פנטזיית ההשפלה של דודו אהרון

הקליפ החדש של דודו אהרון, "האוטו שלי, היופי שלך", מבוסס על השפלת נשים, ומניעה מהן להתקדם בסולם החברתי. האם זה מה שהזמר המצליח מתכנן לעשות גם ב"הרווק"?

30/05/2013
נגה כהן קבלו עדכונים מנגה
  • RSS

דודו אהרון מנסה להגשים פנטזיה. אולי זו פנטזיה שהייתה לו מאז שהיה ילד, אולי היא התפתחה יחד עם ההצלחה שלו ואולי אמרו לו שזו צריכה להיות הפנטזיה שלו. תהא הסיבה אשר תהיה, לדודו אהרון יש תמונה בראש של איך החיים שלו צריכים להיראות, שאותה הוא מנסה לממש. בדמיונו, דודו אהרון רואה את עצמו בחליפה מהודרת, עם אוטו יקר ומוקף בנשים סקסיות שנועדו לשרת אותו. את מימוש התיאור הזה ראינו בקליפ החדש שלו "האוטו שלי, היופי שלך", בבחירה שלו להשתתף בתכנית ה"רווק" שתעלה בקרוב בערוץ 10, ובראיון שלו במאקו, בו שאלו אותו אילו בחורות הוא אוהב, והוא בחר לתאר מראה חיצוני שמוצא חן בעיניו.

החלום של דודו אהרון מבוסס על השפלת נשים. בקליפ, האישה שמממשת לו את הפנטזיה היא פאסיבית. בעודה מנקה את רכבו במתקן שטיפה, היא אינה מודעת למבטים שהוא לוטש בה ולמה שמתרחש סביבה. היא נועדה לספק את צרכיו: גם הצורך בניקוי הרכב במתקן השטיפה, אבל בעיקר סיפוק מיני. אם בטעות פספסנו את המסר הזה בבחירה להלביש אותה בג'ינס הקצר ובעקבים הגבוהים לעבודת כפיים, ההתמקדות של המצלמה על האחוריים שלה והמקלחת שהיא עושה במתקן לשטיפת רכבים תוך כדי מבהירים לנו בדיוק למה היא נועדה.

דודו אהרון כאדם פרטי הוא פחות מעניין. ברור שלא הייתי רוצה שיהיו לו מחשבות כאלה על נשים, אבל זה עניינו. דודו אהרון כמייצר נרטיב תרבותי, שמשדר מסר גם לנשים וגם לגברים, כבר קצת יותר מטריד אותי. לא רק בגלל האופן שבו הוא מעצב דמויות נשיות, אלא בגלל התפקיד שהוא לוקח על עצמו בתוך מבנה חברתי מדכא, דווקא כאשר המעמד שלו היה מאפשר לו לשנות את זה.

בשונה מהפאסיביות של הנשים באוטופיה של דודו אהרון, הוא עצמו מקבל החלטה מודעת להקטין את תפקידן של נשים בחברה, בכל תוצר תרבותי שלו. בראיון אתו במאקו, משתמע מדבריו שסוג הנשים שהוא אוהב לא צריכות להיות מסוגלות לנהל שיחה, להיות נחמדות או בעלות דעה פוליטית מגובשת. אלא, יש להן שיער מסוים ומבנה גוף מסוים, והשאיפות שלהן בחיים לא רלוונטיות. ניחוש פרוע: גם בתכנית "הרווק" הוא לא יבחר אישה שתאתגר אותו אינטלקטואלית.

זה המסר שדודו אהרון משדר גם לגברים וגם לנשים: השלב העליון בסולם החברתי הוא גבר שמוקף בנשים גנריות, חסרות זהות, שההצדקה לקיומן הוא המראה החיצוני שלהן. אבל אולי מישהו עובד על דודו והוא לא מודע לזה?

כל קיומו של הסולם החברתי מבוסס על דירוג אוכלוסיות ומניעה מהן לטפס למעלה. דודו אהרון משתף פעולה עם המבנה הזה, בכך שהוא מונע מנשים לטפס. כל עוד הן למטה, הוא יכול להישאר למעלה. אבל לדעתי, מה שדודו אהרון לא מבין, זה שהוא לא באמת למעלה, על-אף שהוא כביכול הגשים את הפנטזיה שלו. גם ממנו מונעים לטפס, כי הוא מזרחי, כי הוא גר בפריפריה וכי הוא לא באלפיון עליון. חלק מהדרך למנוע ממנו לטפס, היא לגרום לו להרגיש שהוא למעלה ושיש לו את כל מה שיש למי שנמצא בשלב העליון בסולם. למעשה, בכך שהוא משפיל נשים, הוא משמר את הסולם החברתי. אמנם הוא לא הכי למטה, אבל כל עוד הסולם החברתי הזה קיים, הוא בחיים לא יוכל להיות למעלה. בכך שהוא משפיל נשים ומונע מהן להיות שוות לו, הוא מונע גם מעצמו את מה שיכל להיות לו. מי שרוצה לטפס בסולם, צריך לשבור את הסולם, ולקדם גם נשים. במיוחד מי שיש לו את הכוח החברתי והתרבותי, כמו לדודו אהרון.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה