אנג’לינה ג’ולי לא לבד – גם תמר עברה כריתת שדיים

ג'ולי הפתיעה את העולם כשבישרה על כריתת השדיים שעברה. גם תמר, ישראלית בת 28 שאמה ואחותה חלו ונפטרו מסרטן השד והשחלות, החליטה לעבור את הניתוח ומספרת על הקשיים ועל התקווה

01/08/2013
מדור שיווקי קבלו עדכונים ממדור
  • RSS

לפני כשבועיים בישרה השחקנית אנג'לינה ג'ולי לעולם כי עברה כריתת שד מניעתית כפולה  לאחר שגילתה כי היא נשאית של מוטציה בגן BRCA1 שמעלה משמעותית את הסיכון לפתח את סרטן השד וסרטן השחלות. בפתח הטור המרגש הזכירה ג’ולי בת ה-37 את אימה מרשלין, אשר נפטרה מסרטן השחלות בגיל 56. עוד סיפרה ג'ולי כי משהבינה שהיא נשאית בעצמה וכי הסיכון גדול ומשמעותי עבורה, החליטה למנוע אותו מראש ולעבור כריתת . שדיים דו צדדית.

גם תמר, בת 28, מירושלים, אשת הייטק , נשואה ואם לשני ילדים בני 4 ו-2 גילתה בדרך הקשה, המצמררת, שהיא נשאית של מוטציה בגן BRCA1. זה הסיפור שלה, כפי שסיפרה לסלונה:

רוצה לשמוע עוד על ‘גנטיקס’ ולקבל ייעוץ בנושא? לחצי כאן

"אמי חלתה לפני 4 שנים בסרטן השחלות. היא הרגישה כאבי בטן, אבל הרופאים לא בדיוק ידעו מה יש לה. חשבו שאולי אלו אבנים בכליות. היא עברה כל מיני בדיקות, עד שהתגלה הגוש, שכבר התפשט לכל חלל הבטן. היא נכנסה מיידית לחדר ניתוח, בחששות גדולים. לאחר מכן הרופאים הסבירו שהוציא כל מה שיכלו, את השחלות, את הרחם, את שרידי הגידול בחלל הבטן, והפנו להמשך טיפול כימותרפי".

במהלך ארבע השנים הבאות עברה אמה של תמר 4 טיפולים כימותרפיים, בעקבותיהם סבלה מתופעות לוואי קשות, כולל נשירת שיער, הקאות חולשה וחוסר תיאבון. אבל אלו התגמדו לעומת המכה הבאה שנחתה על המשפחה: במהלך מאבקה של האם במחלה, התגלה כי גם בתה הראשונה, אחותה הגדולה של תמר, חולה בסרטן.

"אמא נפטרה 10 חודשים אחרי אחותי"

"בשלב הזה אמא הבינה ועברה בדיקה לגילוי הנשאות למוטציות בגנים  BRCA1 וBRCA2   ואכן התגלתה כנשאית. היא סיפרה לי ולאחיותי. עוד לא הספקנו לעכל מה זה אומר, המחלה התגלתה גם אצל אחותי הגדולה, שכבר היתה אמא לשני ילדים קטנים. זה היה שוק. מה גם שהתברר שהמחלה שלה כבר שלחה גרורות. אחרי שנתיים וחצי, כשהיא בת 33, אחותי נפטרה מסרטן השד. לא די שאמא היתה חלשה מהטפולים הכימותרפיים, הידיעה שאחותי חולה החלישה אותה מאוד. כעבור 10 חודשים, אמא נכנעה למחלה ונפטרה.

"זה היה קשה, מציאות בלתי נתפסת. לעבור מאחת, לשנייה, בלי שיש לך זמן לעכל. בתי חולים, בתי קברות, הכל מתערבב. ואת חושבת על עצמך, על העתיד ודואגת. לא שחששתי שאני הבאה בתור, אבל זה עבר בראש. אני מאמינה שהכל מלמעלה, והחיים שלנו לא בשליטתנו. החלטתי לעשות כל מה שאני יכולה, והתפללתי שזה יספיק.

"כשאחותי סיפרה לי שאפשר לעשות ניתוח מקטין סיכון, לא התייחסתי כל כך. היה לי תינוק, ולא חשבתי בכיוון. אבל אחרי שהיא נפטרה והבנתי שהסרטן הזה  יכול להרוג, וגם נשים צעירות יצאתי מהתמימות. הבנתי שלא כולם נרפאים מהמחלה הזו. למזלי הכרתי מישהי שעשתה את הניתוח לכריתת שדיים מניעתית. בזכותה הכרתי את עמותת ברכה, התמודדות והקטנת הסיכון של סרטן השד והשחלות, בניהולה של ליסה כהן. זה המזל הכי גדול שלי. אחרי חודשים מייסרים של חשיבה האם לעשות את זה, ומתי – עכשיו או לדחות, זה צעד מאוד משמעותי – אזרתי אומץ להגיע לאחד המפגשים של העמותה, וגיליתי שאני לא לבד. המפגש בעמותה נתן לי אפשרות לדבר על זה. מצאתי עם מי להתלבט".

"הספקתי לעשות את הניתוח לפני שאמא נפטרה"

אחרי לבטים לא קלים, תמר החליטה לבצע את הניתוח, בתמיכתו של בעלה. "הבנתי שהמחלה הזו קטלנית, שלא משחקים איתה, שאפשר למות ממנה גם בגיל 33. הספקתי לעשות את הניתוח לפני שאמא נפטרה. עברתי כריתה של שני השדיים עם שחזור מיידי. מאז עברה שנה, זה לא היה קל, אבל הצלתי את חיי. כל הפחדים שהיו לי לפני הניתוח, נעלמו. ההתאוששות היתה מהירה. זה היה הדבר הכי נכון שעשיתי. הרגשתי שאני חייבת לעשות את זה, לשמור על עצמי למען אמי, למען אחותי ולמען הילדים הקטנים שלי".

"אני חושבת שאנג'לינה ג'ולי, ההוליוודית, נציגת עולם היופי והזוהר, עשתה צעד ענק, מבחינת הפרסום והעלאת המודעות לגבי נשים נשאיות של מוטציות בגנים  1BRCA ו- BRCA2 מי שלא חוותה את הבעיה הזו, לא מכירה את הפרטים, את הקשיים שיש במחלה, חשוב שתהיה מודעת, שנשים יכירו וידאגו לעצמן, שישאלו, שיתעניינו. לצערנו נשים רבות מגלות את המחלה בשלביה המאוחרים כי לא היו מודעות לסיכון שלהן. וזה כל כך מצער, כי אפשר היה למנוע את המחלה.

"מה שג'ולי עשתה אולי נשמע לרבים קיצוני והזוי, אבל עבור מי שנמצאת במצב הזה, ויודעת שהיא חלק מקבוצה, שיש עוד נשים, ובפרט מפורסמות, זה נותן תקווה. חשוב לדעת שיש ניתוח כזה, ושהוא אפשרי, למרות שזה נשמע קיצוני. גם אני, שעשיתי את הניתוח הזה, לפעמים לא מעכלת מה עשיתי. מי שלא יודעת מהו סרטן, מי שלא חוותה את המחלה מקרוב, לא מבינה שהרופאים עלולים לטעות, עלולים לפספס, לגלות את המחלה מאוחר מדי. כי גם אם מגלים את הגידול ומסירים אותו, נכנסים לסטטיסטיקה של הסרטן וישנו תמיד חשש שהמחלה תחזור. הניתוח הוא סוג של שקט נפשי, של הפחתת הסיכון. אני נמצאת תחת מעקב, ולמרות שגילוי המוטציה בגן הכניס אותי לפחד, אני יודעת היום איפה אני נמצאת, שהסיכון שהמחלה תתפרץ פחת משמעותית".

רוצה לשמוע עוד על 'גנטיקס' ולקבל ייעוץ בנושא? לחצי כאן

חלחלח

הכתבה בשיתוף גנטיקס, ביטוח בריאות של הפניקס חברה לביטוח בע"מ המציעה כיסוי מקיף לאבחון גנטי והתאמת הטיפול הרפואי והתרופתי בהתבסס על הנתונים הגנטיים של המבוטח.

מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה