"כנפיים של קרמבו" תנועת הנוער לילדים מיוחדים

החניכים בתנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" הם ילדים מיוחדים. עם צרכים מיוחדים. אבל פעם בשבוע הם מרגישים שווים. בואו להכיר את תנועת הנוער שנותנת כנפיים לילדים מיוחדים

19/06/2013
גליה דור קבלו עדכונים מגליה
  • RSS

השבוע לקחתי את הבנים שלי לפעולה בתנועה. כשהתקרבנו ראינו עשרות חניכים ומדריכים עומדים במעגל גדול. שרים, רוקדים וקופצים. משולהבים. ראיתי נערות ונערים. צעירות וצעירים, בגופיה וג'ינס קצרצרים, וגם כפכפים, בלי טיפת ציניות. בלי משיכות כתף. עם הרבה אור וברק בעיניים, שרים שירי מורל ומוחאים כפיים.

החניכים המיוחדים שלהם, עמדו איתם במעגל. שווים. גם הם שרו, רקדו וקפצו. כל אחד על פי יכולתו. כל אחד על פי תפיסתו. חלקם ישבו ורק הניעו את הידיים, חלקם רק עשו תנועות עם השפתיים. אבל לכולם לכולם היה אותו אור בעיניים.

כי החניכים בתנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" הם חניכים מיוחדים. הם ילדים מיוחדים. עם צרכים מיוחדים. אבל פעם בשבוע הם מרגישים שווים.

כשרק הגענו לפעולה בסניף תל-אביב צפון, הבנים שלי, בני 14 ו-11 היו קצת בהלם. כן, אין מילה אחרת לתאר את השוק על פניהם כשצפו בחניכים נכנסים לחדר. בכל זאת לא בכל יום הם נתקלים במקבץ גדול של ילדים ובני נוער כל כך שונים מהם. אבל ההתלהבות שבה קיבלו אותם החונכים, והנורמליות שבה התייחסו לכל הסיטואציה הקצת מוזרה הזו, לאט לאט דבקה גם בהם.

הילדים האלה אוהבים להיות בין חברים

ככל שהתקדמה הפעולה הם הבינו שהילדים האלו לא בהכרח כל כך שונים מהם. הם אולי לא כולם הולכים, או לא מדברים, או לא תמיד מתקשרים בחופשיות, אבל גם להם יש תחביבים, ומשחקים שהם ממש אוהבים, ויש דברים שהם ממש חזקים וטובים בהם ויש דברים שהם ממש חלשים, ממש כמו ילדים רגילים. ובדיוק כמו כל ילד בעולם, הם ממש אוהבים שמתייחסים אליהם, ומשחקים איתם, וצוחקים איתם, והכי הם אוהבים להיות בין חברים.

אז הבנים שלי אמנם לא נכנסו למעגל המורל, ככה קוראים כאן לשירים ולריקודים שמבצעים בתחילתה ובסופה של כל פעולה, אבל אם בהתחלה זה נראה להם קצת (ואולי הרבה) מוזר, בסוף הפעולה זה כבר נראה להם לגמרי קלאב מד, ויש מצב שהם אפילו תופפו עם הרגל לפי המקצב המדבק של השירים.

באמצע, פנו אליהם חונכים נלהבים לקדם אותם בברכה ולשאול (מלא) שאלות, וכמובן להסביר להם שזאת הפעילות הכי כייפית וממלאת של השבוע שלהם. של החונכים כמובן. פגשנו שם את שחר, מכיתה ט', שבשנה שעברה היה חונך, והשנה הוא מנהל הלוגיסטיקה של הסניף שזה אומר בעיקר להיות אחראי על כל ההסעות של החניכים, שזה חלק מאוד חשוב מהפעילות כאן. פגשנו גם את מאיה, מכיתה י"ב, שהיא בכנפיים כבר 4 שנים, ועזרה ממש עכשיו להקים את סניף הרצליה החדש וניסתה לשכנע את עידו שאצלם יש את הילדים הכי מדהימים. חניכים וחונכים.

פגשנו גם את נתן, שמסתבר שהוא שחקן שח מחונן. עידו מיד התיישב מולו לקרב מוחות. אחרי ההפסד הלא צורב שלו, הוא בעיקר התפעל מהרמה הגבוהה שבה שיחק נתן ומההכרה שלמרות שנתן בכלל לא נראה כמוהו, הם מצאו כל כך מהר תחום עניין משותף. לחיצת היד החמה והארוכה שהושיט לו נתן אחרי המשחק, אצלי כבר העלתה דמעה, וגם אצל עידו אני מנחשת העלתה איזו איוושה, למרות שלא הראה.

התלהבות אמיתית וכולם יוצאים מורווחים

הכל בעצם התחיל לפני 12 שנה, כשעדי, ילדה צעירה בת 12, החליטה לחנוך את כפיר, ילד עם שיתוק מוחין שגר לידה בשכונה. בגיל 16 הקימה את תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" והשאר היסטוריה. היום פועלים במסגרת התנועה 22 סניפים ומספקים חוויה משותפת ל- 600 חניכים ול- 1200 חונכים. כולם מאוד מיוחדים.

אחרי שנגמר, אני חושבת שבעיקר התפעלנו מההתלהבות הגורפת של כולם. התלהבות אמיתית, לא מזויפת. חשבתי לעצמי שזה אולי בגלל שהחניכים מקבלים כאן הרבה, אבל החונכים מקבלים הרבה יותר. וכולם יוצאים מורווחים. ובעיקר מעריכים.

אנחנו מצידנו, בלי לדבר הרבה, החלטנו שאנחנו מצטרפים למעגל החברים של "כנפיים של קרמבו".

כדאי גם לכם!

ובהזדמנות זו, אנחנו חייבים להזמין אתכם ל"קרמבו של קיץ" – מופע הרוק הגדול שמוקדש כולו לילדי "כנפיים של קרמבו" שינחה אייל קיציס ויופיעו נינט, מוש בן ארי, מוניקה סקס, מרסדס בנד, אפרת גוש, שבק ס', אמיר דדון, ועוד רבים וטובים. תבואו, יהיה רוק. וגם מרגש.

------------------------------------------------------------------------------

לרכישת כרטיסים אפשר לפנות אלי למייל: [email protected]
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה