אקסטרים מייקאובר: מכאן לא תבוא המהפכה החברתית

במדינה שבה לאף אחד אין כסף לקרקע, איך עמוס תמם אמור לשפץ בתים פרטיים לאנשים עניים? על הפרדוקס הישראלי של "אקסטרים מייקאובר", הסדרה שמיכל יפה תמשיך לראות בהנאה

13/06/2013
מיכל יפה קבלו עדכונים ממיכל
  • RSS

אני מאוד אוהבת את הגרסה המקורית של "אקסטרים מייקאובר" (או בשמה המלא, "אקסטרים מייקאובר – הגרסה הביתית", כי במקור האמריקאי של רשת ABC התוכנית בשם הזה החלה כתוכנית מהפך לאנשים, ורק אחר כך נולדה הגרסה שבה בונים לאנשים מחדש את הבית). היא מסוג התוכניות שתמיד כמה פרקים ממנה נמצאים לי על היס מקס, וכשאני זקוקה לאיזו מנה מרוכזת של הרגשה טובה ודמעות מזככות, אני צופה בפרק.

את התוכנית הישראלית, שעלתה אתמול בערוץ 10, התיישבתי לראות בחשש קל, בעיקר בגלל השאלה איך הולכים לעשות את זה טכנית. כי בישראל, כידוע, לא בונים בתים מעץ, ובניית בית שלם, עם כל היסודות והיציקות, לוקחת הרבה יותר משבוע. דבר שני, שיפוץ דירה בבית משותף היא הרבה פחות מרשימה, ורוב הבתים הפרטיים בארץ יושבים על קרקעות שממילא שוות הרבה כסף, ולכן מידת המסכנות (לפחות זו הכלכלית) של הדיירים היא מוגבלת. עוד נחזור לסעיף הזה, אבל בינתיים נעזוב את ההתקטננויות ונתרכז בפרק הראשון.

טרגדיה בלתי נתפסת

חיים כהן, שעל ביתו שבפרדס חנה הסתערו אנשי "אקסטרים מייקאובר" בפרק הראשון, עבר לפני כמה שנים טרגדיה בלתי נתפסת. הוא היה עם אמו, אחותו ודודתו במכונית שעלתה באש בתאונת דרכים קשה. חיים הצליח להיחלץ וסבל מכוויות קשות, והן נשרפו למוות. הטרגדיה הזאת, מטבע הדברים, השפיעה עליו קשות, ואחד הסימנים לכך התבטא בהזנחת הבית שלו. לחיים, ולקרן אשתו, יש מסעדה, שבה הם גם נותנים אוכל לאנשים נטולי אמצעים, ובכלל מדובר בזוג נדבנים, שדואגים לאחרים הרבה יותר ממה שהם דואגים לעצמם ולילדיהם.

או אז התנפלו עליהם צוות התוכנית: עמוס תמם המנחה (שאהבתי אותו בכל מה שעשה עד היום, ואין לי שום כוונה להפסיק עם הנוהג הזה), האדריכל נסטור סנדבנק, מעצבת הפנים בעלת השם המופלא גת נמיר חוטר ישי ועוד איש שלא ממש ברור מה תפקידו שם, גירשו אותם מביתם והבטיחו להם בית חדש בתוך 5 ימים.

ב"אקסטרים מייקאובר ישראל" לא ממש מפרקים את הבית ובונים מחדש, כי כאמור אי אפשר לעמוד ככה במגבלות הזמן, אבל כן פירקו לבית של הכהנים את הצורה מבפנים בזמן שהם נפשו להם בכנרת.

בשורה התחתונה, הגרסה הישראלית של "אקסטרים מייקאובר" לא מביישת את המקור האמריקאי ואני מתכוונת להמשיך לצפות בה. היא מרגשת, מהנה ומספקת את הקתרזיס הנדרש ממנה.

4 הערות לסדר

ואחרי שניגבתי את הדמעות, הגיע הזמן להערות הביקורתיות:

1. לא התרשמתי שעוני הוא הבעיה של חיים וקרן. יש להם בית פרטי בפרדס חנה על שטח שנראה די גדול, ושטח כזה שווה הרבה כסף, וגם המסעדה שלהם עושה רושם די מצליח.

2. צופי התוכנית המקורית יודעים שטרגדיות וגורל אכזר הן תנאי בסיסי להשתתפות בתוכנית. סתם להיות עני כבר לא מספיק, כמו שבכל תוכניות הריאליטי המתמודדים צריכים שיהיה להם "סיפור". הבעיה היא שבדרך כלל בניית הבית החדש אמורה לפתור חלק מהבעיות (למשל במקרה של ילד חולה, שאין בבית הישן תנאים מתאימים לטיפול בו), ואני חוששת שגם עוד עשרה בתים חדשים לא יחזירו לחיים את בנות משפחתו שנהרגו.

3. אני לא מוצאת טעם בפיצול הפרק הראשון לשתי תוכניות. מה עוד לא ראינו שם? את הלחץ של להספיק לגמור הכל בחמישה ימים? את החלק הזה מעולם לא סבלתי גם בגרסה האמריקאית. למי אכפת אם עשיתם את זה בחמישה ימים או בשבועיים? נשאר רק לראות את הבית המוכן, ואני מודה שזה מאוד מסקרן (יחד עם הסקרנות לשמוע מה תהיה הגרסה של עמוס תמם ל"Driver, move that bus!"), אבל לא ברור איך ימרחו את זה על פני 40 דקות.

4. והערה אחרונה על משהו ממש קטנוני, אבל שמאוד הפריע לי: לצלם אדם שאיבד את רוב משפחתו בתאונת דרכים כשהוא ואשתו נוסעים באוטו לא חגורים זה, אפעס, קצת חסר טעם.

"אקסטרים מייקאובר ישראל", ערוץ 10, רביעי ושבת, 21:45
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה