די כבר עם כל הלחץ הזה!

אובדן החשק המיני, כאבי ראש ואפילו בחילות יכולים להיגרם בגלל לחץ. חשוב להכיר את הסימנים, להבין מתי חייבים טיפול ומה יכול לסייע: מיוגה ומדיטציה, דרך פסיכולוגיה ועד לתרופות

03/07/2013
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

כולנו היינו שם, מערכת יחסים כושלת, קשיים בעבודה, תקופת מבחנים לחוצה בלימודים, טירוף עם הילדים, בעיות פרנסה והתמודדות יומיומית עם האתגרים שהחיים מזמנים לנו.

ההרגשה שהדברים יוצאים מכלל שליטה משפיעה עלינו ועלולים להיווצר קשיים בהתמודדות ואף תחושות של פחד או תחושה פיזית רעה כגון, קשיי הרדמות, חוסר תיאבון ועוד.

לחץ,מתח, סטרס

קוראים לזה לחץ אך הכוונה למתח או לסטרס. מתברר שמתח יכול עד גבול מסוים להביא לתרומה חיובית ליעילות ולתפקוד, אבל מרגע שעוברים את הרף - המתח הוא גורם שלילי המביא לירידה בתפוקה ולנזק. עוד מתברר, שאצל כל אחד נקודת האיזון בין עליה בתפקוד להתדרדרות שונה ולכן כדי להימנע ממצבי מתח הפוגעים בתפקוד, צריך להכיר ולשים לב לסימנים מוקדמים.

מתח יכול לבוא לידי ביטוי בצורות שונות, מתח כרוני הנמשך תקופה ארוכה ונובע בעיקר מקשיים וחוסר שביעות רצון מתמשכים, לדוגמא פיטורין וקושי במציאת עבודה חדשה, קשיים בזוגיות או פרידה מבן זוג ועוד, או מתח נקודתי, זמני, שנובע ממצבי קיצון  בהם אנו נתקלים במהלך החיים כמו תקופת מבחנים, חתונה, מבחן נהיגה וכדומה.

איך יודעים שמתח מזיק?

אלה הסימנים שיכולים להיות קשורים למגוון תפקודים:

* דפיקות לב מוגברות

* עצבנות

* פגיעה בזיכרון

* תחושת ייאוש

* מצבי רוח משתנים

* תחושת בדידות

* חוסר יכולת להירגע

* כאבים בלתי מוסברים

* הפרעות עיכול

* בחילה

* כאבים בחזה

* אבדן החשק המיני

סימן נוסף שכדאי לשים אליו לב: שינוי בהתנהגות עד כדי התנהגות קיצונית – הפסקת אכילה, אכילה מרובה מדי, שינה רבה מדי, שימוש בסמים או אלכוהול וכדומה.

כל הסימנים הללו עלולים לגרום לחוסר תפקוד, לכן מומלץ לשים אליהם לב ולטפל בהם לפני שהמצב מתדרדר.

כיצד מטפלים?

הטיפול מגוון מאוד ומתאים למצבים שונים של מתח:

1. טיפול פסיכולוגי, שמסייע בעיבוד הגורמים והסיבות למתח  ומייצר כלים להתמודדות ולהפחתתו.

2. טיפולים אלטרנטיביים שונים כגון דיקור סיני, מדיטציה, יוגה, דמיון מודרך וביו פידבק המציעים הקלה.

3. ישנם אמצעים  תרופתיים שיכולים לסייע בהתמודדות עם מצבי מתח כמו תרופות להרגעה ללא מרשם רופא,  הניתנות לשימוש יומיומי לאורך זמן, שיעילותן הוכחה, כגון "נרבן", תרופה ללא מרשם מצמחי מרפא, המציעה שילוב בין ארבעה מרכיבים טבעיים המוכחים מחקרית, המאפשר ליהנות מהקלה על מתח ועצבנות, ללא תלות פיזית.

4. וכמובן שתמיד קיימת האפשרות לפנות לרופא המשפחה או לרופא מומחה לשם אבחון וקביעת טיפול בתרופת מרשם או כל טיפול אחר.

יחיחיחי

אז בפעם הבאה שאתם נכנסים ללחץ, שימו לב למה הוא גורם, ואם הוא משתק או גורם לתופעות שליליות, כדאי לשקול טיפול. חבל להילחץ מזה.תגיות: , , ,

מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה