מה עדיף לנאנסת

התמיכה הציבורית לעונש מאסר של 30 שנה לאנס הפלשתינאי מגן העיר, לעומת ההוקעה של בנות ה-17 שמתלוננות כי נאנסו במועדון - ממחישה את הצביעות העצומה בחברה הישראלית לכל נושא התקיפה המינית

27/06/2013
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS

עונש של 30 שנות מאסר הוטל על אחמד בני ג'אבר, הפלשתינאי שאנס נערה לעיני בן זוגה בגן העיר לפני שנה וחצי. עונש כמעט תקדימי בחומרתו, שלא יחזיר לנאנסת את החיים שנגזלו ממנה, את שלוות נפשה ותחושת הבטחןן שלה - אבל יעזור להרתיע, לחנך, לעודד נשים להתלונן. הציבור הישראלי היהודי מרוצה מההחלטה הזו. הנה מקבץ טוקבקים מהיממה האחרונה:

"כל כלב ביג'י יומו!!! שתרקב ותסבול בכלא, מנוול, רוצח נפשות!!! סוף סוף עונש הולם!" (YNET)

"הוא צריך לקבל עונש מוות על מה שעשה ועונש מוות בסקילת אבנים חדות 30 זה כלום בבית סוהר הישראלי פה זה קייטנה" (YNET)

"באמריקה הוא לא היה רואה אור יום עד סוף חייו אנחנו עם של פריארים בתקופות אחרות הוא לא היה מעיז לגעת ביהודייה הערבים הרימו ראש" (YNET)

"עכשיו תור האסירים בשאטה לעשות עימו צדק!!!! בית המשפט עשה היום צדק, עכשיו תורם של האסירים ללמד אותו עוד פרק בצדק......במהלך 30 השנה הבאות" (ואללה)

רק לפני יומיים, נחשפה פרשה נוספת של תקיפה מינית. שתי נערות בנות 17 נמצאו מעולפות מחוץ לבר, וסיפרו שעובדי המקום השקו אותן ואנסו אותן. לא לקח לציבור הגולשים הישראלי הרבה זמן כדי להגיב גם למקרה הזה, אבל שם הטוקבקים נשמעו קצת אחרת:

"בנות קטנות וטפשות - אם לא תשתו - לא תאנסו" (ואללה)

"לכו לתנועות נוער במקום להשתכר.אם הן היו הולכות לבני עקיבא במקום ללכת להשתכר על הבר ,זה לא היה קורה להן." (ואללה)

"מי שלא שומרת על עצמה, אז שלא תצפה שמנוולים מסריחים לא ינסו את מזלם.  הורים- שימו לב לאן הבנות שלכן יוצאות, תשמרו עליהן, הרחוב מלא בחולי נפש שרק מחפשים את הטרף במקומות מטונפים כאלה.  בנות- תתלבשו קצת יותר בצניעות ואל תתפתו לכל דבר. מזעזע מה שהולך בחוץ! הבנות המסכנות האלו ועוד הרבה טועות ונופלות". (ואללה)

"מי שמסתובבת במועדוני לילה ב-5 בבוקר הן כבר סמרטוט ולא צריכות אלכוהול וזה גם לא יהיה סיפור "האונס" האחרון הקיץ כי הנערוןת היום מופקרות וזולות" (NRG)

"אין שכל, בנות בגיל הזה צריכות לשבת בבית, הם ידעו לאן הם נכנסות, איפה השכל שלהם איפה" (מאקו)

וגם אצלנו בסלונה, אפשר היה לקרוא תגובות מסוג דומה, כמו למשל תגובתה של מלי אלהרל, בעמוד הפייסבוק שלנו:

"הבנות של היום זה משהו נורא. הדור הוא דור חלם. מתלבשות בהכי קצר והכי שקוף.עושות עיניים, הדיבור שלהן . הן "זורמות" עם הבחורים,אח"כ מצטערות ובוכות להורים ובסוף זה נגמר ב"אונס" אז מה את רוצה ?באמת? עורכת סלונה הנכבדה,עשי בבקשה סקר על איך הבנות בפאבים ונראה מה יצא. אגב אותן הבנות עושות שם רע לנאנסות האמיתיות ובעיות במשפטים".

***

אני כמובן מביאה דוגמאות קיצוניות. היו גם גולשים שחשבו שהעונש לג'אבר חמור מדי, והיו לא מעט שקראו למיצוי הדין המלא בנושא הנערות בנות ה-17. אבל האווירה הכללית שאנו עדים לה לאחרונה, משקפת הלך רוח מעוות, על פיו לא כל אונס הוא אותו דבר. יש אונס "אכזרי", "סדיסטי", "מתועב"; ויש אונס "קל" יותר, או לכל הפחות "גבולי", יש אונס שהורס את חייה של אישה, ויש אונס שבעצם התלונה עליו את הורסת את חייו של גבר מסכן. יש אונס שמזכה אותך בחמלה מיידית, ויש כזה שהופך אותך לנאשמת.

אז מה עדיף לנאנסת? אם היא רוצה אמפתיה, כדאי לה לדעת על ידי מי להאנס, ואיפה:

במקום הראשון נמצא אונס על ידי אדם זר שתוקף אותך בחניון או ברחוב,  אם הותקפת בעת שאת מלווה בבן זוג, זה יוסיף לך נקודות. אבל החשוב ביותר כאן הוא הלאום של האנס שלך: כדאי מאוד שיהיה ערבי פלשתינאי, אבל גם פליט סודני או אריתראי זה בסדר. לא רק שהציבור יתמוך בך ויאמין לגרסתך, אלא שפוליטיקאים יתגייסו להשתמש במקרה שלך כסיבה להעיף מכאן את כולם, הטלוויזיה תפתח עם האונס שלך מהדורות. ובית המשפט, כאמור, לא יהסס בטרם יגזור על האנס שלך 30 שנות מאסר.

באמצע נמצא הרוב המוחלט של מקרי האונס: זה שמתקיים על ידי אדם מוכר. בבית, במסגרת חינוכית, בעבודה, בדייט או בכל מקום אחר. הוא יכול להמשך לאורך שנים רבות, ולא בטוח שתרצי להתלונן עליו, ביודעך כמה סבל גורם ההליך המשפטי למי שחושפת פרשיות שכאלה. האם יקשיבו לסיפור שלך במלואו, יענישו את האשם ויעזרו לך להשתקם? זה בעיקר עניין של מזל.

ובמקום האחרון, נמצא האונס במועדון או בר. אם יצאת לבלות בלי גבר ש"יגן עלייך", עם חברות, לבושה כפי שמתחשק לך, ואף שתית אלכוהול - את נמצאת במקום נמוך מאוד בסולם דעת הקהל הישראלית. איך קרא לזה אחד המטקבקים שלעיל? את "סמרטוט". לא ראויה ליחס, ובטח שלא לבקשת הסכמה בטרם מקיימים איתך יחסי מין. את למעשה הפושעת כי יצאת כך, וזלזלת ב"כבוד האישה" שעליו את מופקדת.

***

אני הותקפתי מינית במועדון, לא בחניון. בתוך קבוצת אנשים יפים, רוקדים ומבלים, שעד לפני אותה דקה הייתי אחת מהם.

רקדתי לי בכיף, כשמולי הופיע בחור שאיני מכירה ורקד איתי. לא התקרבתי אליו, המשכתי לרקוד, כשלפתע הוא אחז בי, דחף את לשונו לפי, הצמיד אותי לקיר, ודחף את היד שלו אל מתחת לתחתוניי. כל הארוע הזה לא לקח יותר מכמה שניות, וקשה היה לקלוט מה בכלל קורה. ההלם מכך שאדם זר פולש כך לגופי, היה בלתי נתפס. הרחקתי אותו ממני, ואמרתי, "לא מתאים לי". הוא נעלם. לא סיפרתי לחברות שלי על החוויה המגעילה שעברתי בזה הרגע, כי לא רציתי להרוס לכולן את הערב. אבל בתוכי ידעתי אז, כשם שאני יודעת היום: זו הייתה תקיפה. שום דבר בהתנהגות שלי לא סימן שרציתי את זה.

זה לא משנה מה לבשתי, כמה שתיתי, מה "באתי לחפש" שם. התוקף שלי בכלל לא ראה אותי לנגד עיניו. רק את עצמו ורצונותיו הוא ראה. אני הייתי חפץ, שאפשר לדחוף לקיר.

חברה שלא מוקיעה תקיפה מינית בכל זירה שהיא, שמאמינה כי נשים זכאיות לפחות הגנה במועדונים או ברים, שחושבת שבכך היא "מגנה על כבודן וצנעתן" - היא חברה ששונאת נשים, במובן העמוק והאלים ביותר של המילה. זו חברה שיש לה עוד הרבה מה ללמוד. השאלה כמה בנות יאנסו בברים עד אז, ומי ישמע לקריאתן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה