גיל המעבר: מתברר שהגברים אשמים

מדוע נשים סובלות מגלי חום, מצבי רוח, ושאר תסמיני גיל המעבר? מחקר חדש מגלה את הסיבה וכיצד היא קשורה לגברים. וגם: מה גורם למיגרנה וממי כדאי לקבל עצות הרזיה

03/03/2015
כמוני - חברים לבריאות קבלו עדכונים מכמוני - חברים לבריאות
  • RSS

מה גורם לגיל המעבר?מדוע נשים סובלות מגיל המעבר?

ובכן, התיאוריות הקיימות מסתמכות על הנשים בעצמן, וגורסות כי כשנשים מסיימות להיות פוריות, מצטברים בגופן גנים שליליים שגורמים לתחלואה ולמוות. המשמעות היא, שאין כל צורך בנשים לאחר שסיימו את חלקן בהפצה גנטית. אלא שהתיאוריות הללו קורסות לנוכח העובדה שכיום נשים ממשיכות לחיות הרבה מעבר לגיל הפוריות.

חוקרים קנדיים החליטו לבדוק את התיאוריות ולהתבונן בחלקם של הגברים, בהקשר הזה. הנחתם היתה כי גברים הנם האשמים בתופעות גיל המעבר, משום שהם נמשכים לנשים צעירות. לאור ההנחות הללו פיתחו החוקרים מודל ממוחשב הבודק את ההשערה ואת השפעתה האבולוציונית. על פי מהמודל נראה שהעדפת נשים צעירות על ידי גברים, כגורם לתופעות גיל המעבר, היא אכן השערה נכונה.

לקריאת המחקר המלא בקהילת אוסטיאופורוזיס, באתר כמוני

מה עדיף: רופא שמן או רופא רזה?

חוקרים מבולטימור בארה"ב ביקשו לבדוק האם משקלו של הרופא משפיע על רמת אמינותו בעיני המטופלים, ובפרט בנושא השמנה. לצורך ביצוע המחקר, שפורסם במגזין הרפואי Prevenative Medicine נשאלו 600 נבדקים בעלי עודף משקל, על אודות האמון שהם רוכשים לרופאי המשפחה שלהם, הן באופן כללי והן ביחס לעצות ספציפיות ושאלות נוספות.

בתום המחקר התגלה כי מטופלים בוטחים בעצות הרזיה מרופאים בעלי עודף משקל, אך מרגישים שרופאים אלו יותר שיפוטיים. עוד גילה המחקר כי האמון הכולל ברופאים לא השתנה בין רופאים בעלי משקל תקין, עודף משקל או השמנה חולנית. כאשר נשאלו המטופלים על עצות בעניין השמנה, נמצא כי הם מעדיפים באופן מובהק לקבל עצות שכאלה מרופאים בעלי משקל עודף. החוקרים מסכמים כי נראה שלרופאים בעלי משקל עודף נתפסים כאמינים יותר, כאשר הם נותנים עצות להרזיה.

לקריאת המחקר המלא בקהילת השמנה, באתר כמוני

כלבים או ילדים?

 

בעלי כלבים רבים נוהגים לכנות את חיות המחמד שלהם "ילד שלי" ומפתחים קשר עמוק עם כלבם. מתברר שהכינוי אינו מנותק מהמציאות: מחקר חדש שהתפרסם בירחון  PLoS One  מצא דמיון רב בין ההתנהגות של כלבים להתנהגות של ילדים קטנים בקשר עם הוריהם.

כלבים שמתנהגים כמו ילדים

אחד התוצרים של הקשר בין הורים וילדים שהוא אפקט שנקרא "בסיס בטוח". מדובר בהתנהגות שמעידה על הביטחון שנוכחות ההורים מקנה לילד. חוקרים רבים מאמינים כי בין כלבים ובין בעליהם.

על מנת לבדוק זאת, העמידו החוקרים כלבים ב-4 מצבים שונים ועודדו אותם להזיז מכשיר מסוים. ואלה 4 המצבים: כאשר בעליהם נעדר, כאשר הבעלים מעודד אותם, כשהבעלים נמצא אך שותק וכן כאשר אדם אחר שאינם מכירים נמצא עמם בחדר. החוקרים מצאו כי הזמן שלוקח לכלב לבצע את הפעולה התארך כאשר הבעלים  לא היה בחדר, והתקצר ברגע שהבעלים היה נוכח, ללא קשר להתנהגותו בחדר. אפקט הקיצור לא התקיים כאשר  אדם אחר שאינו הבעלים נכח בחדר.

לדברי החוקרים זוהי הוכחה משמעותית לקיומו של "אפקט הבסיס הבטוח" בקרב כלבים.

לקריאת המחקר המלא בקהילת קשב וריכוז, באתר כמוני

 

למה יש לך מיגרנה?

מחקר חדש שפורסם בכתב העת היוקרתי Nature Genetics זיהה 12 אזורים גנטיים הקשורים להתפתחות מיגרנה.

מיגרנה הינה הפרעה נוירולוגית קשה ומגבילה השכיחה בכ-14% מהאוכלוסייה הבוגרת. עם זאת, עד היום, אין הבנה מלאה של הגורמים הביולוגים הגורמים למחלה.

לדברי החוקרים, מיגרנה, כמו גם אפילפסיה, הן מחלות נוירולוגיות קשות לחקירה, שכן כשהחולים במחלה נימצאים "בין התקפים" מצבם זהה לזה של אדם בריא וקשה מאוד לאתר סממנים ביולוגיים. על כן, נזזקו החוקים למדגם רחב של נבדקים על מנת לייצר מסד נתונים רחב מספיק. עוד הוסיפו החוקרים כי הבנת הגורמים הביוכימיים של המחלה יאפשרו הבנה מעמיקה וטיפול טוב יותר.

לקריאת המחקר המלא בקהילת כאב, באתר כמוני
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה