דמי כיס כבר נתתם?

מתי כדאי להתחיל לתת לילדים דמי כיס, איזה סכום לתת והאם לאפשר להם לקנות כל מה שהם רוצים? רגע לפני שאתם שולפים את הארנק כדאי לקבל החלטות ולשוחח עם הילדים

31/07/2013
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS
» עצמאית בשטח (צילום: Thinstock)

דמי כיס לילדים - לתת או לא לתת? כמו במחזה המפורסם של שייקספיר גם במקרה הזה הורים רבים מתלבטים איך לעשות את הצעד הזה בצורה נכונה. מצד אחד אין ספק שמדובר בהחלטה חינוכית חשובה, שלמעשה מכניסה את הדור הצעיר במשפחה לתוך עולם כלכלי חשוב. מאידך, הצעד הזה מלווה בשאלות ותהיות רבות כמו באיזה גיל כדאי להתחיל לחלק דמי כיס, תחת איזה תנאים, איזה סכום לתת ובאיזה אופן.

לפני הכל, כדאי לזכור שבכל גיל שבו אתם שוקלים להתחיל לחלק דמי כיס, עדיף לעשות זאת רק לאחר הכנה מוקדמת מול הילד. במילים אחרות, דמי כיס אינם עומדים בפני עצמם אלא הם חלק מהחינוך הפיננסי שניתן על ידיכם לילדים. מומלץ, למשל, לשוחח עם הילד על כסף בהיבטיו השונים ולהבהיר מושגים כלכליים שכיחים כמו תכנון פיננסי, שליטה בהוצאות ובהכנסות, צרכנות נבונה וכדומה, כמובן בהתאם לגילו של הילד. במקביל אפשר לשוחח איתו על המציאות הכלכלית של המשפחה, לספר לו על כל מיני מטרות שאתם כהורים הצבתם לעצמכם בתחום הכספי כמו חסכון לקראת חופשה משפחתית או רכישת רכב חדש.

שאלה אחרת שמעסיקה הורים נוגעת לסכום הכסף שכדאי לתת. באופן עקרוני אפשר לומר שדמי הכיס תלויים במספר גורמים עיקריים - גיל הילד, סדר היום שלו וכמובן, הצרכים שלו. במובן הזה צריך לזכור שככל שהילדים גדלים, כך יש להם צרכים רבים ויקרים יותר. בגיל ההתבגרות חשוב במיוחד להגדיר מהו הסכום שאתם רוצים ויכולים לתת ומה אתם מצפים שהילד יממן בסכום הזה - בגדים, ארוחות בחוץ, בילויים וכו'.

בנוסף, צריך להחליט באיזה אופן יש להעביר את סכום הכסף. כשמדובר בילדים קטנים יחסית, ההמלצה היא לתת להם בכל פעם מטבעות ושטרות שונים כדי שילמדו לזהות את סכומי הכסף המגוונים. כמו כן, מומלץ להרגיל את הילד לשמור על כספו במקום מסוים ובטוח כמו קופת חסכון או מגירה שניתן לנעול עם מפתח.

אם עד היום דמי כיס ניתנו רק בשטרות או מטבעות, היום כבר יש דרכים נוספות ומתקדמות יותר. לדוגמה, מפתח 2go, כרטיס בלעדי של דיסקונט, שניתן להטעינו ב-400 שקלים בכל פעם. הכרטיס מאפשר בקרה ומעקב מדויקים של ההוצאות וההטענות בכרטיס. במקרים רבים אנחנו ההורים לא זוכרים בדיוק כמה נתנו ומתי, ובזכות הכרטיס הבעיה הזאת נפתרת מאליה. מדובר בכרטיס שניתן לטעון אותו בכסף בכל זמן, מכל מקום דרך הטלפון או אתר האינטרנט, ולשלם איתו בדומה לכרטיס אשראי רגיל. הילד יכול למשוך איתו כסף או לשלם באמצעותו בקולנוע, בחנות בגדים ובעצם, בכל מקום שמכבד כרטיס אשראי של ויזה כאל.  בנקודה זאת כדאי גם להזכיר את נושא הסודיות והביטחון של המפתח - אמנם הכרטיס פועל בדומה לכרטיס אשראי לכל דבר, אך עם זאת על הכרטיס עצמו מוטבע אך ורק שמו של הילד ללא שם בעל החשבון וחשוב מזה - ללא מספר החשבון.

יתרון נוסף למפתח go2 של דיסקונט, קשור ללא ספק להיבט החינוכי במתן דמי הכיס למתבגרים. מכיוון שמדובר בכלי פיננסי שמשמש מבוגרים, הוא משדר לילד מסר של רצינות ואחריות, בכל מה שקשור לניהול העניינים הכלכליים שלו. לבסוף, מכיוון שבסופו של דבר גם בגיל העשרה אנחנו מדברים עדיין על ילדים שנקלעים לעיתים למצבי מצוקה בלתי צפויים, מפתח 2go, כפי שצוין, מאפשר העברת כסף באופן מיידי לכל מקום שבו הילד נמצא. כל מי שהוא הורה לבני עשרה יכול להעיד בחצי חיוך שמדובר ביתרון גדול מאד.

_____________________________________

רוצים לקבל פרטים נוספים על מפתח 2go? לחצו כאן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה