משרד הבריאות פוגע באמהות

אתמול אסר משרד הבריאות לקיים מבצעי שיווק לתחליפי חלב. אריאלה רביב, אמא לתינוקת, כועסת: "הדבר היחיד שישיגו זה הטלת עול כלכלי נוסף על המשפחה, בתקופה מאוד לא קלה"

12/06/2013
אריאלה רביב קבלו עדכונים מAriela
  • RSS

אתמול הודיע משרד הבריאות, כי מעכשיו חל איסור על מבצעים שיווקיים הנוגעים לתחליפי חלב (תמ"ל – תרכובת מזון לתינוקות). משרד הבריאות מונע מיצרניות התמ"ל לקדם מכירות כדי לא לפגוע בקידום ההנקה.

ואני רוצה לשאול: מי הטמבל שהגה את הרעיון המטופש הזה, ואיך הוא חושב שהוא יועיל בזה?

את הראשונה הנקתי, השנייה מקבלת תמ"ל

הנה שתי עובדות סותרות:

  1. אני פנאטית הנקה.
  2. הבת הקטנה שלי ניזונה לא מעט מתמ"ל.

מה שיפה בחיים זה שהם תמיד ידעו איך להעניש אותנו על חטא הגאווה. שנים התייהרתי בזה שמעבר לשבוע הראשון בפגייה, בתי הגדולה מעולם לא אכלה תמ"ל. כן, אני מאלה שהסתכלו במבט שיפוטי באמהות שמאכילות מבקבוק והרגשתי שאני אמא משהו משהו כי הילדה שלי ניזונה אך ורק מחלב אם.

מה ששכחתי אז, ביהירותי כי רבה, זה את הפריבילגיות שמאפשרות לי הנקה בלעדית: עבדתי מהבית, הילדה הייתה צמודה אליי כל הזמן, ולא התעורר צורך ממשי לתת לה תמ"ל.

אבל אז הגיעה הללי, ובחיי שהתכוונתי לגדל אותה על הנקה בלעדית. בשלושת החודשים הראשונים עמדתי בזה, אבל התנאים שונים הפעם: יום לימודים שבועי של 12 שעות, פלוס יומיים עבודה בגן הרחיקו לשעות ארוכות את התינוקת שלי ממני. בהתחלה ניסיתי לשאוב, אבל בניגוד לאחותה הגדולה, הקטנה הזאת, שתהיה בריאה, אוהבת לאכול, ולא הצלחתי להתפנות מדי שלוש לשאיבה וכך, בלית ברירה נאלצתי לפנות לאופציה השנייה, או כמו שיועצות הנקה אוהבות לקרוא לה, "שילבתי". כשהיא אתי היא בהנקה מלאה, אצל המטפלת היא מקבלת בקבוק אחד שאוב, ושאר החלב הוא תמ"ל, כי אין ברירה.

הללי רביב, אוהבת תמ"ל (צילום: אלבום משפחתי)

"תיקני את מה שבמבצע"

לראשונה בחיי קניתי תמ"ל, לא בלב קל, כי אני באמת פנאטית בכל הנוגע להנקה, אבל אני יותר פנאטית בקשר לזה שהילדה שלי תאכל. מסתבר שעולם התחליפים קסום ומורכב מאוד. התמ"ל הזה מבטיח שלקטנה לא יהיו גזים, ההוא מבטיח שיש בו רכיבים נחוצים מאין כמותם, והשלישי מתחייב שאם התינוקת תאכל רק אותו, היא תהיה גאון. אחרי שהתלבטתי מה לקנות, למה, איך, מתי, ומה לעזאזל עושים עם זה, חברה טובה איפסה אותי. ההוראה שלה הייתה, "תקני מה שבמבצע!" ואחרי שגיליתי כמה הדבר הזה עולה, שמחתי על העצה. מאז הצטרפתי לכת מחפשות המבצעים – סופרמרקטים שכוחי אל, תאריכים כמעט פגי תוקף, חוסר נאמנות מוחלט למותג, הכול כדי לנסות לחסוך קצת בסעיף הזה, עד שהיא תהיה מספיק גדולה כדי להשתחרר לגמרי מעול התמ"ל.

ועכשיו מסתבר לי שבקרוב כת מחפשות המבצעים עומדת להתבטל – יהיה איסור על מבצעים וחלוקת דוגמיות. מישהו באמת חושב שיש נשים שאינן מודעות ליתרונות החד משמעיים של ההנקה? ואם כל כך חשוב למשרד הבריאות שנניק, למה אין יועצות הנקה מדי יום בבית החולים ובטיפת חלב? למה חופשת הלידה כל כך קצרה? למה אין שום אכיפה של שעת הנקה בעבודה? למה במוסדות עבודה גדולים אין חדר שאיבה מסודר? מאוד קל להנחית הוראה שלכאורה תומכת בהנקה, ולהרגיש שעשיתם משהו, אבל זה מטופש. מי שצריכה תמ"ל, או בוחרת להשתמש בתמ"ל תקנה אותו, בכל מחיר, והדבר היחיד שישיגו כאן זה הטלת עול כלכלי נוסף על המשפחה, בתקופה מאוד לא קלה.

האנשים במשרד הבריאות צריכים להבין שאנחנו די מחבבות את הילדים שלנו, ושאנחנו מקבלות עבורם ועבורנו את ההחלטות הטובות ביותר. תנו לנו את המידע, את התנאים, ומעבר לזה, תסמכו עלינו ותנו לנו לבחור.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה