הנשים שאתם חייבים לעקוב אחריהן בפייסבוק

פוליטיות, פמיניסטיות, פרובוקטיביות - ריקי כהן בוחרת את הנשים הכי שוות בפיד שלה. הציעו חברות מיד

20/06/2013
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

מיפוי הנשים המעניינות בפייסבוק הוא עניין מתבקש באתר כמו סלונה. לא צריך מחקרים כמו זה שמצא כי נשים מתמכרות יותר לפייסבוק יותר מגברים, ואפילו לא אישורים עובדתיים כי שיעור הנשים שולט במדיה החברתית. הנשים בפייסבוק שלי דומיננטיות יותר, רבות מהן דעתניות ומרתקות, ממכרות בעצמן. ואם אני ואתם מבלים עם המילים שלהם כל כך הרבה זמן ביממה, למה לא לחלק כתרים?

משאל שערכתי על הנשים המעניינות ביותר למעקב בפייסבוק הניב אצלי אתמול בפרופיל מעל 130 תגובות. לפניכם הנבחרות שלי, ברשימה זו לא הכנסתי כמה מחברותיי הטובות שאני אוהבת לעקוב אחריהן מטעמי טעם טוב.

רונית צח

צח, בעברה עיתונאית מצוינת ב"כל העיר" ו"7 ימים", כותבת חריפה, אקטואלית, רחבת אופקים וצולפת. היא לא מרככת את דעותיה השמאלניות, את האש והלהט בנושאי צדק חברתי, גזענות, פמיניזם. לאחרונה פתחה גם בלוג ברשימות. היא מעין דוגמה קלאסית למה שקרה לעיתונות בעשור האחרון, עיתונאית מחוננת כמוה, כותבת את טוריה החשובים בפייסבוק ובבלוג, חינם.

היא יצרה לה קהל עוקבים/קוראים אדוק, ובהחלט משפיעה על הדיון ברשת החברתית.

סטטוס אקטואלי: "אני מבינה שנתניהו, סילבן, יאיר לפיד וסטנלי פישר החליטו היום לייצא את הגז שלנו. תנו לי לתרגם לכם את נאום נתניהו בנושא מבדאית לעברית: "מדינת ישראל קיבלה במתנה מהטבע - כמויות לא ידועות של גז. אחרי ישיבות ארוכות בשירותים ושיחת טלפון של דקה עם תשובה, החלטנו להקטין משמעותית את כמות הגז לשימוש המשק בישראל. כמות הגז תספיק לצרכי המשק לפחות בעשר דקות הבאות, וגם זה בספק - החלטה המאזנת בין הצורך לרצות את תשובה, לספר לכם שמשהו מכסה את הגירעון, והצורך הכפייתי לחרבן עליכם."

צפי סער -

עיתונאית חלוצה ומשפיעה ב"הארץ", בטורה "מג'ונדרת", על פמיניזם, מעמד האישה בעולם ובפרט בישראל, מגובה בידע עיוני וספרותי מעמיק. בפרופיל הפייסבוק שלה היא מקדישה לנושא תשומת לב מיוחדת ומבטאת את מחאתה בנושא תקיפות מיניות ומצב האישה הישראלי בעוקצנות שנונה שיש בה יותר מקורטוב כאב. כמו בפרופילים טובים, גם היא יודעת את הסוד, לשלב תוכן אישי, ונושאים אקטואלים נוספים המגוונים את התמונה, בהומור נשכני מעולה.

סטטוס אקטואלי: "אתם מתלוננים שפרס השתלט על כלערוצי הטלוויזיה ומשליטים אותו על כל הפיד! הלו, אני גרה כאן".

אביבית משמרי

פרסמה לאחרונה את ספר הביכורים שלה "הזקן השתגע", הזוכה לשבחי הביקורת והדהוד ברשת. בלוגרית ותיקה ובעבר עיתונאית, מציגה בסטטוסים שלה זרם תודעה עתיר דמיון פנטסטי, לעתים גרוטסקי, הפיד שלה הוא רצף צילומי סריקת מוח מרהיב מסרטים אימה מצחיקים להפליא.

סטטוס אקטואלי: "הבטחתי לעצמי עכשיו לא להגיב ו/או לתת לייק לכל דיון שבו מוזכרים תרומת איברים, מועמדים מתחרים לראשות עיר ישראלית גדולה, תוצאות הבחירות באיראן וכן חתולים. בפועל אני לא מוצאת את הידיים והרגליים, הוזה על שלמה להט, מתגעגעת לשאח הפרסי ומתפללת שאהיה סיאמי בגלגול הבא. הרופא אומר שיש לי אלרגיית פייסבוק עונתית. שאלתי אותו אם יש לו אנטי היסטמין והוא אמר: כן, אבל בתנאי שתעשי לייק לדף".

רותם אילן

אשה שצריכה לקבל את פרס ישראל או להדליק משואה על פעילותה הממושכת וההירואית למען העובדים הזרים והפליטים. בינתיים היא מקבלת הערכה גדולה מעוקביה. היא מביאה סיפורים קשים, מצמררים מהיום יום השוחק, רשומון בלהות יום יומי, של יחס הממסד לפליטים והעובדים הזרים, הגזענות הממארת שלנו.

סטטוס אקטואלי:

"אני: 'שלום, כלואים אצלכם אם ובנה אני מתקשרת בשם אב המשפחה שרוצה לבוא לבקר אותם לפני הטיסה'.

פקח מתקן המסורבים בנתב"ג: 'ומי את?'

אני: 'רותם'

פקח: 'מטעם מי?'

רותם: 'מטעם עצמי'

פקח: "היום זה כבר מאוחר מדי, תתקשרי מחר בשמונה בבוקר"

רותם: 'אבל עכשיו אחת ושעות הביקור הן עד שלוש ועל פי נהלי המתקן להורה מותר לבקר גם....'

פקח: 'זה מאוחר מדי תתקשרי מחר ביי'.

כמה מפתיע לגלות כעבור שעתיים שהם מטיסים את האם והילד היום בערב".

חנה קים

גם קים, כמו צח, הייתה עיתונאית חשובה ומשפיעה בשנות התשעים ב"חדשות", השפיעה על קוראיו בכתבות חברתיות, והיום היא עושה את זה בפייסבוק. קיתונות זעם ביקורתי מנוסחות לעילא על מצב הרווחה המתמוטט של מדינת ישראל, על אי-צדק חברתי ובפרט היחס לילדים עם צרכים מיוחדים, כפי שהיא מכירה מחייה הפרטיים כאמא. גם היא, כמו אילן, לא מסתפקת בהגיגי מקלדת והיא יוזמת ומשתתפת בפעולות מחאה אנטי ממשלתיות.

סטטוס אקטואלי - "יאיר לפיד הוא לא מהדורה צעירה של ביבי נתניהו. לפיד איננו אידאולוג של הימין הכלכלי. הוא לא מילטון פרידמניסט וספק אם היה מוצא שפה משותפת עם הדודה, מרגרט תאצ'ר. הוא לא באמת פחד אף פעם מאבא שלו כמו שביבי פחד מאביו, או מאשתו. המיליארדרים שביבי הצליח לקבץ מסביבו אינם דומים לאנשי-ההון שהתלכדו סביב לפיד. תוצרת חוץ מול תוצרת הארץ".

כרמלה כהן שלומי

אשה שהפכה את הסטטוסים שלה לשירה צרופה, כשהיא מספרת סיפורים קטנים ואינטימיים על הזקנה של הוריה ומות אביה, על אהבה ואובדן. הכתיבה שלה פיוטית אבל מינורית ודווקא משום כך מזמינה תגובה רגשית חזקה. נקודת המבט הסיפורית שלה לעולם לא הירואית, סינתטית, פופולארית, היא מפליאה לאתר את הכמוס, הבלתי נצעק. וכמה עדינה ויפה האהבה הגדולה שהיא רוחשת להם ולבני אדם בכלל.

סטטוס אקטואלי: "בבוקר נכנסה לחדר של איריס ושלי בריקוד, אוחזת באצבע והאגודל בשמיס דל נואי, כתונת הלילה שאבא קנה לה פעם באיטליה. בדרך, רוכבים על המכונית ששכרנו כדי לטייל בכפרים אנחנו שרות שירים ישנים ביוונית בגרון ניחר ואמא שרה לנו בבולגרית. אחר כך אנחנו ממשיכות בשירי ילדות בשני קולות, מסתדרת במבנה הישן, דליה קול א, אני קול ב ואיריס מקבלת מכות. לא, סתם. כמה עצירות פתאום שמעדיפות הצידה עובר אורח ואותי מהחלון, ושלושתנו צורחות מצחוק כי אמא רוטנת שמזל שאין לה שיניים תותבות כי בטח היו עפות לה. רבות הן בנות השמונים פלוס בעולמך אלוהים, אך אמא שלנו עלתה על כולנה. ואני מתגעגעת לש."

נעה אנגל

מיצרניות הממים החזקים ברשתות החברתיות, כותבת מושחזת ומצחיקה במיוחד, מפרנסת היטב את "סטטוסים מצייצים", לא ברור איך עדיין לא לוהקה לתסריטאית "ארץ נהדרת".

סטטוס אקטואלי: "למה להשוות את לפיד להיטלר? הייתם צריכים להשוות את נתניהו להיטלר. ואז הייתם מגלים שהיטלר היה הרבה יותר הוגן כלפינו בעניין הגז".

נעם פרתום

המשוררת המדוברת של השנה, ובצדק, היא גם תופעת רשת, הדרך שבה היא מנהלת את קורותיה כאייקון פופ בהתהוות דרך הסטטוסים שלה מרתקת, שובת לב, בשפתה השוצפת, נהר של מילים של יוצרת שנהנית לשחק בשפה, ויש לה מה להגיד שכדאי להקשיב לו.

סטטוס אקטואלי: "יש לי הרבה דברים לומר פה, אבל אני אחרי יום מתיש ומרוקן אנרגטית במיוחד אז מחרמחרמחר 3> בעודי מנסה לחמוק מאווירת הנכאים הפשיסטית-מבעיתה שהפסטיפרס משרה עלי - בימים אנשים עובדים ועאלק מבוססים שקורעים את התחת בקושי מצליחים להחזיק את הראש מעל המים בארץ הזאת, ובלילות יש בבנייני האומה ובטלוויזיה הילולות ראווה גרנדיוזיות גרגנטואניות בשווי חצי מיליון שקל (רק על הזמנתו של קלינטון הלקלק לנאום - וואט דה הל?!) לנשיאנו הקשיש, ובעודו מזיל דמעה ילדים מלאכיים וורדרדים רוקדים מסביבו מעדנות במעגל חלומי סחרחר - משל הכל פה אוטופי וענוג, כותרים לו כתרים וזרים ומאחלים לו מזלטוב בשלל שפות".

שירה פנקס, הבורגנית

סופרת, כותבת חריפה וביקורתית, בעלת קול ייחודי מובהק משלה, כותבת על נושאים חברתיים אוניברסאלים ובמיוחד על גזענות, שוביניזם, דיכוי כלכלי מגדרי וחברתי.

סטטוס אקטואלי: "עדות כלכלית: אני יוצאת ממשרד רואה החשבון, והולכת בין המוסכים ליד היכל נוקיה, והאוויר ממשרדו הממוזג ממשיך לנשוף לי אל תוך הלב החם מספרים קרים. אוויר קר, ואני חושבת על האוויר, הנפיחה שנשארת בין מה שמרוויחים ומשלמים עליו מיסים, לבין הוצאות מחיה, מלשון חיים: ערק לחיוך, אוכל לשובע, דיור למסתור, לימודים כדי שיהיה סיכוי, תרבות אם יש, הנאות אם נשאר. כל מה שפרטי לפי המדינה כי ככה הוא מוגדר. עניינכם ואחריותכם בלבד. לא מוּחזר. לא מוּכר. לא לא לא והיא מסריחה אותה נפיחה, כי אם הכול פרטי, אז איך זה שהם נוגעים עם הידיים המלוכלכות שלהם, מעלים מחירים ומעלים ואיתם נעלם האוויר בין השכר לחיים?"

אריאנה מלמד

נכון שהיא אחת העיתונאיות המוכרות ומצוינות בישראל, אבל זו לא עדות בהכרח לקיום פרופיל מרתק, אמיץ ונוקב כפי שהיא מנהלת ברשת החברתית. הוידוי שלה על האונס שעברה בגיל 14 הותיר קוראים חרוכים מכאב במשך ימים רבים, וגרר אחריו עדויות חשובות אחרות בפייסבוק, המציגות תמונת מצב שחורה מששיערנו.

סטטוס אקטואלי:

"ב - 12 במאי כתבתי על הקיר של ח"כ ד"ר רות קלדרון כך: 'גם יאיר לפיד וגם את וגם עירית לינור לא יכולים לחוש את מה שחשה אישה כמוני, שהכנסתה ממוצעת אבל משפחתה לא ממוצעת, כי אין משפחות ממוצעות. יש רק בני אדם. ובני האדם של משפחתי, שהם שנ י ילדים עם צרכים מיוחדים , עתידים להיפגע באופן קשה מאנשים כמו יאיר לפיד וכמוך. שהדי במרומים שאינני שונאת אותו או אותך. להיפך. רק תסבירי לי, עם קיצוץ של 5% לפחות בהכנסתי, על מה אני אמורה לוותר: שיעורים פרטיים לילדה דיסלקטית שבית הספר לא ערוך לתמוך בה כדי שתלמד אנגלית (אחרי 95000 ש"ח של שיעורים פרטיים להנחלת הקריאה, כן?) , ריפוי בעיסוק לילד רב-לקויות, או שמא תמיכה באמי חולת האלצהיימר? אשמח לקבל תגובה ענייינית' היא התלוננה אז על השנאה לשר האוצר, ואני באמת לא שונאת אותו. ודאי לא אותה. הכרנו כשניהלה את "עלמא", והיה לי העונג ללמד שם. מאז 12 במאי אני מחכה לתשובה".

הר הקסמים

היא אמנם לא נחשפת בשמה האמיתי אבל אין בכך לפגום בעניין שהיא מייצרת, כשהיא מקשרת וכותבת על אמנות, חושפת את העוקבים ליצירות אמנות המעידות על טעם נהדר, לכתיבתה המדויקת וחכמה בבלוג שלה, העצמאי, על נושאים מגוונים, חייה האישיים, מצוקות חברתיות, תרבות, ספרים ומבט ייחודי עליהם.

ציטוט מסטטוס (המתייחס לתמונה שלמעלה):

"מזמן לא הבאתי איזו פיסת ויקטוריאנה עסיסית, אז הנה אחת. כך נראתה בדיקה גינקולוגית ב-1822. הרופא כורע ברך לפני האישה, ואינו יכול לראות את אברי המין שלה. מבטו פונה הצידה כדי לא לפגוע בצניעותה. איור - Jacques-Pierre Maygnier"

וגם:  איריס בוקר, נעה אסטרייכר, סילבי קשת, אורלי נוי ועוד נשים נוספות ששולטות במילים, ידע ודעת. לא להפסיד
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה