהמילה מעצבנת אותה – שלא תשמש בה. אבל המילה אומצה וקיבלה משמעות גם מאופן השימוש בה. אז שיהיה כוסית. אפשר לשאול גם למה כוס, ולמה פות, אבל זה לא העניין. העניין הוא הקונטקסט. ולא, לא כל אחד יכול לזרוק 'כוסית' על כל כוסית שהוא פוגש ברחוב.

או ביומולדת ה-90 של הנשיא. לברברה סטרייסנד היית אומר את זה, אשכנזי? או שיש פה בעיה עם האנגלית שלך? או שאולי היא כבר לא כוסית בעיניך?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה