החיילות המתפשטות לא נחות

תמונות חדשות של חיילות בערום ובנשק נחשפות בפייסבוק, ודובר צה"ל נבוך ומבולבל. האם גופה של חיילת הוא רכוש הצבא? ולמה לדוגמניות מותר?

03/06/2013
נעמי אלון קבלו עדכונים מנעמי
  • RSS

התמונה עוררה סערה מרגע שהתפרסם דבר קיומה: שלוש חיילות צה"ל שפניהן טושטשו מול המצלמה, אחת בחזייה, תחתונים וסנדלי אצבע, השתיים האחרות לובשות מדים ונעלים צבאיות, מפנות עכוזים (נאים, עגלגלים  ומוצקים יש לציין) למצלמה, מכנסיהן הצבאיים מופשלים, והחוטיני מבצבץ לו בהתרסה. מדובר, כך דווח, בחיילות צה"ל המשרתות באחד מבסיסי הדרום והתמונה הופצה בפייסבוק והסעירה גולשים רבים. בינתיים הרשת לא מפסיקה לגעוש, כאשר תמונות נוספות של החיילות התפרסמו בפייסבוק, בתחתונים חזייה והנשק, וההד התקשורתי בעולם לא אחר לבוא - כולל אייטמים בהפינגטון פוסט ובסאן הבריטי.

צילום מסך, פייסבוק

התגובות של הגולשים ברשת נעו בין חרמנות גלויה לזעם קדוש. בצה"ל זעמו על פרסום התמונה, ומדובר צה"ל נמסר כי "התמונה עומדת בניגוד לערכי צה"ל ולהתנהגות המצופה מחיילות וחיילי צה"ל".  ההשראה לתמונה, הייתה כנראה תמונה שפורסמה בינואר 2012 ותיעדה חילות צה"ל שהצטלמו כשעל גופן אפודי קרב וקסדות בלבד.

>> נעמי אלון בראיון עם בן כספית והילה קורח, ברדיו 103, על הפרשה

קצת מוזרה האמירה של דובר צה"ל על ערכי צה"ל וההתנערות מהתמונות החושפניות, כשנזכרים באותה הפקת אופנה מתוקשרת משנת 2007, זו שהפכה את   גל גדות עד אז מלכת יופי די אלמונימית, לסלב והביאה לה את פריצת הדרך הבינלאומית, מדובר היה בהפקת אופנה למגזין "מקסים" זה שמעמיד על שעריו כוכבניות מעורטלות, שהופקה בשיתוף משרד החוץ הישראלי (ומן הסתם עברה דרך דובר צה"ל) ונשאה את השם המזמין "נשות צבא ההגנה לישראל" כשעל שער המגזין השתרעה גדות בתנוחה מתמסרת , שלל קרב מפתה, כשרק ביקיני זעיר לגופה יחד עם גדות הצטלמו עוד דוגמניות חיילות כמו ניבית בש, ירדן הראל והיא גובתה במסיבת קוקטייל שערך משרד החוץ ובקמפיין שנשא את השם Piece in the  Mideast   , וכן, זו לא שגיאת הקלדה, מדובר ב"חתיכה במזרח התיכון" כן, ככה ממש, בלי להניד עפעף.

מימין: גל גדות על שער מקסים. משמאל: התמונה המדוברת של החיילות, צילום מסך פייסבוק

אז ככה, לא באמת מוזר השילוב הזה בין צבא וארוטיקה, הכי אפקטיבי ומחרמן, תנו לנו לוחמים מסותתים, וחיילות חטובות, אם אפשר עם נשק. יותר פאלי וארוטי מזה לא תמצאו. ובכלל, צריך להזכיר שהשילוב בין חזון לאומי וארוטיקה היה שם גם בימי חבורות החלוצים הציונים, ולמי שיחזור לכתבי מאיר יערי בביתניה ימצא שם יחסים סוערים וארוטיים לא פחות.

אבל במדים וארוטיקה עסקינן, המיניות והמתח המיני הבין גברי, ובין גברים לנשים, הסקס אפיל של מדים גבריים על גוף נשי צעיר,  לא פלא שאפשר בעבר היה למצוא את בר רפאלי (שלא ממש לבשה את מדי צה"ל) לוהטת עוד יותר מתמיד, על שער המהדורה האיטלקית של המגזין GQ כשהיא לובשת עליה קסדה צבאית בלבד וידיה עוטפות את שדיה.  רפאלי לא ממש המציאה את הגלגל כך מתברר, אם נחזור לשנת 74, נמצא את החיילת המשוחררת פנינה רוזנבלום או מיס רוזי כפי שהיא מכונה בכתבה בצהובון הבריטי דיילי מירור, כשהיא מצולמת בתנוחות חושניות עם מדים, ומספרת שסולקה מצה"ל בגלל שהייתה יותר מדי סקסית(!) ובגלל התיקונים הפעוטים שנהגה לעשות במדי החאקי הסטנדרטיים על מנת להתאימם לקימוריה המפורסמים.

קרן מיכאלי, היפה בנשים, דווקא לא עטתה עליה את מדי צה"ל כשהצטלמה כחיילת  בשירות סדיר מעורטלת לקמפיין מסחרי, כשזוויות צילום עדינות מסתירות את אבריה האינטימיים. התוצאה: מיכאלי נשלחה למחבוש, ובתגובה  צילם אותה קדמי בצילום איקוני מתריס כחיילת צה"ל עירומה, כשלצווארה דסקית צבאית ולראשה כומתה, עומדת כששדיה מול המצלמה. גם שרון מרקוביץ', שהשתתפה בריאליטי "הדוגמניות 2" בילתה במחבוש למרות שקיבלה אישור מדובר צה"ל להצטלם לשער של "רייטינג", אולי בגלל שהתוצר הסופי היה תמונות  שכללו מכנסים צבאיים כאשר על פלג גופה העליון רק דסקית  ופלנלית המכסה מינימלית את שדיה.

השילוב בין שירות צבאי בגיל ההורמונאלי ביותר, בצוותא בחבורת צעירים חופן בחובו הרבה ריגוש. רומנים בצבא, וסקס,  גילויי מיניות, הם חלק ממה שעוברים חלק גדול מהחיילים והחיילות, תוסיפו לזה את העובדה שהגוף הפרטי של החיילת  והחייל שייך לגוף הציבורי, הלאומי, הגברי בדרך כלל, וקבלו שערוריות זוטא כמו הצילום שהתפרסם של חיילי צה"ל עירומים לגמרי, מצדיעים למצלמה במחווה לנסיך הארי, כשהנשק שלהם מסתיר בקושי רב את איבריהם האינטימיים, שלא לדבר על העובדה שכמובן מכוון בזווית ארוטית ופאלית למשעי, או השערורייה שהתרחשה כשתמונות חיילי צה"ל מחטיבות כפיר, גולני ושריון שצולמו בעירום במוצבי צה"ל השונים הופצו באתרי פורנו של גייז בעולם כשבחלק מהם עומדים ערומים ואוחזים בדגלי יחידותיהם, וכמובן שערוריית הפצ'ולי , שפרצה כאשר לוחמים במסייעת של גדוד צנחנים איימו לשבות במחאה על האיסור לשאת על צווארם את מה שהפך לקמע היחידתי בקבוקון המכיל את הנוזל האינטימי נשי של חברותיהן.

חיילי צה"ל במחווה לנסיך הארי, צילום מסך פייסבוק

.

אז האם  הפגיעה בערכי צה"ל היא שהכעיסה את דובר צה"ל בנוגע לתמונה? מסתבר שערכי צה"ל יכולים להיות נזילים מאוד כשמדובר בשימוש שצה"ל עושה בגוף נשים על מנת לקדם את הדימוי של ישראל דרך החיילות שלו, מה שדובר צה"ל אומר, בעצם, הגוף שלכן הוא הרכוש שלי, משאחפוץ הוא כלי לקידום הדימוי היפה של צה"ל אבל לכן אין רשות להשתמש בו על דעת עצמכן כל עוד אתן במדים. מה שבדובר צה"ל צריכים לזכור זה שמדובר בחיילים גרסא 0.2 , שמדגימים מול המצלמה באתרים החברתיים את מה שהם יודעים ומכירים, ישראל חדשה ונטולת מעצורים, עכבות, אולי גם טעם טוב, אבל היי, לפתוח רוכסן או להשיל מדים מול מצלמה נראה טבעי באותה מידה שהפורנו הרך של הריאליטי או הקשה והמדמם של מהדורות החדשות בא לנו בטבעיות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה