הקלף שחשף התעללות

השרוולים הארוכים הסתירו את הצלקות, אבל הקלפים חשפו: רינה היא קורבן להתעללות. מיהו שהכאיב לה, והאם הצליחה להיחלץ ממערכת היחסים המשפילה?

08/07/2013
נחמה מירב קבלו עדכונים מנחמה מירב
  • RSS

קורבן להתעללות

הייתה זאת שעת צהריים באמצע אוגוסט, בחוץ הטמפרטורות איימו להמיס את המדרכות, ואחוזי הלחות היו  הרגישו כמו 350%. לעומת זאת, בקליניקה בת"א יכלו לחיות בכיף דובי קוטב ושועל לבן – ברר איזה קור!

ובאמצע בין חום לקור נכנסה רינה. מעולם לא הכרתי אותה, אבל משהו בלבושה הארוך, בהליכתה הביישנית ובשקט המוזר שלה, היא נראתה לי כדמות, צללית של אישה.

פרסנו את הקלפים, במרכזם עמד קלף 10 החרבות – קלף קשה ועצוב, בו עשר חרבות מפלחות את גופה של אישה. "איזה אסון נפל עלייך?", שאלתי, "ואיזה אירוע נוראי סבב את חייך וגופך, ועתה מתגלה כאן על השולחן, בהתרסה וברוע?"

הופכת להיות כלי החבטות שלו

רינה החלה לדבר בקול שקט שהעביר בי צמרמורת. "החבר שלי יובל, הוא אוהב אותי, אבל אוהב יותר לקחת אותי למועדוני סאדו מאזו, ושם הוא מבקש 'להשתעשע איתי, השפחה שלו'." היא לוחשת, "ואני מנסה להיענות לכל רצונותיו, רק שימשיך להיות אתי ולהציג אותי כזוגתו לחיים." ואז רגע של שקט. "אני מודעת שאני מאבדת שם את אישיותי והופכת לכלי חבטות שלו," היא ממשיכה, "אבל הוא תמיד נזהר ומבקש ממני לומר את מילת הביטחון, שאם אומר אותה, עליו להפסיק בבת אחת, בלי שאלות, את הדברים שהוא עושה לי שם במועדון, דברים שקשה לי לדבר עליהם".

"אז אם זה הסכמה מלאה, מדוע הופיע הקלף – ואת יחד אתו?" אני שואלת בחמלה.

קלף 10 החרבות

"יום אחד, בערך לפני שבועיים, שכחתי את מילת הביטחון. פשוט פרחה מזיכרוני, בזמן שאני מנסה בכל כוחי לשמור על איזון במקום ובתנאים הנוראים האלה. והוא המשיך להכאיב ללא הרף, עד שמצאתי עצמי בחדר מיון, עם זעזוע מוח וחבלות קשות בידיים (לכן השרוולים הארוכים בזמן חמסין)." היא מרימה קולה, "באותו רגע נשבעתי להפסיק להיות קורבן, לא לוותר, וללמוד כיצד לא לחזור על המקרה הזה."

שתינו הבטנו בתשובה: קלף התלוי, קלף של וויתורים מתוך אהבה, הסכמה שנובעת מחולשה.

ואז רינה נעלמה

"יש כאן צורך בטיפול ארוך של העצמה, השלמה ואסרטיביות," אני אומרת, "בסופו של יום אני יכולה לזהות את הבעיה, בעזרת הקלפים, לתת לך עזרה ראשונה, אבל יש כאן משהו הרבה יותר עמוק שדורש טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי."

רינה סירבה ללכת לטיפול קונבנציונלי. היא שמעה עליי, סמכה עליי, הגיעה לעוד שתי קריאות בקלפי טארוט, עד שהסכימה איתי שיש בעיה – ונעלמה.

עד היום אני לא יודעת מה עובר עליה, האם עדיין היא האישה הקורבנית שכמעט קיפחה את חייה, או שהיא לקחה על עצמה לעשות שינוי? אין לי מושג. אני רק מקווה שהיא קיבלה ממני תובנות, והבינה שמועדונים כאלה אינם בשבילה, ובכלל - גברים  מסוג זה יביאו אותה עד עבריי פי פחת.

קלף עשר החרבות - קלף קודר, שחור, כאשר הדמות השכובה על בטנה סופגת 10 חרבות שמפלחות את גופה. אבל ראשה של הדמות לא נפגע, וברקע מפציע השחר למקום חדש וטוב יותר. זהו קלף אזהרה חשוב, שיש צורך לאתר את הבעיה הקשה עליה הוא מצביע, ולראות היכן משפרים.

קלף התלוי

קלף התלוי – הקלף ה- 12 בסדרה הראשית, קלף מעניין ממקור מאד נוצרי, שמדבר על לתת את הלחי השנייה. אני קוראת לו קלף שלום הבית, שמצביע על חיי הזוגיות בהם לרוב האישה היא זו שמוותרת על מנת "שלא יהיו סקנדלים". עוצמות הוויתור משתנות, כי התלוי מחייך, מוקף הילה, וטוב לו ככה כשהוא תלוי.

זהו מקור לטיפולי העצמה, ולהבנה ולהכרה שזה המקום בו האישה נמצאת, לטוב ולרע.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה