"אלימות היא בחירה שגברים לעולם לא צריכים לקבל"

וידאו: סר פטריק סטוארט, כוכב "מסע בין כוכבים", סיפר במפגש עם מעריצי הסדרה על מאבקו האישי והציבורי באלימות נגד נשים

02/06/2013
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS

רגעים מעוררי השראה יכולים לצוץ דווקא במקומות הכי פחות צפויים. ספק רב אם סר פטריק סטוארט, הלא הוא קפטיין פיקארד השני מ"מסע בין כוכבים", ציפה לתת נאום סוחף על אלימות נגד נשים, במפגש מעריצים שגרתי בכנס "קומיקפלוזה" שנערך בטקסס  - אבל תשובה שנתן למעריצה, הפכה להיות וידאו ויראלי עם מיליוני צפיות, והתפעלות חובקת עולם.

בשלב השאלות מהקהל, מעריצת "מסע בין כוכבים" בשם הת'ר סקיי קיבלה את רשות הדיבור, ברכה את סטוארט על פועלו נגד אלימות במשפחה, ושאלה מה ההישג הגדול שלו בחייו מעבר למשחק. סטוארט אמר לה שהתשובה בגוף השאלה: הפעילות החברתית שלו היא ההישג הגדול שלו, והיות שהוא קרבן אלימות במשפחה בעצמו, ובן לאישה מוכה, הוא מרגיש שכשם שלא יכול היה לעזור לאמו בעבר - הוא עוזר עכשיו לנשים אחרות שסובלות ממנה.

סטוארט הרחיב ואמר, כי רק לאחרונה למד שאביו המתעלל סבל ממה שקראו לו אז "הלם קרב", ולמעשה היתה זאת פוסט טראומה קשה משירותו הצבאי באיזורי קרב. "היום אנחנו יודעים איך לטפל בדברים כאלה, אבל אז פחות או יותר אמרו לגברים - תקחו את עצמכם בידיים. וכשסיפרתי למומחה על ההתנהגות של אבי, הוא אמר שאבי למעשה צבר בתוכו את כל החוויות הקשות שעבר, ולא שחרר אותן מעולם". אחרי שלמד על הרקע של אביו, סטוארט החל במקביל לעבודתו בנושא אלימות נגד נשים - לקדם גם עמותה הקוראת לטיפול בחיילים שסובלים מפוסט טראומה.

בהמשך דבריו, סטוארט שאל את הצעירה, קרבן של אלימות פיזית ומינית בעצמה, כיצד היא מרגישה היום. "היום אני בסדר", ענתה, "אני יודעת שמה שקרה לי זה לא באשמתי, למרות שבחברה יש נטייה להאשים את הקרבן", היא אמרה, וסטוארט הזדהה: "כל ילדותי שמעתי נהגי אמבולנס ורופאים אומרים לאמי: 'בטוח עשית משהו שהרגיז אותו. צריך שני אנשים כדי לפתוח בויכוח'", סיפר" 'זה לא נכון! אמא שלי לא עשתה דבר! וגם אם הייתה עושה  - אלימות היא בחירה שגברים לעולם לא צריכים לקחת!".

האולם כולו עמד והריע לסטוארט, אשר סיים את דבריו בחיבוק אמיץ עם סקיי. היא המשיכה לכתוב על האופן בו הושפעה מהמפגש המרגש, בבלוג שלה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה