הקלפים שחשפו את מחלת הנפש

לקליניקה של נחמה מירב, קוראת בקלפי טארוט, נכנס זוג "פרק ב'": היא סוערת, הוא שתקן. תוהים מדוע בנותיו ניתקו מגע והבן מתנכר לאימו. אבל את הקלפים אי אפשר לרמות

09/06/2013
נחמה מירב קבלו עדכונים מנחמה מירב
  • RSS

בוקר אחד, נכנס לקליניקה זוג בגילאי 50+. כמקובל בכל קריאה זוגית, הצבתי עבורם שני כיסאות מולי, כשהאישה אמרה בהתחנחנות "דין דין שלי, אכפת לך שאשב בחיקך?" וזינקה על ברכיו של בן זוגה, ששמח למגע האהבה הזה.

כשקבעה אתי את הקריאה בטלפון, סיפרה לי יעל שהכירה את דין דין (דניאל) כששירתה בחיל הים, והוא היה המפקד שלה. הם התאהבו, יצאו שנה, כמעט התחתנו ונפרדו. היא לא פירטה מה קרה אז, אך הדגישה שהיקום הפגיש אותם שוב בחתונה של מכרים, ומאז הם צמודים כל הזמן.

מדוע הבנות ניתקו מגע?

בקריאה יעל כמעט ולא נתנה לדין דין לדבר. היא מילאה את החלל בסיפוריה וברצונותיה, ומידי פעם רכנה אל אהובה השתקן ונשקה על צווארו, מחווה די אינטימית שכנראה לא הפריע לה לעשות, גם מול זרה מוחלטת. מידי פעם גם ענתה לשיחות בסלולרי, ונתנה הוראות להעביר חבילות שקנתה לכתובת החדשה שלה ושל דין דין.

היא בקשה מהקלפים שיעזרו להם להבין מדוע שתי בנותיו של דניאל ניתקו מגע איתו. שנים רבות הוא שימש להן גם אב וגם אם (אשתו נפטרה בגיל צעיר מסרטן), ודאג לכל מחסורן, כולל לימודים, ושימש כדברי יעל "בתור הכספומט הפרטי שלהן". עכשיו, לאחר שהחל לפזר כספים עליה, אהובתו (אלמנה אף היא), נעלמו הבנות מחייו.

עלה והופיע קלף הערמומיות, שבע חרבות, כאחד ההסברים לניתוק הקשר: הבנות רואות את האישה החדשה בחייו כמניפולטיבית, רעה ובעיקר גנבת.

יעל הייתה מהממת, שטף דיבורה השתלט על החדר. ניסיתי להשחיל מילה פה ושם, ולהסביר לדניאל, שנראה עצוב וכואב אך מאד מאד מאוהב, שיש לשער שזהו תהליך טבעי שעוברות בנותיו, ועליו בהדרגה להחזירן אל חייו. ויעל ממשיכה לדבר – היא רוצה לנסוע לטרק מסוכן בהרי האנדים, היא רוצה לצנוח צניחה חופשית - ומכיוון שדניאל הוא הרפתקן כמותה, בוודאי שהוא יצטרף בשמחה.

הם יצאו מהחדר מחובקים, משאירים אחריהם את האוויר המחושמל שיצרה האישה הזו.

"יעל ישנה עכשיו"

חלפו חודשיים, ואני תהיתי האם צלחו השניים את הצניחות והמסעות בהרים. דניאל ענה לי בקול שקט, "יעל ישנה עכשיו, למעשה היא כבר במיטה חודש תמים ואני לא מצליח להוציא אותה מהמיטה." ותוך כדי שיחה אני בודקת בקלפים, ומיד עולה קלף המגדל, שמודיע חד משמעית: "המשבר כאן!". מצבי הרוח המשתנים לא הותירו בי ספק: מדובר במקרה קלאסי של אישיות דו-קוטבית. ביקשתי מדניאל שיצור קשר עם בנה המנוכר של אהובתו, וזה אכן אישש את ההבנה, שיעל הסתירה מאהובה שיש לה מניה דיפרסיה, ושבתקופה האחרונה אף הפסיקה לקחת תרופות.

כיום יעל מאושפזת וזוכה לביקורים יומיים של דין דין, שמתעקש להגיע למרות שהיא אינה רוצה לראותו. נקווה שהכדורים והטיפולים יאזנו אותה, והיא תוכל להיות כמו כולנו: רגילה ומשעממת, אך בריאה בנפשה וברוחה.

בקלף שבע החרבות: מופיעה דמותו של גנב ערמומי שנכנס למחנה ובורח עם שללו. זהו ק לף המראה התנהלות קשה ולא ישרה.

קלף המגדל המתמוטט: הוא משבר פתאומי שמגיע משום מקום, פוגע בחוזקה במי שעומד בדרכו. האש הבוערת מהגג וההר הגבוה מקשים על הימלטות למקום מבטחים. חלק מהאנשים לא ישרדו, וחלק יצליחו לצאת – פצועים אך בחיים, ויוכלו להמשיך הלאה. כך בני האדם מתנהלים בזמני משבר.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך