דילמה: חשבון משותף או נפרד?

כשבני זוג מחליטים למסד את הקשר, אחת השאלות שעולות היא בנוגע לחשבון בנק משותף או נפרד. רגע לפני שאתם מקבלים את ההחלטה, כדאי לשקול את היתרונות והחסרונות שבכל מהלך

02/07/2013
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS
» ביחד או לחוד? (צילום: Thinstock)

הגיע הרגע, עליתם שלב במערכת היחסים והחלטתם למסד את הקשר. האם זה גם הרגע לאחד כוחות כלכליים? האם הגיע הזמן לנהל חשבון משותף אחד לשני בני הזוג? או שמא להמשיך להתנהל בשני חשבונות נפרדים?

לניהול שני חשבונות נפרדים יתרון אחד ברור: ככה סכומי השופינג יישארו נעלם עבור בן הזוג, וכל אחד ימשיך לרכוש (וליהנות) בלי לתת דין וחשבון לאף אחד. ועכשיו ברצינות. אין מה לעשות, לניהול שני חשבונות בנק יש משמעות של שמירה על עצמאות כלכלית אליה הייתם רגילים עד היום,   וכך גם קל להימנע מריבים מיותרים על הסכום שהוצאנו על הנעליים או הג'ינס החדש. מצד אחר, המצדדים בחשבון משותף יטענו שמדובר בצעד חשוב עם משמעויות רגשיות המעידות על המחויבות של שני בני הזוג ועל האמון שנוצר ביניהם.

אם תבחרו לנהל חשבון משותף יש לכך לא מעט יתרונות. ראשית, ככל שהמשכורת הנכנסת לחשבון גבוהה יותר, כך גם ההטבות שתקבלו מהבנק יהיו טובות יותר ויתכן שאף תחסכו בעמלות. ניהול חשבון משותף גם מספק מעין כרית ביטחון לבנק  שיודע שבמצב בו אחד מבני הזוג יפסיק להפקיד משכורת לתקופה כלשהי, הכנסתו של בן הזוג השני תסייע להם לעמוד בהתחייבויותיהם.

בנוסף, אם תנהלו חשבון אחד יהיה לכם קל יותר לשלוט בהוצאות המשפחתיות. כל ההכנסות ייכנסו לחשבון אחד, וכל ההוצאות יצאו מחשבון אחד, והבקרה תהיה קלה הרבה יותר. תראו מהר מאד שההתנהלות הכלכלית עשויה להיות מוצלחת יותר, תקבלו דף חשבון אחד שלמעשה מפרט את כל ההוצאות וההכנסות של הבית ויהיה לכם קל יותר לשלוט על המצב הכלכלי כשכל הפרטים מרוכזים במקום אחד ולא במספר חשבונות.

אם אתם מחליטים לפתוח חשבון חדש, חשוב לבדוק לאילו הטבות אתם זכאים. כך למשל, בעת פתיחת חשבון בבנק דיסקונט, מקבלים מענק מכובד של עד 2,000 שקלים, בהתאם לגובה המשכורת. המענק מופקד ישירות לחשבון ואפשר להשתמש בו לכל מטרה.

לאזן אחד את השני

מה לגבי המינוס? אם כבני זוג ניהלתם שני חשבונות, כאשר חשבון אחד היה במינוס תמידי ואילו החשבון של השני היה רוב הזמן ביתרה, הרי שחשבון אחד "יאזן" את ההוצאות של בן הזוג הראשון ותחסכו את הריבית על משיכת היתר. מהצד השני, אם שניכם נוהגים לחרוג ממסגרת האשראי שלכם, הרי שעליכם לבדוק האם כדאי לכם לנהל שני חשבונות נפרדים. יתכן שתקבלו בכל אחד מהם אפשרות להיכנס לאוברדראפט אשר יהיה גדול יותר מהאשראי שתקבלו בחשבון אחד.

האיזון בחשבון משותף בא לידי ביטוי בדרך נוספת. כולנו מכירים מצבים בהם אנו עוברים חודשים "חנוקים", חודשים בהם ההוצאות שלנו עולות על ההכנסות וקשה לנו מאוד להתמודד עם המצב הכלכלי. לעיתים, בעוד בן זוג אחד עובר חודש עמוס בהוצאות או תקופה כלכלית קשה, בן הזוג השני נמצא במצב כלכלי טוב ויכול לאזן את הראשון. אם לשניים יהיה חשבון אחד הרי שהמשמעות היא שבני הזוג יאחדו כוחות ויצלחו את המצב הקשה ביחד. יש לציין כי אם מדובר בבני זוג עצמאיים, הרי שמומלץ להחזיק שני חשבונות - אחד למשק הבית וחשבון נוסף לעסק, ולהפריד בין ההוצאות של העסק והבית.

בכל מקרה, לא משנה מה תבחרו, זכרו שכסף הוא רק כסף, ולכן, חשוב לקבל את כל ההחלטות ביחד, לאחר ששקלתם היטב את היתרונות והחסרונות של כל מהלך, וזאת על מנת לשמור על האמון ועל מערכת היחסים.

_____________________________________

רוצים לקבל פרטים נוספים על ההטבות בפתיחת חשבון חדש בדיסקונט? לחצו כאן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה