הקלף שחשף את האובססיה

שרה אומללה עד אין קץ: היא בטוחה שבעלה חושק במזכירתו, שילדיה מסתירים ממנה סודות, ושהיא חייבת לשלוט בהם ובמחשבותיהם. אבל הקלפים של נחמה מירב מעידים: שרה פשוט אובססיבית

18/06/2013
נחמה מירב קבלו עדכונים מנחמה מירב
  • RSS

לשרה מאילת יש את כל הטוב שבעולם: בעל מקסים ושני ילדים בוגרי בני 20+, עבודה במשרה גבוהה מאחד מבתי המלון הגדולים בארץ, מכונית יקרה ובית יפה. לכאורה, שרה הייתה צריכה להיות מאושרת, ולמרות זאת היא אומללה עד אין קץ.

שרה אוהבת לשלוט בכל תנועה ומחשבה של שלושת יקיריה. כשאנחנו נפגשות בתל אביב, השיחות שלנו סובבות בעיקר את הילדים והבעל - שאלות שהן למעשה חיטוט בלתי נפסק בחייהם של ילדיה, וניסיונות להבין מה עובר עליהם. בנה ברח מהבית כבר לפני עשר שנים ועבר לגור במרכז הארץ, אבל אימא שלו עדיין דואגת לו ומנסה לדלות מהקלפים את מה שהבן מסרב לספר, לאחר סגר את דלתו בפניה.

קלף "הקיסר" מונח בכבדות אופיינית על השולחן. "אני בטוחה שהוא בבעיה", היא אומרת, "הוא כל כך חיוור ומודאג ואני חושבת שהוא לא מספר לי כלום, כדי שלא אחשוש ואשאר ערה מרוב מחשבות בלילה".

קלף הקיסר – מסמל שליטה בלעדית, נוקשות מחשבתית, דמות סמכותית

לכי ספרי לה שהקלפים מראים שבן שלה עדיין נמלט ממנה ומהחקירות האינסופיות שהיא מנחיתה עליו יום יום בטלפון, וזאת כמובן בפעמים בהן הוא עונה. אחרי כל מפגש משפחתי של שרה, אני מקבלת ממנה שוב ושוב שיחות טלפון – מה שלום רונן? מה שלום נעמה? מה שלום זאב, בעלי?

"תגידי לי בבקשה רק מה עובר בראשם, אני משתגעת, הם מסתירים ממני את האמת!", היא מתחננת. זה לא עוזר שאני מסבירה שקלפים לא יכולים לאבחן דרך השפופרת, הם צריכים להיטרף כמו שצריך, ובכלל - זה לא יאה לחטט!

הבת עברה עם החבר לאוסטרליה, אבל זה לא עזר - גם שם הסקייפ של אמא עובד שעות נוספות, ושוב טלפון: "היא לא אוכלת בסדר, היא נראית כל כך רזה במחשב!", ושוב אני מסבירה בסבלנות שאין קריאות דרך טלפון, ובכלל אולי כדאי שתניח לילדה קצת.

שרה מנסה לשלוט במחשבות של בעלה

השיא הגיע כאשר שרה, כמו כל פולניה טובה, ניסתה באמצעות הקלפים לשלוט במחשבותיו של בעלה.  "הוא חושק במזכירה שלו, נכון? הוא לא אומר לי כלום, אולי הקלפים יגידו?", היא מנסה.

קלף שלושת הגביעים מסכים אתי: שרה מגזימה הגזמה פראית בכל הקשור לבני משפחתה.

בנוסף, קלף אס הגביעים מזכיר עד כמה שרה זקוקה לשליטה, עד כמה היא חיה בתחושה שמסתירים ממנה את האמת, ובכך למעשה היא יוצרת את המצב ההפוך, בו משפחתה רק מתרחקת והולכת ממנה, מה שיוצר מעגל אכזרי של ייאוש ורצון בלתי נלאה לדעת הכל - בכל מחיר ואפילו בכל שעה ביום או בלילה (כמו שעות הלילה המאוחרות בהן אני מוצאת עצמי מרגיעה אותה מעבר לקו).

התנהלות זו מקלקלת את כל המתנות שהיא קיבלה מהיקום, אך שרה מסרבת לקבל עזרה ומשתמשת בקלפים שלי כדי לקבל אינפורמציה - וללא הרף.

אני חומלת עליה, לעיתים מצליחה לדבר אל ליבה ולפעמים אפילו נותנת לה תשובות חלקיות על מה שעובר על בעלה או ילדיה, רק כדי שתוכל לנוח ולו לכמה זמן.

קלף שלושת הגביעים – מסמל מחד גיסא שמחת חיים, ומאידך גיסא שמחה או רגש מוגזמים, או בעיות של עיוות תפיסת המציאות לפי צרכיי האדם
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה