זמן משפחתי: כל הסיבות שיגרמו לכם להקפיד על ארוחות ערב משפחתיות

אימוץ הרגל של ארוחה משותפת של כל בני המשפחה, מעביר מסר לילדים שהמשפחה היא במקום הראשון ומספק להם עוגן רגשי חשוב וזיכרונות עם טעם של עוד

16/06/2013
סיגל פאר קבלו עדכונים מסיגל פאר
  • RSS

המציאות מכתיבה לנו מעט מאוד זמן עם הילדים. העבודה אף פעם לא נגמרת, הטלוויזיה והמחשב מעניינים את הילדים יותר מאבא ואמא, וגם כשכבר מצאנו כמה דקות לישיבה משפחתית בסלון, סביר להניח שאחד מהמשתתפים (אם לא כולם) יגניב כמה מבטים לכיוון הסמארטפון. כשהזמן המשפחתי הולך ופוחת, אמצו לכם מנהג: ארוחת ערב משפחתית.

מדוע? דלית בלונדר-רון, פסיכולוגית קלינית וחינוכית מומחית המטפלת בנוער ומבוגרים, מסבירה: "חשוב להבין שאוסף של אנשים שחי באותו מקום לא נהפך אוטומטית לקבוצה, וגם אם מדובר במשפחה, יש רמות שונות של הרגשת שייכות. ההורים, כמנהיגים של המשפחה, צריכים ליצור אותה כקבוצה בה כל אחד מרגיש חלק מהשלם. בשביל להגיע למטרות החשובות האלה צריכים להקדיש זמן מסוים במשך השבוע למפגשים וטקסים משפחתיים".

"ארוחת ערב היא הזדמנת נהדרת לאינטראקציה משפחתית", אומרת בלונדר-רון. "בעולם המודרני אנחנו מאוד עסוקים, ההורים בעבודה והילדים בחוגים, וסוף היום הוא הזדמנות למפגש משפחתי. זהו טקס שבו אנו נמצאים יחד, וזה כנגד כל מה שקורה בעולם המודרני בו יש נטייה להסתגר. חשוב שדווקא בעולם המורכב הזה יהיה לכל אחד מבני המשפחה עוגן רגשי. זה גם מסר לכל אחד מבני המשפחה על חשיבות הביחד ושהמשפחה היא במקום הראשון".

איך הופכים משפחה לדבר הכי חשוב כשהילדים מעדיפים לעשות דברים אחרים בזמן הזה?

"נותנים למשפחה תיעדוף. ילדים לא צריכים תיאוריות אלא לחיות את הדברים. צריך להראות שהקשר בינינו חשוב וגם אם לכל אחד יש את העיסוקים שלו, בסופו של דבר אנחנו נפגשים ויש לנו את השעה שלנו. הילדים מאמצים את זה גם להמשך חייהם ומבינים שכשמשהו חשוב אז מקדישים לו זמן. אם לא מרגילים את הילדים לארוחת ערב משפחתית מגיל צעיר בהמשך קשה להקנות את ההרגל".

בלונדר-רון מסבירה שאם רוצים להרגיל מתבגרים לארוחה המשפחתית, חשוב לדבר איתם על כך ולא להציב להם עובדות. "צריך להגיד להם למה זה חשוב, ואם הם ינסו להתחמק, אז כדאי להסביר להם מה עומד מאחורי הארוחה המשפחתית. אפשר להגיד להם שאנחנו חושבים שעשינו טעות שלא ערכנו ארוחות משפחתיות כל השנים. אם הם ממשיכים להתנגד, אפשר להגיע לפשרה, למשל, להחליט ביחד על השעה, או להסכים שבימים מסוימים המתבגר יכול להיעדר מהארוחה".

זיכרונות ילדות

סיבה אחרת שמדגישה את חשיבות הארוחה המשפחתית נעוצה בכך שהאוכל מהווה גם סוג של נתינה רגשית של מכין האוכל למשפחה. "הזיכרונות שלנו כמבוגרים מתייחסים הרבה פעמים לריח של בית, לגעגועים לאוכל מהילדות. אם תוסיפו לכך ישיבה משותפת של כל בני המשפחה, נוצרת אסוציאציה חיובית של הביחד. זו גם הזדמנות ליחס אינדיבידואלי לכל אחד מבני המשפחה, למשל, על ידי כך שמדי פעם נכין לכל ילד תבשיל שהוא אוהב במיוחד ונציין זאת בפניו. אפשר גם לבקש מהילדים עזרה בהכנת האוכל, לערוך את השולחן ולפנות אותו. זה מסר סימלי שכולנו טורחים לעשות משהו למען המשפחה".

ובואו נודה, את ה"קציצות של סבתא" לא סבתא חייבת להכין. יש היום פתרונות טעימים ומהירים, כמו למשל קציצות העוף והבקר של עוף טוב, וכל מה שישאר לכם זה להכין את הרוטב שיתן את הטאץ' האישי.

כיצד הארוחה צריכה להתנהל? קודם כל, ללא טלפונים, טלוויזיה או כל דבר אחר שיגרום לבני המשפחה לעסוק בדברים אחרים. זו הזדמנות להתנתק מהכל, ולהכניס תוכן משפחתי לארוחה. זה הזמן של כל בני המשפחה לספר מה עבר עליהם במהלך היום, וכמובן שההורים צריכות לשמש דוגמא ולספר מה עבר עליהם בעבודה.

בלונדר-רון מציעה ליצוק תוכן בעזרת טקסים מיוחדים אשר ייחודיים למשפחה. למשל, באחד הימים להחליט שכל בן משפחה צריך לספר משהו טוב ומשהו לא טוב שקרה לו, או להגיד תודה למישהו מבני המשפחה על משהו שהוא עשה.

כיצד לשמור על אווירה טובה בארוחה, ללא ריבים וצעקות?

"כשמחנכים ילד מגיל צעיר שאסור לקלל או לריב באמצע ארוחה, יהיה הרבה יותר קל בגילאים בוגרים יותר לשלוט בזה. במקרה של מריבה, אפשר לנסות לגייס אמפטיה ולהסביר לילדים שטרחתם הרבה ולא נעים לכם שהארוחה הופכת לריב. רצוי להגיד לילדים שנפתור את הבעיות לאחר האוכל, ולהגדיר שארוחת הערב היא מרחב נקי מריבים. חשובה גם הדוגמא האישית שלנו כהורים, ואם במקרה, ההורים מתווכחים במהלך הארוחה, כדאי להודות בטעות שלנו. לפעמים (בייחוד אם אנחנו בשלב של הקנייה של הרגל) צריך לדבר על הסיטואציה גם לאחר האוכל, כשהילד יירגע, ולהסביר לו שזה היה לא נעים ולהדגיש שאנחנו רוצים לשמור על אווירה נעימה בארוחה".

אם התירוץ שלכם לוויתור על הארוחה המשפחתית הוא שהיה לכם יום ארוך ולכן אין לכם זמן להכין אוכל, ניתן לנצל את שלל הפתרונות המהירים לארוחת ערב שמוכנה תוך זמן קצר ללא מאמץ. כך למשל, קציצות עוף טוב יסדרו לכם ארוחת ערב מזינה שהילדים אוהבים, וכך, גם אם עבר עליכם יום עמוס במיוחד, לא תצטרכו לוותר על המפגש המשפחתי החשוב כל כך או להתפשר על טעם האוכל.

צילום: Thinkstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה