האם שזופות יפות ומאושרות יותר?

מעיין קרת לא מוכנה לשרוף את העור שלה, דורין פרנקפורט חוטפת הערות, אבל עדיין שומרת על המראה הבהיר, ורק יעל הדר מתה להשתזף, אבל לא מצליחה. יפות בלבן

16/06/2013
קרן אוחיון קבלו עדכונים מקרן
  • RSS

מעיין קרת יפה בלבן (צילום: גולי כהן למותג טל בק)

"אני לבנה. זה תמיד קצת הטריד. העור שלי מקושט בנמשושים ולא משתזף לא משנה מה. אני חשה קנאה בעורן של כל החומות הבוהקות האלה ששוכבות לצידי בים. נראה לי שיש להן חיים טובים יותר. יודעת שזה שטויות, ואני צריכה לעבוד על עצמי, ולבן זה יפה, ובלה בלה בלה. לא בא לי לעבוד על עצמי. רוצה להיות חומה", כך פרסמה לפני חודש השחקנית יעל הדר בעמוד הפייסבוק שלה.

דבריה של יעל הדר גרמו לנו לחשוב: למה בעצם אנחנו נכנעות לתכתיבי אופנת השיזוף, ולא מעדיפות לשמור על מראה העור הטבעי שלנו, שהוא לפעמים לבן? למה אנחנו מעדיפות לצרוב את עורנו בשמש הקופחת, ולהסתכן בנזקי השמש?

החברה משדרת: לבן זה מכוער

שאלה: יעל, מה כל כך יפה בלהיות חומה?
"אני רוצה להיות חומה, כי כל חיי העירו לי שאני לבנה, מילדות ועד היום, ואלה תמיד היו הערות שהעידו על כך שהלובן שלי נתפס כמשהו לא בריא, אפילו דוחה. לאחרונה מישהי חומה מאוד אמרה "תשתזפי קצת, שאני ארגיש בנוח לידך". מה זה אומר? שאי אפשר להרגיש לידי בנוח כי אני לבנה? שהלובן שלי גורם לערעור הסדר הקיים? אז כן. החברה מסביב דאגה להבהיר לי שלבן זה ממש לא מגניב. ואפילו מכוער.

"כל קיץ בנערותי וילדותי הייתי צורבת את גופי בים. תמיד הסתכלתי בעיניים כלות בכל השזופים בעלי גוון המוקה העמוק, שנראו ממש מבסוטים מהחיים. נשרפתי כמה וכמה פעמים. זה היה די סיוט. נדמה לי שגם ההורים שלי התביישו בלובנם, בדור שבו האשכנזים נורא התאמצו להראות ישראלים חומים. ייתכן שמדובר בניסיון להתרחק מדמות היהודי הלבן, ניצול השואה הקורבני ולהפוך להיות ישראלי שזוף וחסון.

"כמה וכמה פעמים ניסיתי שיזוף בהתזה. אני תמיד מרוגשת נורא ללכת שזופה שלושה ימים, מרגישה הרבה יותר סקסית. לא יודעת להגיד אם זו כניעה לאופנה או שבאמת העור השזוף אכן בעל יתרונות מסויימים".

שאלה: אישה בעלת עור לבן וצח יכולה להיות יפה בעינייך?

"בהחלט: יש נשים בעלות עור לבן מאוד שנראות לי יפות מאוד. זה כנראה משהו במה שהן מרגישות כלפי עצמן שמשדר שזה יפה. לגבי עצמי, הייתי שמחה להיות בעלת עור קצת כהה יותר אבל אני מספיק מפותחת כנראה כדי להיות בכל זאת שמחה בחלקי. מאז שכתבתי את הסטטוס לא באמת השתזפתי אבל יצאתי מהארון וזה שיחרר משהו".

מעיין קרת: שיזוף זה לא יפה ולא בריא

ככה חינכו אותנו: שזוף זה יפה. ומי שנולדה כאן לפני שלושים שנה ומעלה אולי עוד זוכרת שהורים, בעיקר יוצאי מדינות אירופה, גרסו ש"שמש היא בריאות", הילדים זכו ל"אמבטיות שמש" בחצר הבית, כדי להעניק לעור מראה שזוף, צרוב שמש, כמו של הצברים, ילידי הארץ.

כנראה שהתפיסה ששיזוף הוא בריאות נותרה בעינה, למרות שאין אחת שלא יודעת ששיזוף יכול לגרום לנזקים איומים בעור. ואלה שלא עושות את זה בשמש, עושות את זה באמצעים מלאכותיים. למשל, שלי גפני, דוגמנית ובעל חברת האיפור "מדינה מילאנו" התראיינה לגאיה קורן בידיעות אחרונות וסיפרה שהיא מחסידות המראה השזוף, אלא שהגנים האשכנזיים מונעים ממנה את הצבע המיוחל ועל כן היא משיגה את המאה השזוף במיטות שיזוף ושימוש בברונזרים: איפור שנותן מראה שזוף ומבריק.

באותה כתבה אמרה השחקנית והדוגמנית רונית יודקביץ, שגם לה עור בהיר, שהיא מעדיפה את המראה השזוף אבל היא נגד שמש. על כן, היא מצאה פתרון יצירתי: "מכונת צבע באופן חד-פעמי ואחר-כך משזף באבקה. כמה שזה אבסורד, כשאתה שזוף אתה נראה יותר בריא".

מכל המפורסמות שאנו מכירים, מצאנו בודדות שכבר שנים מתגאות, בעקביות והתמדה ראויות לציון, בעור הלבן והטבעי שלהן: מעצבת האופנה דורין פרנפורט, השחקנית קרן מור ודוגמנית העל מעיין קרת, שבחרה בגישה שונה, אלטרנטיבית ויוצאת דופן על רקע העובדה שתכתיבי החברה והאופנה. מעיין קרת מציגה פנים זרועי נמשים, ועור צח ובוהק בלובנו.

"אני משתדלת להימנע כמה שיותר מהשמש, אבל החיים פה לא מאפשרים הימנעות מוחלטת", היא מספרת ל"סלונה". "כל קיץ אני משתדלת להקפיד על  שרוולים ארוכים, קרם הגנה, כובע רחב שוליים ומשקפיים. לא משזפת את עורי הלבן, זה לא ממש אג'נדה אבל זה גם מאוד מאוד לא בריא. בנוסף, במקרה שלי אני רק נהיית אדומה ולא שזופה, וכמובן שגם חשיפה לשמש גורמת לקמטים וכתמים על העור בעתיד וממש לא מתחשק לי את זה".

שאלה: מה את חושבת על נשים שצורבות את גופן בשמש?

"אין לי אמפתיה למשתזפות. זה גם  לא יפה בעיני – זה יותר מדי. עור כהה זה יפיפה, אבל עור צלוי מהשמש - לא מדבר אלי".

לדבריה, היא לא זוכה להערות או שאלות בנושא, לפחות לא בפניה: "אני מתארת לעצמי שרואים שזה מה שיש".

גם האופנאית דורין פרנקפורט, לבנה גם היא, שומרת על עורה. "אני הולכת ברגל לעבודה בשמחה גם בימים לוהטים ודואגת ללבוש כובע גדול ולהיחשף לשמש בשעות בוקר מוקדמות ובשעות בין ערביים".

שאלה: את מסוגלת להזדהות עם הכמיהה לעור שחום?

"אני מבינה את הכמיהה. חינכו אותנו שגוף שזוף  נראה בריא וסקסי. אני רק חושבת שכמו כל הנאה בחיים גם בקרני השמש צריך להשתמש במשורה. ההורים הספורטיביים והשזופים שלי עבדו בגינה - ובשעות השיא חבשו כובע.  כואב לי לראות אנשים "מטגנים" מאחר שבגיל מבוגר יותר נזקי השמש מנכיחים את עצמם על העור".

שאלה: מעירים לך שאת שומרת על מראה עור בהיר ולא משוזף?

"ברור שמעירים לי, בישראל הערות הן חלק מהתרבות שלנו".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה