איך לקחת את הילדים למסעדה ולהישאר בחיים

לא כל יציאה חייבת להגמר בקטסטרופה פומבית: הנה כמה כללים שיעזרו לכם להכין את הילדים לארוחה משפחתית בחוץ, עם מינימום עצבים ונזק

01/07/2013
גילי יהב קבלו עדכונים מגילי
  • RSS

אורח חיינו משתנה עם הופעת ילדים, לצד השמחה שהם מביאים לתוכם ישנם גם שינויים אחרים: התאמות הבית וסדר היום, ויתורים על חלק מהשגרה הקודמת, מעבר מספונטניות לתכנון מראש בתחומי חיים שונים. הורים רבים מרגישים שאינם יכולים לצאת עם ילדיהם הקטנים למקומות ציבוריים שונים, ובפרט לאכול אתם בבית קפה או במסעדה. הורים אלה אינם בטוחים שילדיהם יתנהגו באופן ראוי, או סבורים שיגרמו לאי נעימות הן להורים והן לכל מי שנמצא בסביבה. מהסיבה הזאת ההורים נמנעים מארוחות משפחתיות מחוץ לבית.

ברם, כאשר מדובר בהתנהגות של ילדינו, אם רק נרצה, זהו דבר שניתן לשנותו. ארוחה עם כל המשפחה בחוץ, בבית קפה או במסעדה, היא אחת ההנאות הפשוטות שאפשריות גם עם ילדים קטנים וחבל לוותר עליה. נציג כאן עצות שימושיות להורים שהיו רוצים לצאת לבילוי משפחתי רגוע וכייפי במסעדה.

לרוב יותר קל לנו, למבוגרים, למנוע את ההתנהגויות הבעייתיות אם רק יודעים מה גורם להן להימשך.להלן מספר המלצות:

1. הגדירו את הכללים:

הגדירו בצורה ברורה ומדויקת כיצד על הילדים להתנהג במסעדה. הגדרה זו כדאי שתתרחש בשיחה משפחתית מסודרת על כל הכללים שנראים לנו מובנים מאליהם, אולם אין בהכרח מוכרים מספיק לילדים. מה זאת ישיבה נאותה במסעדה? למה לא לאכול בידיים אלא להשתמש בסכום? למה מדברים בשקט ולא צועקים? מה עושים כאשר האוכל לא טעים? למה משחק במלחיות ושקיות סוכר והשלכת אוכל על הרצפה אינם מקובלים? אילו משחקים מותרים ואילו אסורים?

2. התאימו ציפיות:

תוודאו שילדכם הקטנים מסוגלים להתנהג נאות בהתאם לגילם. אין לצפות מפעוט בן שנה וחצי שישתמש רק בסכו"ם, אך ילדה בגיל גן חובה כבר מסוגלת לאכול יפה בצורה עצמאית, אולי עם סיוע בחתיכת השניצל. על ההורים להתאים את הדרישות ליכולות הילדים כדי למנוע אי הצלחה מתסכלת, לדוגמא, רצוי לבדוק בארוחה ביתית אם הילדים מצליחים לדבר בשקט לפני שמציבים מטרה כזו בארוחה בחוץ.

3. עודדו אותם להתנהג בצורה בוגרת:

לפני יציאה למסעדה הזכירו לילדים את השיחה ואת כללי ההתנהגות הנאותה. כדי לוודא שהם הבינו שאלו שאלות כגון "אז מותר לצעוק אם אחיך קיבל את המנה לפניך? למה? מה מתאים לעשות במקום?". תשבחו על תשובות נכונות על השאלות ותעודדו את ילדים להתנהג בצורה בוגרת במסעדה.

4. הבינו אותם:

חשבו מראש על הסיבות האפשריות להתנהגות לא נאותה. אולי הילדים משתעממים בזמן ההמתנה לאוכל? אולי עצם הישיבה זה ליד זה של אחים גורמת לסכסוכים בשלב הזה של חייהם? במקרים אלה ניתן למנוע את ההתנהגות הזאת בקלות. לדוגמא, אפשר לקחת צעצועים קטנים שהילדים יוכלו לשחק בהם על השולחן בזמן ההמתנה, או אפשר לסכם אתם מראש שהם יושבים בצדדים השונים של השולחן.

5. תנו חיזוקים חיוביים:

לעיתים קרובות אנו מעירים לילדים כאשר אינם מתנהגים יפה ולא שמים לב אליהם כאשר הם בסדר, אחים רבים וזוכים בתשומת לב מוגברת שלנו בצורה של הערות. התחילו לשים לב לשקט ואכילה נכונה,לשבח את ההתנהגויות הרצויות, ולהתעלם ככל הניתן מהפרעות התנהגות.

6. הטילו סנקציות:

הסבירו לילדים מה יקרה אם הם לא יתנהגו בהתאם לכללים.התוצאה יכולה להיות להישאר בלי קינוח, או אפילו לעזוב את המסעדה. המסר צריך להיות חד-משמעי: אם אינכם בוגרים מספיק כדי לאכול אתנו בחוץ לבית, נקום ונלך. הכי חשוב לא רק לומר זאת, אלא להתכוון לכך. תזכרו שפעם או פעמיים שבהן תאלצו להשאיר את הילדים בלי קינוח ולהתמודד עם אכזבה ובכי או לקום ולחזור הביתה במקום הארוחה יהיו שווים לטווח הארוך! הילדים ילמדו מזה שכללי התנהגות הם באמת כללים ולא המלצות.

7. היו סבלניים:

כאשר מדובר בילדים קטנים יחסית, מובן שלא יוכלו תמיד להתנהג למופת ויהיו זקוקים לתזכורות במהלך הארוחה. אם רואים שהילדים משתדלים, אולם לא תמיד יוצא להם, מומלץ מאוד להתייחס לזה כאל חלק מתהליך למידה לסייע במקום לכעוס. תהיו סבלנים והילדים ילמדו.

8. תנו דוגמא אישית:

תדגימו לילדים את הרגלי האכילה הנכונה ואת ההתנהגות הנאותה בזמן הארוחה בכל הזדמנות אפשרית. להתחיל מעצמנו, זוכרים?

שיהיה בהצלחה ובילוי נעים!

גילי יהב, מנתחת התנהגות ומוסמכת בחנ"מ. מנהלת בית ליאור, המרכז ללימוד טיפול התנהגותיתגיות: ,

מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך