מה עובר על רות קלדרון?

ההתנהלות ברשת של ח"כ רות קלדרון מציירת אותה כבעלת שיקול דעת תקשורתי עלוב, והסטטוסים שלה מגלים לנו התבטלות נואלת בפי הכוח והשררה

07/07/2013
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS
» לייק לדונה קארן ולמשטרת ישראל. קלדרון

אם הרשתות החברתיות בישראל הן שיקוף של דעת הקהל, והן שיקוף, ניתן לקבוע דבר אחד לבטח בחלוף השבוע האחרון. חברת הכנסת רות קלדרון ("יש עתיד") - יש לך בעיה גדולה. אוסף של סטטוסים אומללים בדף הפייסבוק שלה, ותגובות שלה לגולשים שעונים לה, מקבע אותה כבעלת סולם ערכי אישי לקוי להבהיל. עוד היא מצטיירת כבעלת שיקול דעת תקשורתי עלוב מאוד, ואפילו לגבי תבונתה עולים סימני שאלה.

והיום (11/7) תרמה חברת הכנסת טענה הזויה חדשה, לדיון הציבור: קלדרון פנתה למנכ"ל הכנסת, רונן פלוט, וביקשה ממנו להקצות לחברות הכנסת חדר איפור, והציעה כי את המאפרת יממנו חברות הכנסת מכיסן

כל זה תמוה מאוד. לקלדרון רזומה מרשים של אשת עשייה תרבותית, מכללת "עלמא" שהקימה היא גוף שקיבע את נוכחותו בנוף התרבותי בכבוד. ההתבטאויות שלה בתקשורת מתקופת טרום היותה בכנסת לא הרימו גבות. בואו נתבונן באוסף האחרון, מהקל אל הכבד:

ב-23 ליוני כתבה כך, על ביקורן בארץ של דונה קארן וברברה סטרייסנד:

"לא פחות משהתרגשתי לפגוש את ברברה סטרייסנד אמש, שהיתה מלאת חן ושכל טוב בין השירים כמו בתוכם, התרגשתי להכיר את דונה קארן, האשה והמוסד. זו שנתנה לכולנו, נשים עובדות עם ותק, בגדים נשיים, קלי תנועה ומלאי עוצמה. יפה לראות את החברות בין שתי הנשים הגדולות הללו. ענבי הגפן בענבי הגפן".

הגולשים שלפו מחטים. העיתונאית אריאנה מלמד הגיבה: " דונה קארן לא נתנה כלום. דונה קארן מכרה. לנשים שיכלו להרשות לעצמן לקנות דונה קארן".

הגולש יונתן בירי חידד:

"רות קלדרון, לא חלפו כמה חודשים וריח העור של הכסא בכנסת כנראה גרם לך לסחרחורת. ההתחלה הייתה מזהירה, אפילו טיפחתי תקוות שהחבאתי במשך שנים מתחת לחומות של ציניות ואכזבה. מקץ זמן קצר נחשפתם במלוא תפארתכם, עירומים מכל עכבה מוסרית, והראיתם לנו שוב עד כמה עלובים הם הפוליטיקאים. אפילו את, מייסדת 'אלול'. אצטט מכתבתך 'חיוכו של העבד' : 'בני ישראל היו במצב של קוצר רוח כתוצאה מעבודת פרך ההומור שלהם חוסל בעייפות וכאב, בחוסר תוחלת וחוסר צדק'. תחליפי בני ישראל באזרחי ישראל, וקיבלת שחזור מדויק. עסוקה בסטטוסים על מעצבות אופנה בעוד שהמצביעים שלכם רותחים מזעם על השוד היומי שמבצעים בהם".

שלושה שבועות קודם לכן, התלוננה ח"כ קלדרון על השכר העלוב שלה כחברת כנסת באוזני גולש ממורמר, והבהירה כי המעבר לכנסת גרם לה לירידה משמעותית בשכר, ו-24,000 ש"ח זה לא הרבה עבור חד הורית. להלן התיעוד (התמונה מתוך הפוסט המצוין של צפריר בשן).

את שאריות תדמיתה המרוסקת ח"כ קלדרון שמטה בגסות כשבשבוע שעבר תקפה את המתלוננות כרמן אלמקייס וספיר סלוצקר-עמרן, שסיפורן על תקיפה מינית בידי שוטר בהפגנה סמוך לביתו של יאיר לפיד עוררה הדים רבים, גם בסלונה. קלדרון בחרה להעלות סטטוס המצדד בשוטרים ומקעקע את אמינותן של המתלוננות כשהיא משתפת סרטון מפוקפק שהפיץ גיסו של השוטר הנידון – על אף שהשתיים הגישו נגדו תלונה והדברים לא התבררו עדיין. היא אף כתבה בדף של סלוצקר-עמרן את הדברים הבאים:

"שלום לכולם. אני יודעת שלא פופולרי לתמוך בשוטרים. למרות זאת אני מאמינה בהם. עד אשר יוכח אחרת, ראוי כל שוטר ושוטרת לאמון ולהכרת תודה. האופנה של שנאת השוטרים לא מוצדקת ומסוכנת."

הסערה שפרצה הביאה אותה למחוק את הסטטוס בדף שלה ואף לפרסם מאוחר יותר מעין הסתייגות מקביעת עובדות בטרם התבררו הדברים עד הסוף.

אז מה בעצם קרה לח"כ קלדרון שהיא מתנהלת בצורה כה מביכה והרסנית, והאם יש כאן מקרה קלאסי של חשיפת טיבה האמיתי באמצעות יתרונות הרשת? כי מה מגלים לנו הסטטוסים של ח"כ קלדרון אם לא התבטלות נואלת בפי הכוח, השררה, החזקים? של שכשוך במנעמי השלטון, ההון והניתוק?

יש אירוניה בלתי רגילה בכך שאת תפקיד שנואי הציבור ממלאים כרגע חברי הכנסת של "יש עתיד" כמחליפיהם של שנואי נפשם, אלו מש"ס. ויש גם חרדה מסוימת מכך שחברת הכנסת המתיימרת לדבר בשם תרבות יהודית נאורה, מתגלה שוב ושוב במערומיה, בנושאים של תרבות בסיסית.

אני מודה, לא הכרתי מספיק קודם לשירותה את הציבור בכנסת את אמירותיה של קלדרון. ייתכן שבקרב אלו שהכירו, לא מדובר בהפתעה גדולה. כסות לימודי היהדות היא צעיף מתעתע מאוד, גם בגלל הנחיתות של שכמותי בדברי חכמים וארון התרבות היהודי. אבל הרבה לפני ידענות רמב"ם, אני מצפה מחברת כנסת בתנועה החורטת על דגלה מאבק בחושך, התייצבות בסיסית לצד נשים, ובפרט נשים המתלוננות על תקיפה מינית, גם אם מדובר בסיכון של עימות עם שוטרי משטרת ישראל והצטיירות כ"שמאלנית", חס וחלילה בפני ההמון שבחר בה.

אולי ההשערה של העיתונאית לינוי בר גפן בטוויטר מדייקת את המצב הנפשי ממנו יורה ח"כ קלדרון. בר גפן כתבה:

"נדמה לי שאווירת 'כועסים עלינו?>>אז מגיע לכם למות', השתלטה על חלק מהח"כים. והרי ככל שימשיכו לפרסם פוסטים, כך יותקפו יותר. עדיף היה להם לפרוש מרשתות חברתיות. חראם על הפאסון".

אך בינתיים, נמשיך להתמודד עם כל הפוסטים הללו של חברי הכנסת נגד הדעתנים השמאלנים שמותחים עליהם ביקורת, כל אלו שנושאים כמו דמוקרטיה, יושר וקיום הבטחות עדיין חשובים להם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה