הפסיכולוגיה של הכסף

כשד"ר לילי ניר חלתה בסרטן היא ראתה עד כמה חברותיה עזרו לה, והחליטה שכשתבריא היא תעשה משהו שיחזק ויעצים נשים. כך קמה מכללת פמיננסי למען ביטחון כלכלי בראש נשי, שעוזרת לנשים להתגבר על מחסומים פסיכולוגיים שמונעים מאיתנו גישה לכסף

08/07/2013
ענת ניר קבלו עדכונים מענת
  • RSS

לילי ניר וענת ניר פמיננסי

אמי‫, ד‫"ר לילי ניר ז‫"ל‫, הייתה אחת מנושאות הדגל של קידום שוויון בין המינים בישראל. היה לה עסק מצליח לייעוץ ארגוני. כשהייתי בת 8 הוריי נפרדו. אבי עזב ואמי מצאה את עצמה מגדלת ומפרנסת ארבעה ילדים קטנים. עשור מאוחר יותר, היא חלתה בסרטן השחלות שאיתו התמודדה במשך 11 שנים ובעקבותיו היא הקימה את פמיננסי, מכללה כלכלית לנשים. הנה דברים שכתבה על התובנות שהיו לה מתוך נקודה בחייה שבה הייתה בהתמודדות פיזית, כלכלית ורגשית:

"שם, בפינה אפלה וחשוכה, ערמומי ומסוכן, הוא ארב לי – הסרטן. נובר בגופי, בנשמתי, במוחי, מאיים לכלות כל חלקה טובה. בתקופת הטיפולים שנמשכה מספר חודשים לא הצלחתי לתפקד באופן שוטף. הכימותרפתיה הרסה כל תא ותא בגופי, הקריירה המקצועית שעליה עמלתי שנים התרסקה וקרסה עד שלא נותר ממנה כמעט מאומה. מצאתי את עצמי כואבת, מרוסקת פיזית, כלכלית ורגשית. אבודה, חשופה ובודדה. חשבתי לעצמי הכיצד זה שאני, לילי ניר, הפסיכולוגית המנוסה, האישה העצמאית, אני זו שגידלתי ופרנסתי בכוחות עצמי כאם חד הורית ארבעה ילדים, שרדתי יתמות מוקדמת מאוד, גירושין כואבים, אני הולכת ונופלת לתוך חלל שחור ומאיים ללא הבזק קטן של אור בסופו. האם אכן שהנורא בסיוטיי מתגשם והסרטן חובט בי בחוזקה ומטלטל אותי כאילו הייתי בובת סמרטוטים? ואז באחד הימים, עת שכבתי בבית החולים, על גבול הייאוש, במסגרת סדרת טיפולים אין סופית, הבטתי סביב ולפתע הבחנתי בחברותיי הנשים. בשקט, כמו נמלים עמלניות הן סייעו לי. זו בישלה, זו שהתה לידי בטיפולים, זו באה לעודד וזו ישבה לידי מבלי לומר דבר. הבנתי כי בקבוצה המיוחדת והנשית הזו ה"ביחד" הוא הכוח שאפילו הסרטן אינו יכול לנצח. ועל אף הכאבים, הסבל, הבחילות והטשטוש הבשילה בי התובנה כקרן אור שחדרה אל עולמי החשוך, כי בכל משבר קיימת הזדמנות לצמיחה ולכן אני אקום מהמיטה הזו ואעשה משהו שיחזק ויעצים נשים. הבנתי שקבוצת נשים היא חיק תומך ומפרגן וכי הישגים מקבלים משנה תנופה מעצם הנוכחות הנשית. הבנתי גם שההצלחה, ולו רק של אישה אחת, סוללת את הדרך לאחרות. ואז, מהמקום הנורא ההוא החלטתי להקים את מכללת פמיננסי למען ביטחון כלכלי בראש נשי".

נוכחות נשית מפרגנת

‫מאז שנת 2002 מקיימת פמיננסי קורסים וסדנאות לנשים בנושאים פיננסיים ומקדמת נשים דרך מתן ידע וכלים כלכליים. הקורסים בפמיננסי קצרים, מעשיים ועוסקים בידע פרקטי. המכללה פועלת מתוך תפיסה שמה שמפריד בין נשים וכסף הוא לא הידע שלנו בחשבון אלא מחסומים פסיכולוגיים וסוציולוגיים המונעים מאיתנו גישה לכסף. כך כתבה אמא שלי  לגבי חזונה בהקשר של פמיננסי:

"אני לא כלכלנית, אני פסיכולוגית, והיה לי ברור שהיכולת של נשים לעסוק בכסף בצורה עניינית מותנית בתהליך רגשי שיאפשר להן ראשית להיפתח לתחום ואחר כך לפתח את היכולת לעסוק בו. אני קוראת לזה 'מהפסיכולוגיה אל הטכנולוגיה של הכסף'. מחקרים מוכיחים שכאשר אנחנו הנשים מנהלות כספים אנחנו עושות את זה טוב יותר מגברים. היכולת לנהל כסף הינה אחד הגורמים המקדמים והמחזקים נשים. כמו כן, ברור לי שאת התהליך הזה יכולות לעבור נשים רק בחברת עצמן, ולא כשבקבוצה יש גברים שנמצאים במיקום פסיכולוגי אחר לחלוטין. הניסיון מוכיח כי קבוצת נשים היא עניין תומך, נשים תמיד התקדמו תוך כדי עבודה בקבוצה, חוויית הלימוד וההישגים מקבלים משנה תנופה מהנוכחות הנשית המפרגנת, התומכת והמקדמת של קבוצת הנשים הלומדת".

אמי הקימה את פמיננסי מתוך סיפור חייה האישי שמרכיבים ממנו ניתן למצוא בסיפורים של רבות מאיתנו. במסגרת התזה שלי על העצמה כלכלית של נשים בישראל ערכתי מחקר בנושא ההשפעה של לימודים בקורס כלכלי על תחושת העצמאות הכלכלית של נשים והתוצאות שכנעו אותי שאמי צדקה. והנה הזדמנות לצפות בווידיאו של אמי האהובה שאמנם כבר אינה איתנו אבל התבונה האדירה שלה עודנה מהדהדת בכל ערוצי חיי. הווידיאו צולם בחודשים האחרונים לחייה שבהם ניהלה שיחות רבות על הצורך בהמשך הפעילות של פמיננסי:

.

לשמחתנו, לאור ההתעניינות הרבה הקורס הקרוב של פמיננסי בתל אביב שייפתח ב-16 ביולי כבר מלא. ניתן להירשם לקורס הבא שייפתח ב-8 באוקטובר. אני ממליצה על הקורס בחום לכל אישה באשר היא: שכירות ועצמאיות, צעירות ומבוגרות, נשואות, גרושות, אלמנות, לסביות, חד-הוריות. הקורס מתאים לכל מי שרוצה לרכוש ידע פרקטי וענייני שיעזור לך לארגן את החיים בהיבט כלכלי, לחשוב קדימה, לתכנן ולעשות שינוי.

למידע נוסף על הקורס: https://www.facebook.com/events/477479179003948/

גולשות סלונה שירשמו לקורס יקבלו הנחה של 100 שקל. להרשמה מלאו את הטופס:

[contact-form 404 "Not Found"]

.

אני רוצה להודות לנשים שעזרו בקיום החזון של אמי: ח"כ תמר זנדברג, ענת שפרלינג, עו"ד דנה סבוראי, הילה כסה אטיאס, מורן נאור ויעל נבט. תודה אישית לשותפות שלי לדרך: ליאת ארבל ומנכ"לית פמיננסי, יעל קפלן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה