המחדל של היום הוא הרצח של מחר

רצח הילדות הבדואיות יכול היה להמנע. המשטרה חייבת לאתר מתלוננות, לטפל בהן באופן רציני ומהיר ולא להתעצל מול תלונות על אלימות מסוכנת - לשתי הילדות שנחנקו למוות ומתו בייסורים, זה כבר לא יעזור

23/05/2013
ניר גונטז קבלו עדכונים מניר
  • RSS

לפני יומיים נמצאו גופותיהן של שתי ילדות קטנות בישוב אל-פורעה. מהבדיקה הראשונית עולה שהשתיים נרצחו בחניקה. ההערכה בשלב זה היא כי לאביהן של השתיים, ולבני משפחה נוספים - מעורבות ברצח.

בהמשך הסתבר כי אמן האמיצה והמפוחדת של הילדות עזרה אומץ וניגשה לתחנת משטרת ערד יממה לפני מציאת הגופות ומסרה כי היא חוששת שהאב ירצח את בנותיה.

במקרה של תלונה מסוג זה על המשטרה לפעול במהירות: ראשית לאתר באופן-מיידי את האב, לבחון את מסוכנותו, להרחיק אותו מהבנות ובמקרה הצורך לעצור אותו. ככל הנראה אף אחת מהפעולות הללו לא נעשתה.

זו לא הפעם הראשונה שהמשטרה פועלת בעצלתיים, או לא פועלת כלל למרות שאזרחים מציגים בפניה תמונת מצב ברורה. רק לפני כמה שבועות הוזעקו שוטרים לדירה בת"א שממנה עלתה תמונת מצב של אלימות גבר נגד אשתו. שוטר אמנם הגיע למקום, ברם, הוא הסתפק בהצצה מהחלון ועזב. כמה שעות לאחר מכן הסתבר שהגבר רצח את אשתו. התופעה הזו של עצלות-משטרתית חוצה מגזרים וקבוצות אוכלוסיה. אלא כשזה קורה אל מול האוכלוסית הבדואיים הדבר מסוכן שבעתיים.

מאוד יכול להיות שהמחדל, לכאורה, של תחנת משטרת-ערד עלה בחייהן של שתי הילדות שנחנקו למוות ומתו בייסורים. את זה כולם מבינים.

אבל האמת העצובה היא שמאוד יכול להיות שהמחדל המשטרתי הזה, לכאורה, יעלה בחייהן של עוד ילדות ונשים בדואיות רבות.

כידוע בחברה הבדואית פניה למשטרה היא כמעט טאבו. בתוך הקהילה הזו פותרים סכסוכים "בתוך הקהילה". בין אם בגישור (סולחה), בין אם בתשלומי פיצויים ובין אם באלימות ורצח. כשנשים בדואיות (או גברים) פונים כבר למשטרה -זה כשהם כבר ממש על-הקצה. הגברים הבדואים (שחלקם אלימים) "מסבירים" מזה שנים, לנשים שמאיימות או מעלות במחשבתן לפנות למשטרה, שהמשטרה לא תעשה כלום ולא תצליח להציל אותן.

הסיפור על המחדל האחרון משחק לידם של האלימים בחברה הזו באופן שכמעט בוודאות יביא את הנשים המאוימות (או הגברים) שלא לפנות למשטרה. "הרי המשטרה ממילא לא תעשה כלום", יעני "גם אם תתלונני זה לא יעזור לך"

אז מה עושים?

על המשטרה לצאת באופן מיידי בקמפיין הסברה ממוקד בקרב נשות הקהילה הבדואית, להסביר להן שמדובר בתקלה חמורה וכי כל תלונה שלהן תטופל באופן רציני ומהיר. כמו כן על המשטרה להגביר פעילות ולבקר באופן יזום בכל בית, חצר ואוהל שאישה שגרה בו התלוננה בשנה האחרונה על אלימות כנגדה. למרבה הצער והסטטיסטיקה, מאוד יכול להיות שהמשטרה תתקשה לאתר דווקא חלק מהמתלוננות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך