תשובה לאבא גרוש

"אנחנו, הגרושות, לגמרי חד. חד בימים, חד בלילות, חד בחגים, חד מול הילדים. חד בעבודה, חד וחלק", נעמה תורן עונה לגרוש סתיו אדם, שדרש במאמר באקס-נט כי גרושתו תפסיק לקרוא לעצמה "חד הורית"

04/07/2013
נעמה תורן קבלו עדכונים מנעמה
  • RSS
» סינגל אמא. תורן

בפינה הימנית – גרוש עם ארבעה ילדים. בפינה השמאלית גרושתו ואמם של הארבעה. ברוכים הבאים לזירת הההתגוששות הנצחית. סיבוב ראשון – נישואים, סיבוב שני – פרידה. סיבוב שלישי: גירושים. מישהו מרגיש שהפסיד בנוקאאוט. בדרך כלל שני הצדדים. עכשיו נשאר לגדל 4 ילדים בנפרד, ואיזה פלא – זה לא קל וזה ממש לא זול. "גרושתי היקרה (תרתי משמע)", פונה אליה הגרוש סתיו אדם במאמר באקס-נט. את לא חד הורית, גם אני בסיפור.

גונג! הנה מתחיל סיבוב נוסף.

נכון, סתיו היקר (אתה לא עולה לי כלום, רק על העצבים), גרושתך ואתה כבר לא זוג אבל עדיין צמד הורים לאותם ילדים. ואין לי מושג איך נראים החיים במשמורת משותפת,  ואם אתה רוצה לדעת מה אני חושבת על ההסדר המטורף הזה אני מפנה אותך לפוסט המצוין של חלי גולדנברג בנושא. אבל:

אנחנו, הגרושות, לגמרי חד. חד בימים, חד בלילות, חד בחגים, חד מול הילדים. חד בעבודה, חד וחלק. כשהמשמורת לא משותפת, אנחנו לבד איתם, וזה בסדר. זה הסידור, חלקנו אפילו בחרנו בזה, תאמין או לא. אבל – אנחנו לא עולות לך גרוש.

מזונות לא נועדו לאשה, הם נועדו לילדים – וילדים הם דבר יקר במדינה הזאת, לפחות עבור רוב האנשים. למה? זאת כבר שאלה לחבר הפייסבוק הקשקשן יאיר לפיד. העובדה היא שהמינימום של דמי מזונות לילד, שעומד על משהו כמו 1500 שקל, מתאים אולי למציאות הישראלית בתקופת ילדותו של לפיד. כרגע, זאת ממש בדיחה. לחיות נהיה ממש יקר והכסף שלנו קונה פחות ופחות. ואם לא התמזל מזלך להתגרש מפול מקרטני, את די חד:

הוצאות על גידול ילדים לא מסתכמות בכל מה שרשמתם לכם כשהתייצבתם מול השופט –  חד זה לשלם על הכל הכל הכל – על כרטיס הרבקו, על הקוסמטיקאית (בגיל המתאים), על מתנות לימולדת בכיתה כל שישי, מחליק השיער, הלקים הצבעוניים, מדי הקרטה, המכנסייים במידה החדשה (ילדים גדלים מהר, שערוריה), על הארטיק בדרך הביתה על התקני לי תקני לי תקני בחופש ועל התקני לי תקני  תקני בדרך הביתה, הסלולרי של ילד א', הסלולרי של ילד ב', הצופים, הנעליים, הבגדים, החוגים, הרכיבה הטיפולית, שיעור הפסנתר, הקייטנה – זה עולה. אז נכון, אפשר להצטמצם ולבחור, אבל, הוראה מתקנת זה לא חוג. יש דברים שחייבים.

אז תאשים את העברית – 'חד הורית' מעצבן אותך? תכתוב תלונה לאבשלום קור ולך על המושג באנגלית: SINGLE MOM.

ועוד דבר, גם הרבה אימהות נשואות באושר הן הרבה  פעמים SINGLE MOMS. זה לא סוד שברוב המשפחות בישראל עדיין מי שאחראי על המשמרת השניה – משמרת החוגים, הגינות ובילויי אחר הצהריים הן האימהות – הן אלה שעדיין מרוויחות פחות ומשלמות הרבה פעמים על ההורות בקריירה שלהן, הן אלה שיוצאות בארבע להביא את הילדים, הן אלה (לרוב) שמטריחות את עצמן לאספות הורים, מסיבות סיום ובילוי אצל חברים בני ארבע והן אלה שנשארות בבית כשהילד חולה או כשצריך להוציא אותו מוקדם מהגן. רוב האבות ממשיכים את שגרת העבודה שלהם והקריירה כאילו לא נולדו להם ילדים, ואם הם אלה שמבשרים על השינוי המרענן, הם כל כך נדירים שמייד עושים עליהם כתבת שער במוסף "הארץ". להיות אמא בישראל זה הרבה פעמים חד. להיות גרושה בישראל זה לגמרי לבד.

אז נכון, צריך להמשיך ולגדל את הילדים יחד, זה האינטרס המשותף שלנו. אבל אל תתבלבל סתיו, זאת לא זוגיות. כן, לילדים יש שני הורים שאוהבים אותם ואחראים להם ויעשו כל מה שביכולתם כדי להעניק להם חיים מאושרים עד כמה שניתן בארץ הקשה הזאת. אבל בניגוד למה שהבטיח לנו ערוץ 2 בראשיתו – 2 זה לא תמיד ביחד. זה הרבה פעמים לגמרי לבד.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך