אז כמה עולה לנו החופש הגדול?

השילוב של חופש גדול וגזרות כלכליות, עומד לפעור להורים הישראלים חור ענק בכיס. ריקי כהן סופרת את הימים עד לסוף יוני בחרדה עצומה

02/06/2013
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS
» הכיף שלך, החרדה הכלכלית שלנו (צילום אילוסטרציה)

לא יודעת מה איתכם, אני סופרת לאחור את הימים לחופש הגדול באימה ענקית. לא כל כך מהאורך השערורייתי שלו, והמחנק עם שעות הילדים ללא מסגרת, טוב, גם - אבל בעיקר מההוצאה הכספית המופרכת שבגינו. בעצם, אני כן יודעת מה איתכם כי שאלתי אתכם בפייסבוק ובטוויטר, ואני רואה שוב ושוב שהורים כותבים על עלויות ה"סידור" לילדים בחופש הגדול בחרדה עצומה. ועכשיו, עם הגזרות שמקצצות מאות שקלים בהכנסה שלנו, הרבה מאי פעם.

בכל שנה, חודשי יולי אוגוסט משאירים אותנו עם מינוס מבהיל בחשבון, ולא, אל תגידו לי שצריך לחסוך לזה מראש. אתם יודעים איך זה. השנה זה  כנראה יהיה יקר יותר. רק על חודש יולי, שילמתי 5,000 שקל, מהם 2,800 לקייטנת הצהרון בת ארבעה שבועות לילדה העולה לב', והיתר לקייטנה בת שבועיים לבכור העולה לו' ומחנה צופים בן שלושה ימים. ומה באוגוסט? הם יהיו בבית, בחלק מהזמן תהיה שמרטפית ב30-35 לשעה שקל פלוס נסיעות כדי שאוכל לשמור על מינימום הכנסה (אני עצמאית שעובדת מהבית), ויהיו גם דרישות לאטרקציות. על חופשה שנתית נוותר, אבל נסיעות קצרות למופעים וים וכדומה יעלו גם הם מאות שקלים.

בדיקה שערכתי להשוואה מעלה כי בתל אביב (גרים בצפונה) המחירים דומים עד זהים. כמובן שבפריפריה זה משתנה, קייטנה לחברה בחדרה עולה 1,700 שקל למשל, ובינתיים כותב אבא זועם אחר בפיד שלי על כך שלינה של לילה אחד למשפחה בקיבוץ בצפון באוגוסט תעלה 1,500 שקל. וזה קיבוץ, חדרים צנועים וארוחות בוקר קיבוציות. אני לא רוצה להעז לברר כמה  זה יעלה בצימר "מושקע" כלשהו.

אין שום קורלציה או פרופורציה בין השכר הממוצע לעלויות החופש הגדול של הורים. לפי הלמ"ס, השכר הממוצע עומד במאי 2013 על 9,048 שקל. רוב האמהות שאני מכירה, ואני בתוכן, מרוויחות פחות מזה. עסקה שטנית, לעבוד פחות שעות כל השנה כדי להיות נוכחת עבור הילדים, אבל לרצות לשמור על המשרה, ובחופש הגדול לקבל את הקנס הגדול מכולם, כי  לקחת חודשיים או חודש של חופש, במציאות בה יש לנו 12 ימי חופש בחוק, זו פנטזיה לא מציאותית.

ולא מדובר רק על הקייטנות או הבייביסיטרים, גם מחירי ה"בילוי" או "אטרקציה", ויהיו הצנועים ביותר, חמדניים, מופקרים, משקפים את התרבות הרווחת כאן שאפשר לסחוט מההורים כאן והם תמיד ישלמו, רק כדי לרצות את הילדים או להשיג קצת זמן שבו מעסיקים אותם. אמא כמוני שהולכת עם שני ילדים לסרט בסינמה סיטי, תיפרד מ-150 שקל במינימום, בלי מקדונלד/אחר. הצגות ילדים מגיעות בממוצע ל70 שקל לכרטיס, שלא לדבר על מופעים מיוחדים, לונה פארק וכדומה שמחירי הכרטיסים מגיעים גם ל150 שקל לאדם. ונניח שמוותרים על אטרקציות מסחריות, על הפעלות. גם נסיעה לחוף הים והבריכה כרוכה במאות שקלים מצטברים בחופש. ואפילו אם נישאר בבית, מה עם הוצאות המזון המאמירות, החשמל, והשבתת העבודה של אחד ההורים? בקיצור: מדובר באסון כלכלי. מה האלטרנטיבה? לתת לילדים להסתובב ברחוב?

אין להורים שום מענה לבעיה הזו, ההולכת ונוגשת ומחמירה עם השנים. ניסיונות מאבק קיצור ימי החופשים המופרכים נענו בינתיים בפתרונות מגוחכים, מעליבים, שלא מקלים בעצם בדבר. המאבקים המקומיים לא משיגים תוצאות בינתיים, ואנחנו משלמים את השלמת ההכנסה למורים בימי חופש שעולים לנו תועפות, ללא שום פתרון מערכתי ממסדי.  היכן נמצא גיבורה כמו ויקי כנפו, שתצא כחלוצה ותזעזע את הדיל המעוות הזה?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך